Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 534 085 405
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy
  • box
Śmiało, studenci, na wykłady śpieszcie się!
Niech wam ochoty nie odbiera trzeci wiek!
Ze źródła wiedzy mądrość duszkiem trzeba pić,
Bez nauki trudno żyć!
Wiedza radość w nas wyzwala,
Łączy ludzi z bliska, z dala,
Na samotność nie pozwala,
Wśród przyjaciół chce się żyć !
Łączcie pożytek z przyjemnością w UTW:
Tańczcie, malujcie, ćwiczcie ciało oraz mózg,
Chłońcie kulturę i zwiedzajcie piękny kraj,
Niechaj w sercach będzie maj!
W naszej uczelni wiele sekcji czeka cię:
Gwiazdą w teatrze bez problemu staniesz się,
Napiszesz powieść albo mądry, wzniosły wiersz,
Jakie to przyjemne jest!
Gdy chcesz zachować młodość, przyjdź do UTW,
Swoje marzenia możesz spełnić właśnie tu.
Śpiewajmy głośno, ile w piersiach starczy tchu:
„NIECHAJ TRWA NAM UTW !!!!!!!”
11
gru

Łódzkie dla Aktywnych Seniorów

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuDnia 06 grudnia 2019r. odbył się wyjazd uczestników sekcji jogi SUTW w Kutnie do miejscowości Dobieszków gm. Stryków.
Kontynuacja zapoczątkowanego w 2017roku Projektu pod nazwą „Łódzkie Dla Aktywnych Seniorów”.
W okresie od września 2019r.do chwili obecnej projektem objęto zajęcia w 16-tu powiatach i gminach w 30 grupach – co stanowi udział ok.600 osób. Zajęcia Prowadzi 24 szkoleniowców, w tym nasza Pani instruktor Elżbieta Gontarek.
Zgromadzonych powitał pan Robert Baryła – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego.
I wykład „Choroba zwyrodnieniowa epidemią XXI wieku – jak z nią żyć”. Jak się przed nią ustrzec oraz co robić, kiedy już nas dotknie ten problem. O chorobie zwyrodnieniowej opowiadała pani
dr Dorota Lis – Studniarska specjalistka rehabilitacji ruchowej, reumatolog, wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz lekarz Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi.
II wykład „Od kariery sportowej do aktywności ruchowej seniora – analiza zależności”
Aktywność fizyczna w wieku senioralnym? Na to pytanie postarał się odpowiedzieć mgr Jarosław Świderski
z Centrum Medycyny Sportowej i Osteopatii.
Kolejny wykład „Rehabilitacja w holistycznej opiece nad pacjentem geriatrycznym” dr Barbara Daniszewska, Adiunkt Kliniki Rehabilitacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Na zakończenie spotkania zajęcia rozluźniające poprowadziła mgr Ewa Michalak – instruktor jogi, rehabilitant.
Pani spiker dziękuje za wspólnie spędzony czas, życząc nam na co dzień takiego uśmiechu, energii ciepła jakie od nas bije. „Jesteście wzorem dla innych zdecydowanie. Chcieć to móc”.

Ewa Nowicka
foto Janina Rychlik

11
gru

Historia Państwowej Inspekcji Sanitarnej

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

Dnia 3 grudnia 2019r. słuchacze SUTW w Kutnie zgromadzeni w auli WSGK wysłuchali wykładu pt. „Historia Państwowej Inspekcji Sanitarnej i 200 lat szczepień ochronnych” wygłoszonego przez Dyr. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kutnie panią dr inż. Celinę Marciszewską.
Z wykładu słuchacze dowiedzieli się jak trudna była droga do uzyskania skutecznych szczepionek przeciw chorobom zakaźnym wywołującym dużą śmiertelność. Próbowano leczyć ospę różnymi sposobami np. koszula po zmarłym na ospę założona na chorego powodowała lżejszy przebieg choroby, smarowanie mieszanką strupów chorego dodatkiem różnych ziół dawało również dobry efekt. Tak było w Indiach
i Chinach.
W VIII wieku ospa dotarła do Europy i była nawet przyczyną śmierci kilku władców. Prace nad szczepionkami trwały nieustannie. Doktor Edward Dżener zaszczepił chłopca płynem z pęcherzy palców dojarek, które zakażone ospą krowianką nie chorowały na ospę prawdziwą . Chłopiec przeżył.
Systematycznie ulepszane szczepionki przynosiły coraz lepsze efekty. Zaczęto najpierw szczepić wojsko
a potem wprowadzono do szkół. Od 1919r.szczepienia są obowiązkowe.
Choroby wywoływały też zarazki cholery, gruźlicy, wścieklizny, grypy. Ciężka była choroba Heinego – Medina
i inne. Wyprodukowane szczepionki i na te choroby. Nieocenione zasługi na polu walki z zarazkami mają lekarze, chemicy, bakteriolodzy. Wymienić tu można L. Pasteura odkrywcy wirusów wścieklizny, węglika.
Z kolei R. Koch jest odkrywcą prątków gruźlicy, zarazków cholery.
Główną przyczyną chorób był brud, bieda, brak leków, zabobony i znachorstwo. Tak było w Polsce po odzyskaniu niepodległości. Aby temu przeciwdziałać Sejm w 1919r. uchwalił ustawę o powstaniu Inspekcji Sanitarnej. Głównymi zadaniami inspekcji Sanitarnych była kontrola czystości, stać na straży zdrowia ludzi, dystrybucja szczepionek, nadzór nad ich produkcją.
Inspekcja Sanitarna działa również w Kutnie i dzięki współpracy z Policją, szkołami, Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną osiąga dobre wyniki. Dzięki powszechnemu szczepieniu nie ma już masowych zachorowań.

Zofia Franczak
foto Stefania Szadkowska
10
gru

PODZIĘKOWANIA, PODZIĘKOWANIA…

UTW


27
list

Spotkanie cykliczne - Deszcz i My

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuDnia 20 listopada 2019r. o godz. 16.00 w Kulturalnym Dworku odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Czas robi swoje… a nam od jesieni do lata wciąż w duszy gra”.
Tematem spotkania był jesienny deszcz w muzyce, piosence, malarstwie i poezji.

W spotkaniu uczestniczyło 55 osób, w tym wiele osób spoza naszego uniwersytetu.
Marlena Kluk, która z ramienia zarządu była organizatorem spotkania, przedstawiła złożenia całorocznego kulturalnego planu, uwzględniając 4 pory roku, planowane konkursy i wyjazdy.
Wyjaśniła też, co kierowało nią decydując się na taki całoroczny cykl spotkań i dlaczego pierwsze ma dotyczyć jesiennego deszczu.
Na uwagę zasługuje fakt, że wiele osób przyniosło ze sobą tematyczny wiersz, który podczas spotkania został
z odpowiednią intonacją i uczuciem przeczytany. Wśród tych osób znalazły się : H. Kowalska, A. Rychlik,
E. Walczak, H. Wastowska, Z. Franczak, M. Lemańska, M. Kluk, 
E. Olejnik, Z. Mońko, J. Baranowska – Komorowska, D. Kawka, W. Krysiak.
Wiersze przeplatane były wspólnie śpiewanymi piosenkami przygotowanymi przez D. Kawkę. Miały też miejsce wykonania solowe – W. Krysiak i duety – A. Zielonka i M. Kluk oraz D. Kawka i S. Augsburg. Ta ostatnia piosenka stała się prawdziwym hitem spotkania.
W przyjemnej, ciepłej atmosferze, bo w kominku płonął ogień ( wprawdzie na ekranie, ale od czego jest wyobraźnia) przy aromatycznej herbatce, czas nikomu się nie dłużył i chociaż ciągle mówiło się i śpiewało
o deszczu, to tak naprawdę wszystkim w duszy grało.
Sprzyjała temu przepiękna dekoracja przygotowana przez Panie D. Konopczyńską, H. Głogozę i T. Arkusz, a także wystawa prac sekcji plastycznej, na którą zawsze można liczyć, a są to: H. Glinda, D. Ujazdowska, E. Krupska-Sikorska, W. Krysiak, D. Kustosik, J. Górska, J. Kaczmarek, M. Kluk, E. Dąbrowska-Śnieżawska, A. Kryściak, 
B. Szczygielska, Z. Mońko, A. Orlińska, H. Wastowska.

Jeżeli jest wspaniała współpraca, wszystko się uda, a miała w tym swój udział Rada Słuchaczy, sekcja plastyczna
i literacka oraz Kulturalny Dworek.
Szczególnie mocno dziękujemy wszystkim miłośnikom poezji, którzy zechcieli nie tylko przyjść na to jesienne spotkanie, ale także przynieść ze sobą wiersze i je odczytać.
Marlena Kluk
foto Stefania Szadkowska

26
list

Z jakimi sprawami możemy się zgłaszać do Notariusza

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

Dnia 19 listopada 2019 r. licznie zgromadzeni w auli Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kutnie członkowie kutnowskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku rozmawiali o roli notariusza w społeczeństwie oraz dowiedzieli się z jakimi sprawami można się do niego zwracać.

Temat ten przybliżył Notariusz Łukasz Borkowski prowadzący Kancelarię Notarialną w Kutnie.
Słuchacze byli szczególnie zainteresowani tym, w jaki sposób rozporządzić własnym majątkiem przekazując jego składniki następcom, by zapewnić gwarancję poprawności wykonywania czynności oraz ich zgodności
z obowiązującymi w naszym Kraju przepisami prawa.

Gość zapoznał obecnych ze sposobami rozporządzenia majątkiem oraz wskazał na konieczność sporządzania umów, odpowiednich do obranego sposobu przekazania składników majątkowych np. o darowiźnie czy
o zabezpieczeniu dożywocia jak i testamentów, które to dokumenty najlepiej sporządzać na piśmie i w obecności notariusza, co w przyszłości zagwarantuje bezpieczną i zgodną z prawem ich realizację.
Omówiono także zagadnienia dotyczące zachowku oraz wydziedziczenia członka rodziny, w celu pozbawienia go zachowku, zgodnie z wolą osoby sporządzającej testament.
Rozmawiano również o sporządzaniu innych aktów notarialnych przy zawieraniu różnych transakcji co pozwoli uniknąć wielu sytuacji powodujących straty na skutek działania nieuczciwych kontrahentów.
Notariusz Łukasz Borkowski zaprosił zebranych na Dni Otwarte Notariatów. Dnia 30 XI 2019r.
w godzinach od 10.oo do 16.oo w Kutnowskim Domu Kultury kutnowscy notariusze będą nieodpłatnie udzielać porad notarialnych dla mieszkańców miasta, co będzie miało na celu podniesienie świadomości prawnej społeczeństwa.


Danuta Kawka
foto Stefania Szadkowska
 15
list

Next to normal

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

W niedzielne popołudnie dnia 10 listopada 2019 r. grupa słuchaczy SUTW uczestniczyła w wyjeździe kulturalnym do Teatru Syrena w Warszawie.
Tym razem nasza koleżanka Hania Gontarek - koordynator wyjazdów kulturalno
- edukacyjnych zaproponowała nam rockowy musical p.t. „Next to normal”, którego fabułą jest walka bohaterki z chorobą psychiczną. Postępy w chorobie przeradzają się
w dramat całej rodziny. Potężna dawka rockowej muzyki oraz wykorzystanie efektów rozbłysków światła, jeszcze bardziej potęgowały dramat tego spektaklu. Jedną z głównych ról w musicalu grał kutnowianin pan Maciej Maciejewski, z którym po spektaklu mieliśmy okazję się spotkać i porozmawiać o Jego planach teatralnych na przyszłość.

Stefania Szadkowska
foto Stefania Szadkowska i Michał Sinior


13
list

Wybór Rady Słuchaczy 2019

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

W dniu 05.11.2019r. w Dworku Modrzewiowym doszło do spotkania członków Zarządu SUTW ze starostami poszczególnych sekcji działających przy Uniwersytecie.
Zebranie prowadziła przewodnicząca SUTW Maria Wierzbicka, która podała jaki jest cel spotkania.
Wyjaśniła, że ponieważ Rada Słuchaczy w naszym Statucie nie istnieje jako organ, wobec tego nie ma obowiązku, aby przy jej wyborze, powoływać Walne Zebranie Słuchaczy.
Zasugerowała, że zasadne będzie wyłonienie jej składu spośród starostów, którzy reprezentują wszystkich słuchaczy uniwersytetu. Przyjęto to jednogłośnie.
Pozytywnie przyjęta została także propozycja, aby nie powoływać Sądu Koleżeńskiego, jako osobnego organu,
a jedynie jego uprawnienia przenieść na Radę Słuchaczy.
Wszelkie poprawki związane ze zmianami naniesione zostały do Regulaminu Rady Słuchaczy.
Po tych ustaleniach w głosowaniu jawnym dokonano wyboru Rady, spośród zgłoszonych kandydatów, uczestników zebrania. Obecnych było 28 starostów. Kadencja nowo wybranej Rady Słuchaczy będzie trwała
4 lata.

Po ukonstytuowaniu się Rady podany został jej skład:
- przewodnicząca - Zofia Franczak
- zastępca - Zygmunt Pietrzykowski
- sekretarz - Helena Kowalska
- członkowie - Maria Lemańska
                        Alina Jabłońska
                        Teresa Michalska
                        Ewa Nowicka
                        Danuta Zieńkowicz

Nowo wybranej Radzie Słuchaczy gratulujemy i życzymy sukcesów w działalności na rzecz Uniwersytetu.
Oprócz wyboru Rady Słuchaczy, zebranie miało też na celu szkolenie starostów, którzy uzyskali wszelkie informacje dotyczące prowadzenia dzienników, zbierania semestralnie opłat za zajęcia w poszczególnych sekcjach oraz utrzymywanie kontaktów zarówno z osobą prowadzącą zajęcia, członkami sekcji (grupy) jak
i z przedstawicielem zarządu, wytypowanym do opieki nad wyznaczonymi sekcjami.

Marlena Kluk
foto. Stefania Szadkowska


04
list

"Halka" - zwieńczeniem obchodów Roku Moniuszkowskiego

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

Zwieńczeniem obchodów Roku Moniuszkowskiego na UTW w Kutnie był wyjazd edukacyjno kulturalny do Teatru Wielkiego w Łodzi na operę „Halka” Stanisława Moniuszki do libretta Włodzimierza Wolskiego.

Wyjazd odbył się 30 października 2019 r.

Libretto opery opiera się na dramacie pochodzącej z Podhala Halki.
Istotnym aspektem opery jest jej narodowy charakter, uzyskany przez umiejscowienie akcji w środowisku polskim. Kompozytor skontrastował w operze dwa środowiska, pompatyczną szlachtę i prostych górali co pokazał zarówno w muzyce jak i w tańcach.
„Halka” jest dziełem, które zrewolucjonizowało polską scenę dramatyczną.
Słuchacze SUTW już w miesiącach poprzednich przygotowywali się do obchodów Roku Moniuszkowskiego poprzez udział w wykładzie Pani Joanny Domagały pt. „Stanisław Moniuszko – muzyczna walka o niepodległość ojczyzny” oraz uczestnictwo w koncertach w ramach X Letniego Festiwalu Muzycznego prowadzonego przez Panią Dyrektor Annę Jeremus – Lewandowską, gdzie mogli wysłuchać pięknych arii ze „Strasznego Dworu”, „Halki”, „Hrabiny” a także pieśni „Prząśniczka”, „Pieśń wieczorna” oraz „Dziad i Baba”.

Stefania Szadkowska


25
paź

SENIORZY PRZYSZŁOŚCI

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

Dnia 22 października 2019r. w auli WSGK w Kutnie słuchacze SUTW z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu p.t. „Nowe technologie: Seniorzy przyszłości, czyli my sami, tylko trochę później”, wygłoszonego przez panią mgr Magdalenę Paulain.
 
Na wykładzie dowiedzieliśmy się, że możemy żyć nawet 120 – 150 do 200 lat, jak wykazały najnowsze badania. Jednak nasuwają się tu ważne pytania: Jaka będzie jakość tego życia? Jak przystosować się do nowych warunków życia? Kto będzie się nami opiekował i kto nas będzie wspierał ?. Sprawność fizyczna, psychiczna
i zdrowie to warunki dobrego samodzielnego życia. Pomóc tu mogą nowe technologie, które ułatwiają egzystencję. Są to: biotechnolologia, transplantacja, implanty, protezy, medycyna i farmacja. Deficyty organów zastępuje się nowymi udoskonalonymi komponentami jak, przeszczepy obcych organów lub sztucznych wyhodowanych na komórkach macierzystych.
Do skomplikowanych operacji wykorzystywane są roboty oraz trójwymiarowy obraz organów człowieka, co umożliwia precyzyjne ustalenie miejsc chorobotwórczych.
Ważna jest też telemedycyna, czyli usługi medyczne na odległość. Teletransmisja daje dostęp do porad specjalistów z całego świata oraz umożliwia przeprowadzenie operacji na odległość.
Aplikacje na smartfony natomiast umożliwiają zmniejszenie czasu oczekiwania na wizytę do lekarza czy uzyskać diagnozę.
Zaangażowane są prace nad robotami dostosowanymi do indywidualnych potrzeb danego człowieka np. robot, który potrafi z dbać o człowieka, porozmawiać z nim, wyprowadzić na spacer itp. Przyszłość to też medycyna spersonalizowana , czyli leki są dostosowane dla konkretnej osoby
i dozowane tylko na chory organ.
Dzięki takim technologiom człowiek może żyć dużo dłużej niż obecnie , czego wszystkim życzymy.

Zofia Franczak
foto Stefania Szadkowska


23
paź

Wykład "Jesień 1939 roku" w dniu 15.10.2019 r.

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

„Jesień 1939 roku”, to tytuł kolejnego wykładu, który odbył się 15 października 2019 roku w sali wykładowej WSGK wygłoszonego dla słuchaczy SUTW przez dr Jakuba Parola z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Swój wykład dr Parol rozpoczął od odpowiedzi na pytanie: Jak doszło do wojny? Polska armia i ludność cywilna nie była przygotowana do wybuchu wojny. Żyliśmy propagandą sukcesu i nie zakładaliśmy, że Niemcy nas zaatakują. Mieliśmy dwóch sojuszników: Francję i Anglię, którzy zapewniali nas o wsparciu w razie jakiegokolwiek zagrożenia.
1 września 1939 roku zaatakowali nas z zachodu Niemcy, a 17 września od wschodu Związek Radziecki.
Polska mobilizacja nastąpiła zbyt późno, co powodowało chaos i niekorzystne rozlokowanie naszych dywizji wojskowych. Wrogowie mieli też dużą przewagę liczebną i militarną. Największą toczoną bitwą na naszych ziemiach były walki od 9 do 22 września 1939 roku, zwane jako Bitwa nad Bzurą lub Bitwa pod Kutnem. Pomimo bohaterskiej walki naszych żołnierzy i postawy dowódców ponieśliśmy w kampanii wrześniowej klęskę. W następstwie poniesionej we wrześniu 1939 roku klęski militarnej terytorium państwa polskiego znalazło się pod okupacją Rzeszy Niemieckiej i Związku Radzieckiego.
Po przejęciu zarządu na terenach okupowanych z rak komendantów wojskowych przez administrację cywilną 26 października 1939 roku ziemie polskie wcielone bezpośrednio do III Rzeszy znalazły się w obrębie czterech jednostek administracyjnych. Kutno i ziemie kutnowskie znalazły się w Okręgu Kraj Warty, który był jedynym Okręgiem Rzeszy utworzonym wyłącznie z ziem należących przed wrześniem 1939 roku do Polski. W jego skład weszło całe województwo poznańskie , część pomorskiego, łódzkiego (z miastem Łódź) i niewielki obszar warszawskiego. Funkcję namiestnika Rzeszy sprawował Arthur Greiser.
Głównym celem polityki okupanta było jak najszybsze doprowadzenie do pełnej germanizacji przy całkowitej eksterminacji Żydów i Cyganów oraz wysiedleniu ludności polskiej i zasiedleniu Niemcami ze wschodu, a także maksymalnym wyeksploatowaniu gospodarczym. Zaczęły się aresztowania. W początkowym okresie ofiarą padały przede wszystkim osoby uznane za element przywódczy, a więc inteligencja, ziemiaństwo, nauczyciele, duchowieństwo, uczestnicy powstań narodowych, działacze polityczni, gospodarczy i społeczni. Ich fizyczne unicestwienie miało powodować degradację reszty ludności do roli bezwolnej taniej siły roboczej. Taki los wywózki do obozów koncentracyjnych spotkał nauczycieli z Kutna. Rozpoczęły się w całym okręgu wysiedlenia, deportacje, wywózki na roboty przymusowe do Rzeszy, przydziały na kartki żywności, zakaz opuszczania swojego miejsca zamieszkania bez specjalnego pozwolenia , a także podróżowania. Nie można było się kształcić. Szkoły polskie zostały zamknięte, a nauczyciele polscy od początku okupacji należeli do najbardziej prześladowanych grup społecznych. Polskie dzieci miały przymusowy nakaz pracy od 14 roku życia. Nie wolno było Polakom uczestniczyć w życiu kulturalnym. Pracujący Polak spotykał się z wieloma ograniczeniami w zakresie warunków pracy, opieki zdrowotnej i socjalnej. Na porządku dziennym było pogardliwe i brutalne traktowanie polskich pracowników, w tym bicie. Elementem terroru było niejednokrotnie karanie wyrokiem śmierci za nielegalne przekroczenie granicy, nielegalny ubój czy handel, publiczne antyniemieckie wypowiedzi, uchylanie się od pracy, pomoc zbiegłym jeńcom, czy Żydom.
Dr Jakub Parol wspomniał o bohaterstwie kutnowskich kolejarzy w okresie okupacji, którzy z narażeniem życia przemycali tajne informacje, żywność, przewozili wielu Żydów i Polaków.
Okrutny niemiecki namiestnik Artur Greiser został skazany przez polskie władze 21 lipca 1946 roku na karę śmierci przez publiczne powieszenie w Cytadeli Poznańskiej. I to był ostatni wykonany publiczny wyrok w Polsce.
Oby nigdy te okrutne czasy nie wróciły.

Elżbieta Żółtowska
Foto Stefania Szadkowska


18
paź

Warszawa zachwycona…

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

14 października 2019 r. grupa teatralna SUTW w Kutnie „Czemu nie...?” przedstawiła teatromanom z Domu Kultury Śródmieście w Warszawie swój fantastyczny spektakl pt. „www.Ożenek.pl”, inspirowany dramatem Gogola.

Świetny odbiór dowcipnego scenariusza, podanego w brawurowy sposób przez naszych artystów, wspólna zabawa i odczuwana więź emocjonalna między aktorami i widzami stworzyły niezapomnianą atmosferę spektaklu.
Wśród widzów pojawili się znani w kraju, a wywodzący się z Kutna artyści scen warszawskich, wrocławskich
i łódzkich.
Publiczność zgotowała naszym aktorom gorącą owację „na stojąco” i długo żegnała się z nimi…
W kuluarach słyszało się słowa uznania, zachwytu i serdeczne zaproszenia na kolejne teatralne spotkania.
Kolejny sukces „Czemu nie…?” zawdzięczamy wspaniałemu scenarzyście, reżyserowi (instruktorowi teatralnemu z KDK w Kutnie) – Panu Krzysztofowi Ryzlakowi oraz naszym realizującym swoje marzenia aktorom – seniorom :Stanisławie Augsburg ,Stanisławowi Borkowskiemu, Jerzemu Gawłowskiemu, Marii Jabłońskiej, Marlenie Kluk , Stanisławowi Kołodziejczakowi, Helenie Kowalskiej , Ewie Kukule, Władysławowi Krysiakowi, Irenie Łukasiak , Wandzie Majchrowicz, Elżbiecie Olejnik, Stefanii Szadkowskiej, Barbarze Trzaskalskiej, Andrzejowi Zielonce.

Maria Wierzbicka
foto Stefania Szadkowska


17
paź

Inauguracja roku akademicki 2019/2020 w SUTW

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuTo już 14 rok akademicki, jaki został otwarty tradycyjną formułą wygłoszoną przez wiceprezydentów Miasta Kutno Zbigniewa Wdowiaka, Jacka Boczkaję, Starostę Powiatu Kutnowskiego Daniela Kowalika i przewodniczącą Stowarzyszenia Marię Wierzbicką w obecności licznej rzeszy członków kutnowskiego Stowarzyszenia SUTW. Odbyło się to w sali widowiskowej Kutnowskiego Domu Kultury
dnia 8 października 2019 r.


W inauguracyjnym spotkaniu wzięli również udział zaproszeni goście, reprezentujący władze samorządowe miasta i powiatu, przedstawiciele szkół, placówek kultury oraz instytucji i stowarzyszeń współpracujących na stałe
z Uniwersytetem.
Były powitania, były kwiaty i życzenia pomyślności i sukcesów na niwie zdobywania wiedzy, utrzymania sprawności fizycznej oraz wytrwałości w dążeniu do samodoskonalenia i rozwoju w każdej dziedzinie tak dla Zarządu jak i słuchaczy SUTW.
Po części oficjalnej odbył się wykład inauguracyjny pt. „Pałac podróżny króla Augusta III - przeszłość
i przyszłość”
, który poprowadził dr Piotr Stasiak. Prelegent przedstawił zebranym historię Pałacu oraz wizualizację jak będzie wyglądał po odbudowie.
Spotkanie zakończyły informacje dotyczące organizacji zajęć w sekcjach i zespołach w nowym roku akademickim.

Stefania Szadkowska
foto Stefania Szadkowska

16
paź

Spotkanie w Kulturalnym Dworku podczas Dni Seniora w Kutnie 2019

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

Dnia 06.10.2019 r. w Kulturalnym Dworku miało miejsce spotkanie, które uwieńczyło nasz udział w tegorocznych Dniach Seniora w Kutnie.

Zachwyt wzbudziły przepiękne dekoracje sal, gdzie królowała jesień.
Obrazy naszych członków sekcji plastycznej tj. Janiny Kaczmarek, Danuty Ujazdowskiej, Ewy Krupskiej Sikorskiej i Władysława Krysiaka, zachwycały barwami, a pływające w lampionach płatki róż
i herbata różana, wyraźnie świadczyły, że jesteśmy w mieście róż.
Kameralne spotkanie upływało w artystycznej atmosferze. Pełna przemyśleń życiowych dyskusja przeplatana była poezją Marii Stępniak i Marleny Kluk, a aforyzmami dzieliła się Teresa Jankowska.
Nad całością czuwały jak zwykle Halinka Głogoza i Danusia Konopczyńska - Gospodynie Kawiarni dla seniora w Kulturalnym Dworku.
Dziękujemy za miłe popołudnie.

Marlena Kluk
Foto Piotr Szatkowski


11
paź

KUTNOWSKIE DNI SENIORA 2019

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

SUTW w Kutnie, jak co roku , tak i tym razem, było współorganizatorem Kutnowskich Dni Seniora, które po 11 dniach dobiegły końca.
Atrakcji było wiele, a wśród nich znalazło się spotkanie zorganizowane 03.10.2019 r.
w Centrum Seniora z inicjatywy Muzeum Regionalnego, przy współpracy SUTW
i TPZK.
Przebiegało ono pod hasłem „Mój świat w sztuce”, podczas którego prezentowana była twórczość artystyczna kutnowskich Seniorów- Między innymi poezja, malarstwo i rękodzieło.
Głównymi bohaterami tego wyjątkowego spotkania byli słuchacze Uniwersytetu.
Już od samego wejścia miało się wrażenie, że to nie jakaś zwykła sala, lecz galeria sztuki. Ze sztalug przemawiały kolorami i grą świateł przepiękne widoki zamknięte w 30 pracach, w których malarki uchyliły okno i pozwoliły zajrzeć do swego świata. Wśród nich znalazły się Panie: Jadwiga Poterała, Maria Spera, Janina Górska, Janina Kaczmarek, Danuta Ujazdowska i Marlena Kluk.
Uzupełnieniem tej wystawy były prace ukazujące piękno naszego miasta. Ta część spotkania należała do TPZK, ale i tu większość obrazów była dziełem naszych słuchaczy: Haliny Wastowskiej, Danuty Kustosik, Władysława Krysiaka, Jerzego Gawłowskiego, Danuty Ujazdowskiej, Heroniny Glindy, Jolanty Baranowskiej- Komorowskiej
i Marleny Kluk.

Dopełnieniem tego piękna , które cieszyły wzrok, były wyeksponowane prace rękodzielnicze Pani Haliny Głogozy
i Danuty Konopczyńskiej
– uczestniczek naszych warsztatów.
To wszystko stanowiło wyjątkowe tło i stworzyło klimat dla „słowa”, które było zasadniczą istotą I części spotkania.
Tym razem swoje spojrzenie na świat i życie, swoje uczucia, marzenia i przemyślenia, swoją bogatą wyobraźnię zwartą w prozie i poezji, zaprezentowały słuchaczki SUTW należące do sekcji literackiej.
Tę część rozpoczęła Janina Kaczmarek, zabierając licznie zgromadzoną publiczność w świat baśni, który wyczarowała w wierszowanych bajkach , pisane kiedyś i ilustrowanych dla wnuków.
Danuta Kawka w malowniczy sposób opisała swoją wersję powstania herbu naszego miasta. Czytając fragmenty tej legendy, prowadziła słuchaczy zakątkami dawnego Kutna ukazując realia tamtego życia. Z pewnością niewiele osób zastanawiało się, skąd taki herb mógł się wziąć. Za tą legendę otrzymała wyróżnienie w Konkursie Przystanek 60+.
Maria Stępniak – autorka tomiku „Ślad” nawiązała do istotnej rzeczy, jaką jest pozostawienie po sobie jakiejś , chociaż drobnej cząstki, takiego małego śladu. Poprzez wiersze adresowane do najbliższych, udał jej się go zachować.
Jako następna, która podzieliła się swoją poezją była Marlena Kluk. Nakreśliła w kilku słowach swoją wierszowaną wędrówkę, rozpoczynając od wydanej już książki „Na zakrętach”, poprzez tomiki zawierające pokonkursowe utwory, w których od 2016r. bierze udział, zdobywając nagrody i wyróżnienia, a kończąc na tych, które znalazły się w tomiku „Nie wszystek umrę”, a które są zapowiedzią przygotowanej do druku książki „Ust korale”.
Elżbieta Wasińska miłośniczka poezji uchyliła rąbek tajemnicy, czytając fragmenty przygotowanej do druku książki ,z cukierkami czekoladowymi w tytule. Natomiast swoje poetyckie wizje i przemyślenia przybliżyła czytając wybrane wiersze ze swojego tomiku.

Całość spotkania profesjonalnie prowadził z ramienia Muzeum Pan Michał Jabłoński, który w krótkich biogramach przybliżył sylwetki uczestniczek spotkania. Nie byłoby tego, gdyby nie pomysł i zaangażowanie pań
z Muzeum – Katarzyny Erwińskiej i Sylwii Kacalak.
Przy słodkim poczęstunku i muzyce, którą zapewnili nam panowie - Michał Dudkiewicz śpiew
i Michał Chojnacki akompaniament , chwile spędzone wśród obrazów i poezji, nie były stracone.

Marlena Kluk
Foto: Piotr Szatkowski04
paź

Plener w Łowiczu - 60+ Realizujemy swoje marzenia

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

Zarząd Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ramach projektu „60+ Realizujemy swoje marzenia”, zaprosił słuchaczy SUTW w Kutnie na Plener i Piknik , który odbył się dnia 24 września 2019 r. w Łowiczu.

Założeniem Pleneru pt. „Architektura Łowicza w malarstwie” było powstanie prac malarskich i rysunków ukazujących najpiękniejsze obiekty Starego Miasta w Łowiczu.
30 osobowa grupa słuchaczy z SUTW w Kutnie oraz 20 słuchaczy z ŁUTW wraz z 15 osobową grupą młodzieży koła plastycznego z ŁOK, zostali podzieleni na grupy i pod okiem instruktorów malarstwa i rysunku, przelewali na papier takie obiekty jak – Ratusz, Muzeum, Bazylikę Katedralną czy Kościół Pijarski. Nad wszystkimi grupami malarskimi czuwały i nadzorowały Pani Krystyna Kucharska Prezes ŁUTW oraz Pani Aldona Zając instruktor malarstwa.

Ekspozycja wykonanych prac odbędzie się dnia 26 października 2019 r. o godz.15.00 w Miejskiej Bibliotece
w Łowiczu
połączone z aukcją obrazów na cel charytatywny.

W ramach projektu zaproszono sekcję teatralną „Czemu nie?" naszego SUTW do wystawienia swojej wybranej sztuki na deskach Łowickiego Ośrodka Kultury- termin występu do uzgodnienia.
Po zakończeniu Pleneru Malarskiego i wręczeniu każdej grupie podziękowania i drobnego upominku, zaproszono wszystkich uczestników na Piknik integracyjny na Błoniach w Muszli Koncertowej, które przygotowało koło kulinarne działające przy ŁUTW pod kierunkiem Marii Jagodzińskiej. Po wspaniałym jedzeniu przy śpiewie
i muzyce wymienialiśmy swoje doświadczenia i spostrzeżenia oraz snuliśmy plany na dalszą współpracę.
Dziękujemy Pani Prezes Krystynie Kucharskiej za miłe przyjęcia i piękne chwile, które spędziliśmy w Łowiczu.

Stefania Szadkowska
Foto: Stefania Szadkowska


obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony