Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 534 085 405
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy
  • box
Śmiało, studenci, na wykłady śpieszcie się!
Niech wam ochoty nie odbiera trzeci wiek!
Ze źródła wiedzy mądrość duszkiem trzeba pić,
Bez nauki trudno żyć!
Wiedza radość w nas wyzwala,
Łączy ludzi z bliska, z dala,
Na samotność nie pozwala,
Wśród przyjaciół chce się żyć !
Łączcie pożytek z przyjemnością w UTW:
Tańczcie, malujcie, ćwiczcie ciało oraz mózg,
Chłońcie kulturę i zwiedzajcie piękny kraj,
Niechaj w sercach będzie maj!
W naszej uczelni wiele sekcji czeka cię:
Gwiazdą w teatrze bez problemu staniesz się,
Napiszesz powieść albo mądry, wzniosły wiersz,
Jakie to przyjemne jest!
Gdy chcesz zachować młodość, przyjdź do UTW,
Swoje marzenia możesz spełnić właśnie tu.
Śpiewajmy głośno, ile w piersiach starczy tchu:
„NIECHAJ TRWA NAM UTW !!!!!!!”
15
sty

Spotkanie Noworoczne

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuDnia 8 stycznia 2020r. w Kulturalnym Dworku miało miejsce wyjątkowe Noworoczne Spotkanie , które poprowadziła przewodnicząca SUTW Maria Wierzbicka. Wzięli w nim udział członkowie Zarządu SUTW, Rady słuchaczy, Komisji Rewizyjnej , Starostowie oraz członkowie sekcji plastycznej, które dokonały wyjątkowej rzeczy.
Gościem honorowym tego spotkania była delegacja z Hospicjum w Kutnie w składzie:
Pani Anna Dylik oraz Pani Aleksandra Malec – Nowogórska.
Na apel serca naszych członkiń : Danuty Konopczyńskiej i Haliny Głogozy, zarząd podjął decyzję, że zostaną zakupione podobrazia, na których członkowie sekcji plastycznej namalują obrazy, które powieszone zostaną
w salach podopiecznych Hospicjum. Ponieważ każda sala ma swoją nazwę, stąd obrazy są tematyczne i tak powstały „Słoneczniki”, Żonkile”, „Zielona Łąka”, Kwiaty polne”, „Róże”, namalowane przez: Ewę Krupską Sikorską, Annę Orlińską, Zofię Mońko, Teresę Arkusz, Marię Sperę, Halinę Wastowską, Marlenę Kluk, Janinę Górską, Barbarę Szczygielską, Wandę Majchrowicz, Władysława Krysiaka, Heroninę Glindę, Annę Warszawską, Jolantę Baranowską Komorowską, Mieczysławę Pawlak, Eleonorę Dąbkowską Świeżawską, Danutę Ujazdowską, Danutę Kustosik, Janinę Kaczmarek.
Obrazy zostały przekazane na tym właśnie Noworocznym spotkaniu, dlatego było ono tak wyjątkowe. Oprócz obrazów Halina Głogoza, Danuta Konopczyńska i Anna Grabiec, wykonały bukiety kwiatów żonkili
i słoneczników, które również zostały przekazane dla Hospicjum.
Mamy nadzieję, że ten dar serca, chociaż odrobinę rozjaśni te smutne chwile ,które chorzy zmuszeni są spędzić
w hospicjum.
O przebiegu akcji „Dar serca” i wielkim zaangażowaniu osób malujących opowiedziała opiekunka tej sekcji Marlena Kluk. Dla podkreślenia wyjątkowości tego spotkania, sekcja literacka pod czujnym okiem starościny Danuty Kawki, przygotowała część artystyczną o tematyce zimowo , Świąteczno, Noworocznej.
Przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku spotkanie przebiegło w przemiłej atmosferze.
Wszystkie panie, które brały udział w tym spotkaniu, otrzymały paczki, które przekazane zostały
dla SUTW przez Stowarzyszenie „Nie jesteś sam”. Są to dary kobiet z Holandii dla kobiet z Polski.

Marlena Kluk
foto. Stefania Szadkowska

09
sty

Operowe Fajerwerki w Teatrze Wielkim

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuW sobotę dnia 04.01.2020 r. słuchacze SUTW w Kutnie przeżyli wyjątkowy, niezwykły
i zaskakująco oryginalny wieczór. A miało to miejsce na wyjeździe kulturalnym do Teatru Wielkiego w Łodzi na Koncert Karnawałowy „Operowe Fajerwerki w Teatrze Wielkim”.

W świat opery, operetki i musicali wprowadzili nas tajemniczy stepujący prowadzący.
W przepiękny bajkowy świat, zabrali nas tancerze we fragmentach „Dziadka do orzechów”, „Zemsty nietoperza”, „Nocy w Wenecji” oraz innych spektakli baletowych – klasycznych i współczesnych.
Natomiast wspaniali soliści Teatru Wielkiego zaśpiewali najefektowniejsze arie, kuplety i ansamble z „Traviaty”, „Carmen”, „Cyrulika sewilskiego”, „Barona cygańskiego” i inne. Solistom towarzyszył wyśmienity, jak zwykle Chór oraz wspaniała Orkiestra Teatru Wielkiego.
A na finał nie brakło fajerwerków oświetlających cały teatr.
Wszystko to działo się w przepięknej, bogatej i olśniewającej scenografii.

Stefania Szadkowska
foto: Stefania Szadkowska i Danuta Konopczyńska


18
gru

Poetycko – muzyczna podróż po meandrach ludzkiego życia

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

" ... szczęście, to ci ludzie wokół,
szczęście, to być a nie mieć,
szczęście, to chwila dla siebie,
szczęście, to być teraz tu"...


Fragment wiersza "W poszukiwaniu
szczęścia" Moniki Mularskiej-Kucharek

Zgodnie z planem wykładów na I semestr 2019/2020 zaplanowanych przez Zarząd SUTW w Kutnie,
dnia 13 grudnia 2019 roku, w Kutnowskim Centrum Seniora członkowie Stowarzyszenia gościli znaną już
z poprzednich spotkań dr Monikę Mularską-Kucharek, której towarzyszyli Sylwia i Krzysztof Stępniowie.

Nie było to spotkanie takie, jak dotychczasowe, gdy prelegentka w oparciu o własne doświadczenia gromadzone podczas pracy jako terapeutka wygłaszała wykład o tym w jaki sposób, omijając rafy niepowodzeń, pracując nad sobą i współpracując z otaczającymi nas ludźmi, bezpiecznie i szczęśliwie funkcjonować w rzeczywistości.
Tym razem dr Monika Mularska-Kucharek zaprezentowała się zebranym jako poetka, zapoznając słuchaczy
z własną twórczością poetycką, w której również widoczne są ślady wykorzystywania doświadczenia zdobywanego w gabinecie terapeutycznym.
Wiersze czytane były przez autorkę oraz prezentowane jako "poezja śpiewana". Z towarzyszeniem gitary wykonywał je kompozytor muzyki Krzysztof Stępień oraz jego małżonka Sylwia. Ich artyzm
i profesjonalizm wykonania jak i wspaniale skomponowana muzyka stanowiąca tło do wierszy zdobyły uznanie wśród słuchaczy oraz wpływały na szczególną atmosferę spotkania. Niedawno ukazała się płyta, na której Sylwia
i Krzysztof Stępniowie śpiewają wiersze Moniki Mularskiej-Kucharek .
W trakcie spotkania jego uczestnicy wysłuchali wierszy „W poszukiwaniu szczęścia", „Życie", „Wyruszyć
w podróż nieznaną", „Nadzieja”, „Chwile szczęśliwe"
oraz innych, mówiących o różnych aspektach codzienności z pozytywnym spojrzeniem na życie.
poetycką podróż po meandrach ludzkiego życia, tryskającą nadzieją na lepsze jutro, skłaniającą do refleksji i zachęcającą do tego, aby czynić życie jak najlepszym na długo zapamiętają uczestnicy spotkania.
Dziękujemy autorce i wykonawcom tego ciepłego i pełnego optymizmu spotkania, mając nadzieję, że będą jeszcze następne.

Danuta Kawka
foto Stefania Szadkowska


18
gru

SPOTKANIE WIGILIJNE SUTW

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku


W dniu 10.12.2019 r. w KDK odbyło się kolejne spotkanie wigilijne słuchaczy SUTW w Kutnie, na które przybyli także licznie zebrani goście.
Przewodnicząca Stowarzyszenia Maria Wierzbicka w kilku ciepłych słowach przywitała zebranych składając im Świąteczne i Noworoczne życzenia. Mówiła o miłości i szacunku dla każdego człowieka bez względu na rasę, wyznanie czy pochodzenie.
W drugiej części spotkania wystąpił uniwersytecki kabaret „Może się uda”, który przedstawił 4 scenki przygotowane na tą okazję przez prowadzącą kabaret Dominikę Staniszewską .
Rozpoczęło się od olimpiady lepienia pierogów, w której uczestniczyły dwie rodziny. Potem pojawiły się na scenie spanikowane Elfy, które zgubiły Mikołaja i bały się, że odwołane zostaną święta. Była też scenka
z Mikołajami i śnieżynkami, ale w tej zawierusze świątecznej jeden Mikołaj tak się zakręcił, że zupełnie stracił orientację i już nie wiedział komu ma dać prezenty.
Najbardziej wymowna była ostatnia scena, która przedstawiała zwaśnioną rodzinę, w której każdy żył swoim życiem. Sytuację uratowały Anioły, którym udało się przywrócić w tej rodzinie ”ducha świąt”. Była też piosenka, która zapraszała zebraną publiczność do radowania się i uśmiechania do siebie.
W części artystycznej wystąpili członkowie Kabaretu tj. : Barbara Trzaskalska, Stanisława Augsburg, Danuta Lemańska, Wanda Majchrowicz, Marlena Kluk, Stanisław Borkowski, Jolanta Barańczyk, Władysław Krysiak, Andrzej Zielonka, Anna Kisielewska, Elżbieta Baranowska.
Na zakończenie tradycyjnie przy kolędach, które słychać było w tle, wszyscy podzielili się opłatkiem, życząc sobie Zdrowych i Spokojnych Świąt.

Marlena Kluk
foto Stefania Szadkowska18
gru

Poezja Juliana Tuwima w Kulturalnym Dworku

UTW
Po raz kolejny sympatycy poezji mieli spotkać się w Kulturalnym Dworku, by po wierszach Wisławy Szymborskiej, Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, Haliny Poświatowskiej i innych poetów spędzić czas
w atmosferze poezji najchętniej czytanego polskiego poety XX wieku Juliana Tuwima.

Z jego bogatej i różnorodnej twórczości od bardzo popularnych do dzisiaj wierszy dla dzieci, poprzez skecze, teksty satyryczne, teksty piosenek dla programów kabaretowych oraz wierszy dla dorosłych uczestnicy spotkania przypomnieli sobie te ostatnie. Tematyka wierszy dotyczyła emocji związanych z tworzeniem poezji oraz refleksji, zadumy i wspomnień z dzieciństwa, młodości i dorosłego życia poety nie pomijając też znaczenia miłości w tym życiu. Wyraziste i piękne opisy przyrody, która stanowiła tło tych wspomnień, mogą świadczyć o nieprzemijającym zafascynowaniu autora jej pięknem.

Spotkanie z poezją zorganizowane przez Sekcję Literacką Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku
w Kutnie, w Kulturalnym Dworku, odbyło sie dnia 6 grudnia 2019 roku a poprowadziła je Maria Wierzbicka. Ona też przybliżyła uczestnikom postać autora wierszy zwracając szczególną uwagę na epizody z życia poety oraz ciekawostki, dotychczas mało znane miłosnikom poezji Juliana Tuwima. Wyboru wierszy i układu programu dokonała Danuta Kawka a wiersze czytali (jak w poprzednich programach poetyckich) członkowie Sekcji: Stanisława Augsburg, Jolanta Baranowska-Komorowska, Jadwiga Grabecka, Danuta Kawka, Marlena Kluk, Danuta Kustosik, Barbara Ratajczyk, Maria Wierzbicka, Elżbieta Żółtowska i Andrzej Zielonka.

Ponieważ data spotkania to zarazem tradycyjne Mikołajki uczestnicy imprezy od gościa "Mikołaja" otrzymali drobne upominki.

D. Kawka


11
gru

Łódzkie dla Aktywnych Seniorów

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuDnia 06 grudnia 2019r. odbył się wyjazd uczestników sekcji jogi SUTW w Kutnie do miejscowości Dobieszków gm. Stryków.
Kontynuacja zapoczątkowanego w 2017roku Projektu pod nazwą „Łódzkie Dla Aktywnych Seniorów”.
W okresie od września 2019r.do chwili obecnej projektem objęto zajęcia w 16-tu powiatach i gminach w 30 grupach – co stanowi udział ok.600 osób. Zajęcia Prowadzi 24 szkoleniowców, w tym nasza Pani instruktor Elżbieta Gontarek.
Zgromadzonych powitał pan Robert Baryła – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego.
I wykład „Choroba zwyrodnieniowa epidemią XXI wieku – jak z nią żyć”. Jak się przed nią ustrzec oraz co robić, kiedy już nas dotknie ten problem. O chorobie zwyrodnieniowej opowiadała pani
dr Dorota Lis – Studniarska specjalistka rehabilitacji ruchowej, reumatolog, wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz lekarz Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi.
II wykład „Od kariery sportowej do aktywności ruchowej seniora – analiza zależności”
Aktywność fizyczna w wieku senioralnym? Na to pytanie postarał się odpowiedzieć mgr Jarosław Świderski
z Centrum Medycyny Sportowej i Osteopatii.
Kolejny wykład „Rehabilitacja w holistycznej opiece nad pacjentem geriatrycznym” dr Barbara Daniszewska, Adiunkt Kliniki Rehabilitacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Na zakończenie spotkania zajęcia rozluźniające poprowadziła mgr Ewa Michalak – instruktor jogi, rehabilitant.
Pani spiker dziękuje za wspólnie spędzony czas, życząc nam na co dzień takiego uśmiechu, energii ciepła jakie od nas bije. „Jesteście wzorem dla innych zdecydowanie. Chcieć to móc”.

Ewa Nowicka
foto Janina Rychlik

11
gru

Historia Państwowej Inspekcji Sanitarnej

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

Dnia 3 grudnia 2019r. słuchacze SUTW w Kutnie zgromadzeni w auli WSGK wysłuchali wykładu pt. „Historia Państwowej Inspekcji Sanitarnej i 200 lat szczepień ochronnych” wygłoszonego przez Dyr. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kutnie panią dr inż. Celinę Marciszewską.
Z wykładu słuchacze dowiedzieli się jak trudna była droga do uzyskania skutecznych szczepionek przeciw chorobom zakaźnym wywołującym dużą śmiertelność. Próbowano leczyć ospę różnymi sposobami np. koszula po zmarłym na ospę założona na chorego powodowała lżejszy przebieg choroby, smarowanie mieszanką strupów chorego dodatkiem różnych ziół dawało również dobry efekt. Tak było w Indiach
i Chinach.
W VIII wieku ospa dotarła do Europy i była nawet przyczyną śmierci kilku władców. Prace nad szczepionkami trwały nieustannie. Doktor Edward Dżener zaszczepił chłopca płynem z pęcherzy palców dojarek, które zakażone ospą krowianką nie chorowały na ospę prawdziwą . Chłopiec przeżył.
Systematycznie ulepszane szczepionki przynosiły coraz lepsze efekty. Zaczęto najpierw szczepić wojsko
a potem wprowadzono do szkół. Od 1919r.szczepienia są obowiązkowe.
Choroby wywoływały też zarazki cholery, gruźlicy, wścieklizny, grypy. Ciężka była choroba Heinego – Medina
i inne. Wyprodukowane szczepionki i na te choroby. Nieocenione zasługi na polu walki z zarazkami mają lekarze, chemicy, bakteriolodzy. Wymienić tu można L. Pasteura odkrywcy wirusów wścieklizny, węglika.
Z kolei R. Koch jest odkrywcą prątków gruźlicy, zarazków cholery.
Główną przyczyną chorób był brud, bieda, brak leków, zabobony i znachorstwo. Tak było w Polsce po odzyskaniu niepodległości. Aby temu przeciwdziałać Sejm w 1919r. uchwalił ustawę o powstaniu Inspekcji Sanitarnej. Głównymi zadaniami inspekcji Sanitarnych była kontrola czystości, stać na straży zdrowia ludzi, dystrybucja szczepionek, nadzór nad ich produkcją.
Inspekcja Sanitarna działa również w Kutnie i dzięki współpracy z Policją, szkołami, Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną osiąga dobre wyniki. Dzięki powszechnemu szczepieniu nie ma już masowych zachorowań.

Zofia Franczak
foto Stefania Szadkowska
10
gru

PODZIĘKOWANIA, PODZIĘKOWANIA…

UTW


27
list

Spotkanie cykliczne - Deszcz i My

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuDnia 20 listopada 2019r. o godz. 16.00 w Kulturalnym Dworku odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Czas robi swoje… a nam od jesieni do lata wciąż w duszy gra”.
Tematem spotkania był jesienny deszcz w muzyce, piosence, malarstwie i poezji.

W spotkaniu uczestniczyło 55 osób, w tym wiele osób spoza naszego uniwersytetu.
Marlena Kluk, która z ramienia zarządu była organizatorem spotkania, przedstawiła złożenia całorocznego kulturalnego planu, uwzględniając 4 pory roku, planowane konkursy i wyjazdy.
Wyjaśniła też, co kierowało nią decydując się na taki całoroczny cykl spotkań i dlaczego pierwsze ma dotyczyć jesiennego deszczu.
Na uwagę zasługuje fakt, że wiele osób przyniosło ze sobą tematyczny wiersz, który podczas spotkania został
z odpowiednią intonacją i uczuciem przeczytany. Wśród tych osób znalazły się : H. Kowalska, A. Rychlik,
E. Walczak, H. Wastowska, Z. Franczak, M. Lemańska, M. Kluk, 
E. Olejnik, Z. Mońko, J. Baranowska – Komorowska, D. Kawka, W. Krysiak.
Wiersze przeplatane były wspólnie śpiewanymi piosenkami przygotowanymi przez D. Kawkę. Miały też miejsce wykonania solowe – W. Krysiak i duety – A. Zielonka i M. Kluk oraz D. Kawka i S. Augsburg. Ta ostatnia piosenka stała się prawdziwym hitem spotkania.
W przyjemnej, ciepłej atmosferze, bo w kominku płonął ogień ( wprawdzie na ekranie, ale od czego jest wyobraźnia) przy aromatycznej herbatce, czas nikomu się nie dłużył i chociaż ciągle mówiło się i śpiewało
o deszczu, to tak naprawdę wszystkim w duszy grało.
Sprzyjała temu przepiękna dekoracja przygotowana przez Panie D. Konopczyńską, H. Głogozę i T. Arkusz, a także wystawa prac sekcji plastycznej, na którą zawsze można liczyć, a są to: H. Glinda, D. Ujazdowska, E. Krupska-Sikorska, W. Krysiak, D. Kustosik, J. Górska, J. Kaczmarek, M. Kluk, E. Dąbrowska-Śnieżawska, A. Kryściak, 
B. Szczygielska, Z. Mońko, A. Orlińska, H. Wastowska.

Jeżeli jest wspaniała współpraca, wszystko się uda, a miała w tym swój udział Rada Słuchaczy, sekcja plastyczna
i literacka oraz Kulturalny Dworek.
Szczególnie mocno dziękujemy wszystkim miłośnikom poezji, którzy zechcieli nie tylko przyjść na to jesienne spotkanie, ale także przynieść ze sobą wiersze i je odczytać.
Marlena Kluk
foto Stefania Szadkowska

26
list

Z jakimi sprawami możemy się zgłaszać do Notariusza

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

Dnia 19 listopada 2019 r. licznie zgromadzeni w auli Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kutnie członkowie kutnowskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku rozmawiali o roli notariusza w społeczeństwie oraz dowiedzieli się z jakimi sprawami można się do niego zwracać.

Temat ten przybliżył Notariusz Łukasz Borkowski prowadzący Kancelarię Notarialną w Kutnie.
Słuchacze byli szczególnie zainteresowani tym, w jaki sposób rozporządzić własnym majątkiem przekazując jego składniki następcom, by zapewnić gwarancję poprawności wykonywania czynności oraz ich zgodności
z obowiązującymi w naszym Kraju przepisami prawa.

Gość zapoznał obecnych ze sposobami rozporządzenia majątkiem oraz wskazał na konieczność sporządzania umów, odpowiednich do obranego sposobu przekazania składników majątkowych np. o darowiźnie czy
o zabezpieczeniu dożywocia jak i testamentów, które to dokumenty najlepiej sporządzać na piśmie i w obecności notariusza, co w przyszłości zagwarantuje bezpieczną i zgodną z prawem ich realizację.
Omówiono także zagadnienia dotyczące zachowku oraz wydziedziczenia członka rodziny, w celu pozbawienia go zachowku, zgodnie z wolą osoby sporządzającej testament.
Rozmawiano również o sporządzaniu innych aktów notarialnych przy zawieraniu różnych transakcji co pozwoli uniknąć wielu sytuacji powodujących straty na skutek działania nieuczciwych kontrahentów.
Notariusz Łukasz Borkowski zaprosił zebranych na Dni Otwarte Notariatów. Dnia 30 XI 2019r.
w godzinach od 10.oo do 16.oo w Kutnowskim Domu Kultury kutnowscy notariusze będą nieodpłatnie udzielać porad notarialnych dla mieszkańców miasta, co będzie miało na celu podniesienie świadomości prawnej społeczeństwa.


Danuta Kawka
foto Stefania Szadkowska
 15
list

Next to normal

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

W niedzielne popołudnie dnia 10 listopada 2019 r. grupa słuchaczy SUTW uczestniczyła w wyjeździe kulturalnym do Teatru Syrena w Warszawie.
Tym razem nasza koleżanka Hania Gontarek - koordynator wyjazdów kulturalno
- edukacyjnych zaproponowała nam rockowy musical p.t. „Next to normal”, którego fabułą jest walka bohaterki z chorobą psychiczną. Postępy w chorobie przeradzają się
w dramat całej rodziny. Potężna dawka rockowej muzyki oraz wykorzystanie efektów rozbłysków światła, jeszcze bardziej potęgowały dramat tego spektaklu. Jedną z głównych ról w musicalu grał kutnowianin pan Maciej Maciejewski, z którym po spektaklu mieliśmy okazję się spotkać i porozmawiać o Jego planach teatralnych na przyszłość.

Stefania Szadkowska
foto Stefania Szadkowska i Michał Sinior


13
list

Wybór Rady Słuchaczy 2019

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

W dniu 05.11.2019r. w Dworku Modrzewiowym doszło do spotkania członków Zarządu SUTW ze starostami poszczególnych sekcji działających przy Uniwersytecie.
Zebranie prowadziła przewodnicząca SUTW Maria Wierzbicka, która podała jaki jest cel spotkania.
Wyjaśniła, że ponieważ Rada Słuchaczy w naszym Statucie nie istnieje jako organ, wobec tego nie ma obowiązku, aby przy jej wyborze, powoływać Walne Zebranie Słuchaczy.
Zasugerowała, że zasadne będzie wyłonienie jej składu spośród starostów, którzy reprezentują wszystkich słuchaczy uniwersytetu. Przyjęto to jednogłośnie.
Pozytywnie przyjęta została także propozycja, aby nie powoływać Sądu Koleżeńskiego, jako osobnego organu,
a jedynie jego uprawnienia przenieść na Radę Słuchaczy.
Wszelkie poprawki związane ze zmianami naniesione zostały do Regulaminu Rady Słuchaczy.
Po tych ustaleniach w głosowaniu jawnym dokonano wyboru Rady, spośród zgłoszonych kandydatów, uczestników zebrania. Obecnych było 28 starostów. Kadencja nowo wybranej Rady Słuchaczy będzie trwała
4 lata.

Po ukonstytuowaniu się Rady podany został jej skład:
- przewodnicząca - Zofia Franczak
- zastępca - Zygmunt Pietrzykowski
- sekretarz - Helena Kowalska
- członkowie - Maria Lemańska
                        Alina Jabłońska
                        Teresa Michalska
                        Ewa Nowicka
                        Danuta Zieńkowicz

Nowo wybranej Radzie Słuchaczy gratulujemy i życzymy sukcesów w działalności na rzecz Uniwersytetu.
Oprócz wyboru Rady Słuchaczy, zebranie miało też na celu szkolenie starostów, którzy uzyskali wszelkie informacje dotyczące prowadzenia dzienników, zbierania semestralnie opłat za zajęcia w poszczególnych sekcjach oraz utrzymywanie kontaktów zarówno z osobą prowadzącą zajęcia, członkami sekcji (grupy) jak
i z przedstawicielem zarządu, wytypowanym do opieki nad wyznaczonymi sekcjami.

Marlena Kluk
foto. Stefania Szadkowska


04
list

"Halka" - zwieńczeniem obchodów Roku Moniuszkowskiego

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

Zwieńczeniem obchodów Roku Moniuszkowskiego na UTW w Kutnie był wyjazd edukacyjno kulturalny do Teatru Wielkiego w Łodzi na operę „Halka” Stanisława Moniuszki do libretta Włodzimierza Wolskiego.

Wyjazd odbył się 30 października 2019 r.

Libretto opery opiera się na dramacie pochodzącej z Podhala Halki.
Istotnym aspektem opery jest jej narodowy charakter, uzyskany przez umiejscowienie akcji w środowisku polskim. Kompozytor skontrastował w operze dwa środowiska, pompatyczną szlachtę i prostych górali co pokazał zarówno w muzyce jak i w tańcach.
„Halka” jest dziełem, które zrewolucjonizowało polską scenę dramatyczną.
Słuchacze SUTW już w miesiącach poprzednich przygotowywali się do obchodów Roku Moniuszkowskiego poprzez udział w wykładzie Pani Joanny Domagały pt. „Stanisław Moniuszko – muzyczna walka o niepodległość ojczyzny” oraz uczestnictwo w koncertach w ramach X Letniego Festiwalu Muzycznego prowadzonego przez Panią Dyrektor Annę Jeremus – Lewandowską, gdzie mogli wysłuchać pięknych arii ze „Strasznego Dworu”, „Halki”, „Hrabiny” a także pieśni „Prząśniczka”, „Pieśń wieczorna” oraz „Dziad i Baba”.

Stefania Szadkowska


25
paź

SENIORZY PRZYSZŁOŚCI

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

Dnia 22 października 2019r. w auli WSGK w Kutnie słuchacze SUTW z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu p.t. „Nowe technologie: Seniorzy przyszłości, czyli my sami, tylko trochę później”, wygłoszonego przez panią mgr Magdalenę Paulain.
 
Na wykładzie dowiedzieliśmy się, że możemy żyć nawet 120 – 150 do 200 lat, jak wykazały najnowsze badania. Jednak nasuwają się tu ważne pytania: Jaka będzie jakość tego życia? Jak przystosować się do nowych warunków życia? Kto będzie się nami opiekował i kto nas będzie wspierał ?. Sprawność fizyczna, psychiczna
i zdrowie to warunki dobrego samodzielnego życia. Pomóc tu mogą nowe technologie, które ułatwiają egzystencję. Są to: biotechnolologia, transplantacja, implanty, protezy, medycyna i farmacja. Deficyty organów zastępuje się nowymi udoskonalonymi komponentami jak, przeszczepy obcych organów lub sztucznych wyhodowanych na komórkach macierzystych.
Do skomplikowanych operacji wykorzystywane są roboty oraz trójwymiarowy obraz organów człowieka, co umożliwia precyzyjne ustalenie miejsc chorobotwórczych.
Ważna jest też telemedycyna, czyli usługi medyczne na odległość. Teletransmisja daje dostęp do porad specjalistów z całego świata oraz umożliwia przeprowadzenie operacji na odległość.
Aplikacje na smartfony natomiast umożliwiają zmniejszenie czasu oczekiwania na wizytę do lekarza czy uzyskać diagnozę.
Zaangażowane są prace nad robotami dostosowanymi do indywidualnych potrzeb danego człowieka np. robot, który potrafi z dbać o człowieka, porozmawiać z nim, wyprowadzić na spacer itp. Przyszłość to też medycyna spersonalizowana , czyli leki są dostosowane dla konkretnej osoby
i dozowane tylko na chory organ.
Dzięki takim technologiom człowiek może żyć dużo dłużej niż obecnie , czego wszystkim życzymy.

Zofia Franczak
foto Stefania Szadkowska


obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony