Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy




  • box
Śmiało, studenci, na wykłady śpieszcie się!
Niech wam ochoty nie odbiera trzeci wiek!
Ze źródła wiedzy mądrość duszkiem trzeba pić,
Bez nauki trudno żyć!
Wiedza radość w nas wyzwala,
Łączy ludzi z bliska, z dala,
Na samotność nie pozwala,
Wśród przyjaciół chce się żyć !
Łączcie pożytek z przyjemnością w UTW:
Tańczcie, malujcie, ćwiczcie ciało oraz mózg,
Chłońcie kulturę i zwiedzajcie piękny kraj,
Niechaj w sercach będzie maj!
W naszej uczelni wiele sekcji czeka cię:
Gwiazdą w teatrze bez problemu staniesz się,
Napiszesz powieść albo mądry, wzniosły wiersz,
Jakie to przyjemne jest!
Gdy chcesz zachować młodość, przyjdź do UTW,
Swoje marzenia możesz spełnić właśnie tu.
Śpiewajmy głośno, ile w piersiach starczy tchu:
„NIECHAJ TRWA NAM UTW !!!!!!!”
17
lip

Łódzkie dla Seniorów Plus

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuW dniu 22.06.2024 roku w Auli Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się spotkanie podsumowujące realizację zajęć Programu „Łódzkie dla Seniorów Plus”
w sezonie 2023-2024. Program ten skierowany był do grupy osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Głównym zadaniem Programu była organizacja bezpłatnych zajęć rekreacyjno–sportowych oraz zajęć dydaktycznych. Zajęcia realizowane były na terenie województwa łódzkiego. W obecnej edycji Programu zajęcia prowadzone były dla ok. 500 osób w 26 grupach z 13 miast i gmin m.in. z naszego powiatu uczestniczyło Kutno oraz Krośniewice. Program w całości finansowany był ze środków finansowych województwa łódzkiego.
Z naszego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Programie brało udział 20 osób i na podsumowaniu w Łodzi reprezentowała nas grupa 5 osobowa.
W imieniu Marszałek Województwa Łódzkiego, Joanny Skrzydlewskiej z seniorami spotkał się Artur Ostrowski, członek zarządu województwa łódzkiego oraz Piotr Bors, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Uczestników spotkania w imieniu organizatora i Prezesa Zarządu ŁFS Zbigniewa Pacholczyka powitał Zbigniew Świercz - Wiceprezes Łódzkiej Federacji Sportu.
Podczas tego spotkania prowadzącym zajęcia instruktorom m.in. Agnieszce Dębowskiej, został wręczony dyplom z podziękowaniem Marszałka Województwa Łódzkiego.
Wiele słów uznania oraz podziękowań skierowano do samorządów, które udostępniły nieodpłatnie miejsca
i obiekty, w których prowadzone były zajęcia z uczestnikami Programu.
Uczestnicy podsumowania wysłuchali wykładu mgr Martyny Głogowskiej, koordynatora Akademii Zdrowego Starzenia, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi pt. „Sztuczna inteligencja – od korzeni do futurystycznych marzeń” oraz wykładu mgr Magdaleny Makarowskiej, dietetyka klinicznego, psychodietetyka, autorki poradników o zdrowym odżywianiu pt. „Dieta w insulinooporności i cukrzycy typu 2”.
Po tej części ponad 200 uczestników spotkania udało się na teren stadionu lekkoatletycznego Akademickiego Związku Sportowego w Łodzi.
Zajęcia rozpoczęła pani wodzirej, która poprowadziła wszystkich uczestników spotkania do poloneza z filmu
,,Pan Tadeusz”.
Następnie były inne tańce zbiorowe oraz ćwiczenia dla seniorów prowadzone przez profesjonalistów m.in. slalom zadaniowy, tor przeszkód, zajęcia gry w bule, gra Dobble oraz zajęcia relaksacyjne. Było dużo śmiechu i pozytywnych emocji.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy zajęć „Łódzkie dla Seniorów Plus”, otrzymali koszulki z nazwą Projektu.

Łódzka Federacja Sportu złożyła serdeczne podziękowania za aktywne uczestnictwo w zajęciach,
za wspaniałą atmosferę, za przekazanie pozytywnej energii, a władzom samorządowym za wspaniałą inicjatywę i sfinansowanie Projektu „Łódzkie dla Seniorów Plus”.


Uczestnicy spotkania bardzo pozytywnie ocenili Projekt oraz spotkanie podsumowujące i dopytywali
czy Projekt będzie kontynuowany w latach następnych.

Tekst: Teresa Gruszczyńska
Zdjęcia: Zofia Kowalewska


10
lip

Wyjazd edukacyjny do Teatru Polonia w Warszawie na spektakl My Way

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku


W dniu 15 czerwca 2024 roku słuchaczki i słuchacze SUTW w ramach wyjazdu edukacyjnego, zorganizowanego przez Hannę Gontarek do Teatru Polonia
w Warszawie
mieli niecodzienną przyjemność obejrzeć monodram Krystyny Jandy
,,My Way”
. Premiera tego spektaklu odbyła się 16 grudnia 2022 roku
z okazji 70. urodzin artystki. Nasi słuchacze mieli natomiast szczęście uczestniczyć
już w 101. przedstawieniu tego wspaniałego monodramu w reżyserii i wykonaniu Krystyny Jandy.
            Artystka w swoim monologu stojąc w długiej, eleganckiej, czarnej sukni na scenie blisko 2 godziny opowiada całe swoje życie od urodzin. Były to wspomnienia o rodzicach, domu rodzinnym, o szkole teatralnej i wspaniałych profesorach, o pierwszych rolach, o rolach najważniejszych, o sukcesach i porażkach,
o Andrzeju Wajdzie, o przyjaciołach aktorach, o dzieciach, córce Marysi wspaniałej aktorce i świetnej reżyserce oraz o synach.
            W tych opowieściach było wiele prawdziwych emocji i wzruszeń, anegdot i żartów z samej siebie,
z własnych rozmaitych prawdziwych bądź wykreowanych niedoskonałości i żartów z puentami.
Wreszcie o pani Honoracie, przez lata pomagającej w „ogarnianiu” codzienności, prostej kobiecie oddanej całym sercem Krystynie Jandzie i jej rodzinie. Usłyszeliśmy kilka pysznych anegdot o pani Honoracie, która kompletnie nie rozumiała całego blichtru przynależnemu aktorstwu i wcale się z tym nie kryła.
            My Way był to piękny i poruszający spektakl o… nie, nie o Krystynie Jandzie. O tym, co w życiu najważniejsze – uczuciach, rodzinie, pasji, przyjaźni. O szukaniu swojej drogi i o tym co wymaga niekiedy nieziemskiej odwagi i desperacji. Wreszcie o tym, że nie ma życia bez sztuki, bez teatru i o tym ile należy pokonać przeciwności by spełnić swoje marzenie jakim była budowa własnego teatru - Teatru Polonia.

            Monodram My Way Krystyny Jandy był wspaniałą ucztą dla duszy a członkowi zarządu Hani Gontarek serdecznie dziękujemy za złowienie takiej perełki i zorganizowanie wyjazdu do teatru.

Tekst: Teresa Gruszczyńska
Zdjęcia: Michał Sinior i Teresa Gruszczyńska


03
lip

Po Kujawskiej Ziemi

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

13 czerwca 2024r. Zarząd SUTW w Kutnie, jak co roku, zorganizował dla aktywu uniwersyteckiego, wyjazd koedukacyjny, który jest formą podziękowania najaktywniejszym słuchaczom za ich pracę.
Są wśród nich członkowie Komisji Rewizyjnej, Rady Słuchaczy, Starostowie, pracownicy biura i kawiarenki, osoby, które z własnej inicjatywy organizowali różne kulturalne spotkania i osoby społecznie prowadzące zajęcia.

                                                                DZIĘKUJEMY WAM !!!!

        Pierwszym miejscem, do którego trafiliśmy był Redecz Krukowy, gdzie znajduje się wyjątkowe, unikatowe muzeum. Początkowo w gospodarstwie rodziny Borkowskich powstała Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych KRUKOWIAK. W 2008 r. produkcja przeniesiona została do Brześcia Kujawskiego, a dawne hale produkcyjne przerodziły się w muzeum. To był początek Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego, w którym eksponowane są zbiory zgromadzone przez Janusza Borkowskiego oraz jego synów.
        Ekspozycja, w znacznej części składa się z darów mieszkańców Redcza Krukowego i okolicy. Co roku zbiory wzbogacają się. W tej chwili mówi się, że jest to Muzeum Motoryzacji, Oręża, Nauki i Techniki wraz ze zbiorami Sowiogórskiego Muzeum Techniki oraz Kujawskie Muzeum Kolei, Muzeum Lotnictwa, Muzeum PRL-u,
Młotka i Gwoździa, Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego.
        Słuchacze nasi mieli okazję spotkać się z panem Januszem Borkowskim, twórcą i prezesem wspomnianego muzeum. Pan Janusz to biznesmen i miłośnik historii. Muzeum to tylko element uzupełniający jego wysiłki w ocaleniu od zapomnienia dziejów tego Regionu. Z własnych środków finansuje wydawanie kolejnych tomów z serii „Redecz Krukowy i okolice...Kraina Prastara”.
        Z Jego inicjatywy powstało w Osłonkach Kujawskie Centrum Samouzdrawiania Naturą. Ma ono na celu pomaganie ciężko chorym wrócić do zdrowia. Stosowana jest tu naturoterapia, czyli powrót do natury.
Jest to komponowanie składników pochodzenia roślinnego tak, aby działały w sposób uzdrawiający na ludzki organizm.
        Drugi etap wyjazdu to Płowce, historyczne miejsce pierwszej potyczki, do której doszło w 1331 roku
na polach wsi Płowce między zwycięskimi wojskami Władysława Łokietka a oddziałami Zakonu Krzyżackiego.
W 1818 roku został zbudowany pomnik, który przetrwał 100 lat. W czasie I wojny światowej został zniszczony przez armię pruską. W 1961 roku, w 630 rocznicę pamiętnej bitwy, wystawiono nowy, 22 metrowy pomnik,
który stoi do dziś. Jest on usytuowany w pobliżu Zajazdu Łokietek, gdzie nasza grupa zatrzymała się
na posiłek. W miłej atmosferze obiad smakował wyjątkowo a szarlotka z lodami była przysłowiową
wisienką na torcie.
        W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Kowalu, mieście ogrodów, po którym oprowadzał nas burmistrz, Eugeniusz Gołembiewski. Opowiadał między innymi o historii, osiągnięciach, życiu społeczno kulturalnym Miasta. Najbardziej urzekły wszystkich dwa parki, czystość i ogrom kwiatów, które można było spotkać dosłownie wszędzie. Odwiedziliśmy również Cmentarz Miejski, na którym jest pochowany nasz znakomity
aktor Jan Nowicki.
Pomysł wyjazdu w te kujawskie okolice podsunął z-ca przew. SUTW Andrzej Zielonka, który przejął na siebie część organizacyjną wyjazdu współpracując z członkiem zarządu Hanną Gontarek i skarbnikiem Stefanią Szadkowską.
Dzięki tym osobom oraz wspaniałej atmosferze, którą wytworzyli uczestnicy, można powiedzieć,
że wycieczka była interesująca i udana.

Opracowanie: Marlena Kluk
Zdjęcia: Stefania Szadkowska


03
lip

Walne Zebranie SUTW

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

        W dniu 11 czerwca 2024 roku w Auli Akademii Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej w Kutnie odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie.
W terminie określonym jako początek zebrania liczba uczestników wynosiła 68 osób,
co stanowiło 34,5 % ogólnej liczby członków (brak kworum). Określono zgodnie ze statutem SUTW II termin (15 minut później) i przy liczbie 71 osób rozpoczęto Walne Zebranie.

        W imieniu Zarządu SUTW zebranych powitała Przewodnicząca Jolanta Baranowska-Komorowska
tym samym otwierając Walne Zebranie. Na jej wniosek zebrani minutą ciszy uczcili pamięć zmarłej przed kilkoma dniami naszej Koleżanki, wieloletniego Sekretarza Rady Słuchaczy Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku - Aliny Jabłońskiej.
        Na Przewodniczącą Walnego Zebrania powołano Elżbietę Lewandowską, która prowadziła dalszą część zebrania zgodnie z ustalonym porządkiem. Wybrani zostali członkowie do komisji mandatowo-skrutacyjnej, komisji uchwał i wniosków oraz powołano Danutę Kawkę na Sekretarza Walnego Zebrania.
        Przewodnicząca Zarządu przedstawiła zebranym sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia
za rok 2023,
a z działań finansowych właścicielka Biura Rachunkowego PROZYSK, Agnieszka Latos.
        Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Jan Błaszczyk przedstawił zebranym Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku.
        Komisja Rewizyjna zawnioskowała o przyjęcie sprawozdania merytorycznego i finansowego zarządu SUTW za rok 2023 oraz zawnioskowała o udzielenie absolutorium wszystkim członom Zarządu Stowarzyszenia, co też uczyniono w trakcie jawnego głosowania.
        W dyskusji poruszono kwestię by powrócić do roku akademickiego, niestety jest to niewykonalne,
gdyż oprócz środków własnych z wpłat naszych członów korzystamy z dotacji. Wszystkie projekty ogłaszane przez samorządy miejskie i powiatowe są planowane na rok kalendarzowy. Nasze Stowarzyszenie przyjęło system, który pozwala na sprawniejszą organizację działań w podejmowanych projektach.
        Jolanta Baranowska-Komorowska poinformowała, że w miesiącach wakacyjnych w dniach
i w godzinach pracy biura osoby chętne będą mogły spotykać się w Dworku Modrzewiowym. Zajęcia będą nieodpłatne i np. w środy – gry planszowe, karty itp., natomiast w piątki – malarstwo, dyskusje literackie.
        W punkcie dot. wolnych wniosków, Przewodnicząca Zarządu poinformowała zebranych,
że w Dworku Modrzewiowym wystawiona jest skarbonka, z której dobrowolne datki zostaną przeznaczone
na pomoc w leczeniu chorób nowotworowych naszych członkiń. Członek Zarządu Hanna Gontarek przypomniała obecnym o terminach wycieczek, które są zaplanowane do końca roku 2024, natomiast koleżanka Maria Wierzbicka zaapelowała o pomoc dla schroniska dla psów i kotów Felkowy Stryszek.
        Przewodnicząca Walnego Zebrania Elżbieta Lewandowska na koniec podziękowała zebranym
za przybycie oraz wszystkim, którzy angażowali się w pracę Stowarzyszenia
przyczyniając się
do prawidłowego i atrakcyjnego działania na rzecz starszych mieszkańców naszego miasta.

Tekst: Teresa Gruszczyńska
Zdjęcia: Stefania Szadkowska


30
maj

Po wygnaniu... Czesława Miłosza rozmyślania o Naturze

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

            W dniu 28 maja 2024 r. słuchacze i słuchaczki Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku mieli okazję kolejny raz spotkać się z dr Ewą Dryglas - Komorowską, aby wysłuchać pasjonującego wykładu
,,Po wygnaniu... Czesława Miłosza rozmyślania o Naturze"
poświęconego polskiemu nobliście. W ten sposób uczciliśmy 20 rocznicę śmierci poety, oddaliśmy Mu hołd, jako jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów.
            Bogatą biografię poety, prozaika, eseisty, historyka literatury, tłumacza, dyplomaty, noblisty poznaliśmy, wysłuchując recytacji i interpretacji wierszy wybranych ze zbiorów.
Czesław Miłosz w swojej twórczości wyraża:
- rozterki moralne dotyczące roli poety w dobie wojny („Ocalenie”),
- dylematy intelektualistów uwikłanych w stalinizm („Zniewolony umysł”),
- świadectwo okrucieństwa wojny, pamięć o każdej krzywdzie wyrządzonej człowiekowi („Który skrzywdziłeś”),
- stosunek poety do Powstania Warszawskiego, Armii Krajowej i podziemia („Wilki”).
- nieustanny powrót myślami na Litwę, do domu w Szetejniach („Wilno”, „Poeta pogranicza”, „Autoportret Przekorny”, „Nigdy już do Wilna nie wrócę”, „Wilno, ocalenie miasta (nie)istniejącego”, „Wiara w obiektywne istnienie świata”, „Nadzieja”, „Łąka”.)
- rozważania o przemijaniu, o miłości, która pozwala człowiekowi trwać przy życiu („Podarunek nad popiołami”),
- fascynację malarstwem, odwołuje się do twórczości impresjonistów. („Pastele Daglasa”, „Tematy malarskie”).
Wspomina życie człowieka z pogranicza, wspólną historię Polski i Litwy, pokojowe współistnienie różnych kultur i wyznań („Pamięć historyczna”, „Traktat poetycki”, „Traktat moralny”, „Ziemia Ulro”, „Dolina Issy”).
W swej twórczości Miłosz maluje słowem miejsca, pamięć, dzieciństwo, historię świata, Polski i Litwy, literatury i kultury. Przedstawia los Polaka urodzonego na Litwie i ogromny bagaż jego historycznych doświadczeń.„Gdziekolwiek wędrowałem, po jakich kontynentach, zawsze twarzą byłem zwrócony do Rzeki” wspomina
w wiierszu ,,Szetejnie”.
            Po 52 latach emigracji, gdy odwiedził swoje rodzinne strony stwierdził, że świat który pamiętał już nie istnieje. Sentencja „panta rhei” (nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki) jest nadal aktualna.

            Wykład wchodzi w skład zadania publicznego ,,Edukacja kulturalna dorosłych” dofinansowanego przez Prezydenta Miasta Kutno.

Tekst: Elżbieta Lewandowska
Zdjęcia: Stefania Szadkowska


30
maj

Śpiewamy wśród róż

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuW maleńkiej Róży kochał się
Książę na jednej z wielu gwiazd
Nie widział przedtem innych róż
Kiedy w daleki poszedł świat
tą poetycką piosenką śpiewaną przez Katarzynę Sobczyk a znajdującą się w domowej płytotece naszej Koleżanki Danuty Konpoczyńskiej, rozpoczęło się spotkanie zatytułowane
,,Śpiewamy wśród róż”. Odbyło się ono zgodzie z planem dnia 23 maja 2024 roku. Miejsce spotkania to altana w różanym, przydworkowym ogródku Dworku Morzewiowego, gdzie obecnie kwitną piękne róże
a wśród nich gatunki rozsławiające nasze miasto na całym świecie, gdyż wyhodował je wielki miłośnik róż,
sławny nie tylko w naszym kraju, mieszkaniec Kutna Pan Bolesław Wituszyński.
Scenariusz, który opracowała Danuta Kawka opowiadał o towarzyszeniu człowiekowi poprzez symbol,
jaki przypisywany jest najpiękniejszemu kwiatowi, czyli róży w jego życiu uczuciowym. Prócz części narracyjnej, treść programu stanowiły piosenki wybrane ze śpiewnika UTW wydanego w 2015 roku pod tytułem
„Piosenka jest dobra na wszystko” a śpiewanych przez wszystkich uczestników imprezy oraz piosenki z płytoteki Danuty Konopczyńskiej, która czuwała nad jakością przekazywanych utworów.
Wykonawcy programu to członkinie Grupy ,,Metafora” Sekcji Literackiej SUTW: Stenia Augsburg,
Jolanta Baranowska – Komorowska, Maria Chruścielska, Danuta Kawka, Joanna Kicała-Kowalczyk
i Barbara Ratajczyk.

Oprawa muzyczna – Danuta Konopczyńska,
Różana herbatka i słodycze – Halina Mikołajczyk.
A róże w przydworkowym ogródku pachniały, cieszyły barwami, wyglądały na zadowolone i zainteresowane tym, co dzieje się w różanym ogródku, jednym z wielu w Kutnie, mieście róż.

Spotkanie ,,Śpiewamy wśród róż” odbyło się w ramach projektu polegającego na organizacji kulturalnej przestrzeni dla mieszkańców Kutna w wieku emerytalnym w Dworku Modrzewiowym pn. „Kulturalny Dworek wraz z prowadzeniem kawiarenki dla seniora”.

Tekst: Danuta Kawka
Zdjęcia: Stefania Szadkowska

29
maj

Russów, Gołuchów, Kalisz

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuW dniu 21 maja 2024 roku słuchaczki i słuchacze ze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku wzięli udział w jednodniowej, kulturalno – edukacyjnej wycieczce do sąsiedniego województwa wielkopolskiego. Zwiedziliśmy dworek w Russowie, zamek i Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie oraz muzeum w Kaliszu. Organizatorkami wyjazdu były nasze koleżanki Hanna Gontarek i Stanisława Wasilewska.
Dworek w Russowie to miejsce urodzenia jednej z kultowych postaci polskiej literatury pisarki i publicystki Marii Dąbrowskiej. Pisarka przyszła na świat jako najstarsza córka Ludomiry i Józefa Szumskich w 1889 roku. Dom rodzinny w Russowie nigdy nie był własnością jej rodziców. Ojciec podjął tutaj pracę jako administrator majątku. Maria Dąbrowska spędziła w Russowie jedynie dzieciństwo i młodość, ale do końca życia czuła się związana z ziemią kaliską. Dała temu wyraz w utworach literackich, wspomnieniach, a także
w swoim ,,Dzienniku”. Najbardziej znanym utworem pisarki jest powieść „Noce i dnie”, spopularyzowana przez filmową ekranizację w reżyserii Jerzego Antczaka.
Ta autentyczna saga rodziny Szumskich została osadzona w realiach Russowa i Kalisza z przełomu
XIX i XX wieku. W dworku obecnie mieści się muzeum poświęcone Marii Dąbrowskiej. Pan przewodnik oprowadził nas po jego wnętrzach , zapoznając z historią rodziny Szumskich oraz samej pisarki.
W zrekonstruowanych wnętrzach dworku znajdują się: salon, sypialnia, pokój Józefa Szumskiego, pokój poświęcony filmowej ekranizacji powieści „Noce i dnie”, kuchnia oraz na piętrze pokój Marii Dąbrowskiej. Umieszczone w nim są pamiątki rodzinne , zdjęcia bliskich, kolekcja obrazów, osobiste dokumenty, meble,
a także maszyna do pisania. Dwór otacza piękny krajobrazowy park ze starymi drzewami i malowniczymi stawami. Na terenie parku powstał Skansen Etnograficzny.

W Gołuchowie poznaliśmy historię zamku, którą opowiedziała i oprowadziła po jego wnętrzach pani przewodnik. Zamek liczy ponad 400 lat i wyróżnia go wyjątkowa architektura, wzorowana na zamkach
znad francuskiej Loary.
Został wzniesiony w 1560 roku przez Rafała Leszczyńskiego.
W 1853 przeszedł w ręce rodziny Działyńskich, właścicieli dóbr kórnickich. Stał się rezydencją młodej pary
Jana Działyńskiego i jego żony księżniczki Izabeli Czartoryskiej. Księżna odrestaurowała zamek
i zadbała o wystrój wnętrz o detale pochodzące z różnych stron Europy. Obecnie zamek należy
do Muzeum Narodowego w Poznaniu, które dwukrotnie przeprowadziło prace konserwatorskie. Podziwialiśmy piękne wyposażenie sal zamkowych w gobeliny, renesansowe malarstwo polskie i europejskie, rzadkie okazy mebli, wazy antyczne oraz kolekcję rzemiosła artystycznego, które niegdyś należały do Izabeli i Jana Działyńskich. Zamek otoczony jest kilkuhektarowym parkiem krajobrazowym z urokliwymi alejkami , pięknymi drzewami, pomnikami przyrody. Zamek w Gołuchowie szczególnie upodobali sobie filmowcy. Kręcono tutaj sceny nie tylko dwóch wersji „Akademii Pana Kleksa” tej z 1983 roku i tej 40 lat młodszej ale też sceny
z historycznego serialu ,,Królowa Bona”, sceny z filmu ,,Hrabina Cosel”, ,,Rycerze i rabusie” oraz w lutym
i marcu br. baśnie Braci Grimm.
Na terenie parku odwiedziliśmy znajdujące się Muzeum Leśnictwa, w którym to las został ukazany
w nowatorskiej formie. Poznaliśmy pracę leśników oraz narzędzia używane przez nich na przestrzeni dziejów. Jest to jedyne tego rodzaju muzeum w Polsce.

W Kaliszu zwiedziliśmy Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. Zapoznaliśmy się z historią najstarszego miasta w Polsce, zwłaszcza jego wielokulturowością. W swoich zbiorach posiada zabytki archeologiczne, etnograficzne, historyczne z dziedziny sztuki, a także kolekcję eksponatów afrykańskich z wypraw na ten kontynent kaliszanina, Stefana Szolc – Rogozińskiego.
Nieco już zmęczeni intensywnością zwiedzania dotarliśmy na Rynek Główny i w czasie wolnym mogliśmy odpocząć i się posilić. Pełni wrażeń poznania historii nowych miejsc na mapie naszego kraju, powróciliśmy
do Kutna.

Dziękujemy za te piękne chwile naszym organizatorkom, zwłaszcza, że pogoda także nam dopisała. Zatem, do spotkania w nowym semestrze po wakacjach.

Tekst: Elżbieta Żółtowska
Zdjęcia: Teresa Gruszczyńska i Elżbieta Lewandowska

29
maj

Czerwone maki na Monte Cassino

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku18 maja br. minęła 80. rocznica zwycięskiej bitwy na Monte Cassino
pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Dla uczczenia tej rocznicy,
w dniu 20 maja 2024 r. w Akademii Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej odbył się wykład mgr Przemysława Zawadzkiego ,,Czerwone maki na Monte Cassino”.
Wykład ten wchodzi w skład zadania publicznego ,,Edukacja kulturalna dorosłych” dofinansowanego przez Prezydenta Miasta Kutno.
Na wstępie nasz Gość przybliżył nam tło historyczne rozpoczynając od utworzenia Wojska Polskiego
na Wschodzie. Po podpisaniu w dniu 30 lipca 1941 r. układu Sikorski-Majski i przywróceniu zerwanych
po napaści 17 września 1939 r. stosunków dyplomatycznych, zwolnieniu z sowieckich więzień i łagrów wywiezionych obywateli II RP, stało się również możliwe tworzenie na terenie Związku Sowieckiego Polskich Sił Zbrojnych. Ich organizacją zajął się wypuszczony z więzienia gen. Anders. Pomimo trudności
z aprowizacją i sprzętem oraz utrudnieniem przez stronę sowiecką Polakom dotarcia do punktów werbunkowych, masowo przybywali wypuszczeni przetrzymywani w łagrach zarówno żołnierze jak i cywile. Łącznie zgłosiło się blisko 116 tys. osób w tym 78,5 tys. żołnierzy. Było to około 10 procent ludności wywiezionej ze wschodnich obszarów Rzeczypospolitej w głąb Związku Sowieckiego. Mieszkali oni w namiotach przy 40 stopniowych mrozach, chodzili w łachmanach, a szmaty zastępowały im buty. Panował coraz większy głód. Została podjęta decyzja o ewakuacji armii. Ostatecznie udało się wyprowadzić blisko 90 tys. żołnierzy, którym towarzyszyło kilkanaście tysięcy cywili. Przeszli długą drogę z azjatyckiej części Rosji i jej republik przez Iran, Irak, Palestynę aż do Włoch. W dniu 21 lipca 1943 r. rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego z jednostek Armii Polskiej na Wschodzie został utworzony 2 Korpus Polski, którego dowództwo objął
gen. Władysław Anders.

Następnie Pan Przemysław Zawadzki podkreślił, że już pod koniec 1943 r. wzgórze Monte Casino stało się miejscem, w którym miała rozegrać się decydująca walka broniąca Niemcom drogi do Rzymu. Masyw Cassino, na którym stał klasztor benedyktynów był kluczowym stanowiskiem w linii Gustawa, biegnącym przez całą szerokość najwęższej części Włoch. W znacznej części górował on nad rzekami o stromych brzegach
lub też rozciągał się na nadbrzeżnych bagnach oraz na wysokich górskich szczytach.
Rozpoczęte w styczniu 1944 r. natarcie od początku było niezwykle krwawe. Przeciwnikiem aliantów były zdeterminowane i doświadczone doborowe oddziały niemieckie. W bitwie o Monte Cassino po stronie sprzymierzonych walczyli żołnierze dziesięciu narodowości z pięciu kontynentów.
Pierwsza bitwa – 24.01-11.02.1944 – wysadzono tamę na rzece Rapido, żeby zmienić jej bieg (cała równina od frontu klasztoru, już rozmokła od zimowego deszczu, stała się grzęzawiskiem). Atak Amerykanów przez to rozlewisko zmusił Niemców do wycofania się do umocnień na zboczach. Alianci ponieśli ogromne straty.
Druga bitwa – 15-18.02.1944 – atak został poprzedzony silnym bombardowaniem (575 bombowców
oraz 200 myśliwców bombardujących zrzuciło na miasto Cassino i okolice około 1000 ton bomb). Teren został również ostrzelany przez artylerię, która wystrzeliła ponad 10 tysięcy pocisków. Atak doprowadził do zrównania
z ziemią całego miasta, wzgórza i klasztoru Monte Cassino. Siły brytyjsko-hinduskie nie zdołały przełamać obrony wzgórza.
Trzecia bitwa – 15-30.03.1944 – bombardowanie przed kolejnym atakiem było silne, ale rozproszone. Głównym celem było ufortyfikowane miasto Cassino. Atak prowadzono również na wzgórze klasztorne
i stację kolejową, którą udało się zdobyć.
Po wykrwawieniu się oddziałów amerykańskich, brytyjskich, hinduskich, nowozelandzkich alianckie dowództwo (gen. Oliver Leese) podczas spotkania z gen. Andersem zaproponował włączenie 2. Korpusu Polskiego
do walk o zdobycie Monte Cassino.

W dniu 11 maja 1944 r. gen. Władysław Anders w rozkazie skierowanym do swoich oddziałów napisał:
„Zadanie, które nam przypadło, rozsławi na cały świat imię żołnierza polskiego”. 16 maja żołnierze
gen. Andersa otrzymali rozkaz szturmu na klasztor. Nad ranem 18 maja wzgórze Monte Cassino opuścili ostatni zdolni do walki żołnierze niemieccy. W ruinach pozostali wyłącznie ranni i sanitariusze.
O godz. 9.50 polski oddział wysłany w celu potwierdzenia, że nad ruinami klasztoru Niemcy wywiesili białą flagę, zawiesił nad gruzami proporzec 12. Pułku Ułanów Podolskich. W południe na Monte Cassino plutonowy Emil Czech odegrał Hejnał Mariacki.
W najbardziej dramatycznym momencie bitwy Feliks Konarski, żołnierz 2. Korpusu Polskiego, śpiewak
i kompozytor, słysząc daleki grzmot dział, napisał dwie pierwsze strofy „Czerwonych maków na Monte Cassino”, zapoczątkowując tym samym legendę bitwy oraz Armii Andersa.
W bitwie pod Monte Cassino spośród 2 Korpusu Polski zostało 923 zabitych i 2931 rannych żołnierzy
i oficerów a 345 uznano za zaginionych. Siły alianckie miały 55 tysięcy poległych i rannych. Niemcy stracili około 20 tysięcy żołnierzy. Bitwa pod Monte Cassino to największa lądowa bitwa w Europie – była najcięższą
i najkrwawszą z walk zachodnich aliantów z niemieckim Wehrmachtem na wszystkich frontach
II wojny światowej.

Kilka dni później wojska alianckie przełamały linię Gustawa w całym pasie natarcia i 4 czerwca 1944 r. do Rzymu wkroczyły oddziały amerykańskie.
U stóp Monte Cassino 1 września 1945 otwarto Polski Cmentarz Wojenny, na którym spoczęło 1052 poległych żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. U wejścia, przy dwóch słupach znajduje się następujący napis: „Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie” oraz: „Za naszą i waszą wolność my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu ducha, ciało ziemi włoskiej, a serca Polsce”. W 1970 r. został tam pochowany
gen. Władysław Anders. Cmentarz odwiedzany jest przez liczne polskie wycieczki i nie tylko,
a w rocznicę odbywają się uroczystości z udziałem polskich i włoskich władz państwowych oraz licznych delegacji.

Nasz Gość opowiedział nam również jak wśród tysięcy polskich uchodźców wypuszczonych z łagrów znajdowały się również dziesiątki dzieci: zagubionych, osieroconych, pozbawionych opieki. Polska artystka
Hanka Ordonówna (również wypuszczona z łagrów) organizuje w Taszkencie tymczasowe azyle,
stara się o żywność, zaopatrzenie i leki. Dzięki pomocy Władysława Andersa, udaje się uzyskać zgodę
na ewakuację 600 podopiecznych. Karawana ciężarówek wspierana przez ekspedycję Czerwonego Krzyża,
rusza do Bombaju w Indiach drogą (niemal 5 tys. km) przez pustynie i górskie szlaki.

Następnym bardzo interesującym wątkiem poruszonym przez naszego Gościa była opowieść o syryjskim niedźwiadku brunatnym Wojtku, którego w 1941 w Persji adoptowali jako małego szczeniaka
żołnierze 22 kompanii zaopatrywania artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa. W stopniu kaprala przeszedł on cały szlak bojowy: z Iranu przez Irak, Palestynę, Egipt do Włoch,
gdzie brał udział w bitwie o Monte Cassino (dostarczał amunicję dla jednostek artylerii). Niedźwiadkiem opiekowano się troskliwie. Jego ulubionymi przysmakami były owoce, słodkie syropy, marmolada, miód
oraz piwo, które dostawał za dobre zachowanie. Jadał razem z żołnierzami i spał z nimi w namiocie.
Był łagodnym zwierzęciem mającym pełne zaufanie do ludzi. Stwarzało to często zabawne sytuacje z udziałem obcych żołnierzy lub ludności cywilnej. Po demobilizacji jednostki wojskowej zapadła decyzja oddania niedźwiedzia do ogrodu zoologicznego w Edynburgu, gdzie spędził 16 lat (od jesieni 1947
do 2 grudnia 1963). Dyrektor zoo zgodził się zaopiekować kapralem Wojtkiem i nie oddać go nikomu bez zgody dowódcy kompanii majora Antoniego Chełkowskiego. Później dawni koledzy z kompanii już w cywilu wielokrotnie odwiedzali Wojtka, nie zaprzyjaźnił się z innymi niedźwiedziami.
Kombatant, kapral Wojtek doczekał się wielu upamiętnień: tablice pamiątkowe, książki, filmy, pomniki, piosenki, znaczek pocztowy (2017 r). Pomniki na cześć Wojtka odsłonięto również we Włoszech:
w 2015 roku w Imola i w 2019 roku w Cassino.

Wykład mgr Przemysława Zawadzkiego był bardzo ciekawy, wzruszający i jak zwykle profesjonalnie poprowadzony. Spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. Dziękujemy!

Tekst: Teresa Gruszczyńska
Zdjęcia: Stefania Szadkowska

27
maj

Ostatni mecz eliminacyjny w Lidze Naleśnikowej a potem lato

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

W dniu 16 maja 2024 roku w Dworku Modrzewiowym odbyła się ostatnia przed letnią przerwą rywalizacja, tym razem IV grupy Ligi Naleśnikowej 2024, decydująca
o awansie do następnego etapu rozgrywek.
W szranki stanęły reprezentacje sekcji:
Literacka
Olesińska Barbara
Walczak Ewa
Warcikowska Krystyna
trener: Danuta Kawka
Brydż
From Jolanta
Kacprzak Marek
Krysiak Władysław
trener: Zofia Głogowska
Informatyka
Jolanta Baranowska-Komorowska
Michał Sinior
Elżbieta Żółtowska
Trener – Elżbieta Żółtowska

Po uroczystym wprowadzeniu reprezentacji drużyn przez cheerleaderkę, zebrani słuchacze i słuchaczki wysłuchali programu przygotowanego przez Grupę ,,Metafora” Sekcji Literackiej w składzie: Stenia Augsburg, Jolanta Baranowska-Komorowska, Danuta Kawka, Joanna Kicała-Kowalczyk, Barbara Ratajczyk, Elżbieta Żółtowska. Zaprezentowane zostały sylwetki Ludzi Kutnowskiego Sportu (nazwiska rozpoczynające się na literę B – dalszy ciąg), o których wzmianki zamieścił w swojej książce znany w naszym mieście działacz
i nauczyciel Jerzy Truściński.
Nadszedł czas na rozpoczęcie rozgrywek. Do rywalizacji stanęły zespoły Sekcji Literackiej
i Sekcji Brydżowej. Jak zwykle emocjonalne kibicowanie pomagało zawodnikom zdobywać punkty.
Po trzech seriach rzutów naleśnikami został wyłoniony zwycięzca. Reprezentacja Sekcji Brydżowej pokonała 21:11 Sekcję Literacką.
Następnie do rywalizacji miały stanąć drużyny Sekcji Informatyki oraz Sekcji Rękodzielniczej. Jednak pomimo wcześniejszego zgłoszenia chęci uczestnictwa, nie stawili się zawodnicy Sekcji Rękodzielniczej. Wskutek tego Sekcja Informatyki wygrała walkowerem i przeszła do dalszych rozgrywek. Były to ostatnie rozgrywki przed letnią przerwą.
Z 4 Grup, których zespoły dotychczas brały udział w rywalizacji, do jesiennych rozgrywek przeszły następujące sekcje:
Historia
Pilates
Psychologia II
Nordic Walking
Gimnastyka III
Basen
Brydż
Informatyka
Mecz reprezentacji Sekcji Historii i Sekcji Pilatesu odbył się już dnia 21 marca 2024 roku i zakończył
z wynikiem 16:4 dla Historii.
Kalendarz pozostałych rozgrywek zostanie przedstawiony we wrześniu br.

O oprawę muzyczną zadbała i nad przestrzeganiem zasad rozgrywek czuwała Sędzia Główny zawodów Danuta Konopczyńska, punktację rejestrowała i nanosiła na tablicę wyników Sekretarz Zawodów
i cheerleaderka Halina Mikołajczyk a imprezę wg własnego scenariusza prowadziła Danuta Kawka.

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w rozgrywki Ligi Naleśnikowej Starostów Sekcji a tym samym trenerów oraz zawodników, którzy stanęli do rywalizacji w eliminacyjnej fazie Ligi.
Do zobaczenia jesienią.

Liga Naleśnikowa 2024 odbywa się w ramach projektu polegającego na organizacji kulturalnej przestrzeni
dla mieszkańców Kutna w wieku emerytalnym w Dworku Modrzewiowym
pn. „Kulturalny Dworek wraz z prowadzeniem kawiarenki dla seniora”.

Tekst: Danuta Kawka
Zdjęcia: Stefania Szadkowska i Michał Sinior


17
maj

Endokrynologia i diabetologia

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuW dniu 16 maja 2024 roku w Różanej Kawiarence Dworku Modrzewiowego odbyło się spotkanie słuchaczek SUTW z Panią lek. med. Dorotą Żaczek. Ramy spotkania wyznaczała specjalizacja naszego Gościa – endokrynologia i ginekologia. Słuchaczki bardzo chętnie zadawały pytania nawiązujące do swoich dolegliwości
czy poprawy komfortu życia intymnego po menopauzie.
Było dużo pytań i interesujących odpowiedzi dotyczących tarczycy, prawidłowości wyników oraz jak ważne jest badanie usg, które w wielu przypadkach dopiero może pokazać pełen obraz (same wyniki laboratoryjne
mogą nie wykazywać obecności problemów chorobowych).
Z udzielanych odpowiedzi na pytania dotyczące diabetologii dowiedziałyśmy się, że nie wystarczy zbadać poziom cukru na czczo. Bardzo ważne jest wykonanie krzywej cukrowej (polega na ocenie stężenia glukozy
na czczo oraz po 1 i 2 godzinach od wypicia testowej dawki glukozy) a także krzywej insulinowej
(badanie, które pozwala ocenić jak trzustka wydziela insulinę na czczo oraz po 1 i 2 godzinach od wypicia testowej dawki glukozy).
Ważna w leczeniu cukrzycy jest nie tylko farmakologia zalecona przez lekarza, ale również dieta,
regularne jedzenie posiłków oraz ruch.
Niestety w diecie zakazane jest wszystko to co smakuje nam najbardziej – białe pieczywo, słodycze, lody, zupy krem i soki. Korzystniej jest zjeść np. jabłko lub brokuły
niż sok jabłkowy czy krem brokułowy. Stopień rozdrobnienia (ścieranie, blendowanie), przetworzenia (gotowanie) owoców i warzyw oraz dojrzałość owoców (np. banany) zwiększa wartość indeksu glikemicznego (IG), tak ważnego w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi.
Dowiedziałyśmy się jak ważna jest profilaktyka, wczesna diagnoza i właściwe leczenie chorób takich jak tarczyca i cukrzyca, gdyż mają one duży wpływ na pracę naszych pozostałych organów.
Skutkiem nie wykrytych chorób, niewłaściwie leczonych, nieprzestrzegania diety czy braku ruchu może być nadciśnienie, zawał, udar, osteoporoza, problemy ze wzrokiem, pamięcią.
Z całej gamy lekarstw i suplementów poprawiających komfort zdrowia intymnego po menopauzie, poprawy pamięci, problemów z wypadaniem włosów czy łamliwością paznokci uzyskałyśmy informacje, które są naprawdę sprawdzone, polecane i pomagają. Nie zawsze trzeba wierzyć reklamie. Trzeba jednak być bardzo czujnym, obserwować i wsłuchiwać się w swoje ciało, gdyż niektóre zauważone problemy mogą być objawem choroby.
Temat spotkania z Panią doktor Dorotą Żaczek bardzo zainteresował słuchaczki. Ogromną zasługą naszego Gościa było to, że potrafiła rozmawiać z nami w bardzo swobodny sposób i językiem bez zbędnych terminów medycznych. Uzyskałyśmy wiele ciekawych informacji i wskazówek jak ważna jest profilaktyka
a gdy już dosięgnie nas choroba, jak postępować by cieszyć się życiem jak najdłużej.
Dziękujemy i czekamy na następne spotkania.

Spotkanie z Panią doktor Dorotą Żaczek odbyło się w ramach realizowanego projektu ,,Kulturalny Dworek
wraz z prowadzeniem kawiarenki dla seniora”.

Tekst i zdjęcia: Teresa Gruszczyńska


10
maj

Czesława Politańska poetka kutnowska

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku,,Z jakich gwiazd i garbów
i z jakiego głodu
jestem
Jaki deszcz mnie przywołał
Czyja stopa rani
Kto w mym sercu się pali
Omijam kogo laską białą”

W dniu 9 maja 2024 roku w Dworku Modrzewiowym „zagościła” poezja. Autorką zaprezentowanych wierszy była związana z naszym miastem Czesława Politańska.
Po otrzymaniu dyplomu magistra filologii polskiej jej miejscem zamieszkania stało się Kutno. To tutaj podjęła pracę w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w Technikum Ekonomicznym.
W latach 1962-1973 pracowała jako nauczyciel w Zasadniczej Szkole Odzieżowej i Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 2. W dniu 1 września 1973 roku rozpoczęła wieloletnią pracę pedagogiczną w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Kutnie. Nauczała języka polskiego, była również autorem
i reżyserem wielu programów artystycznych oraz montaży słowno-muzycznych nagradzanych w skali miasta
i województwa. Równolegle z pracą zawodową prowadziła Estradę Poezji w Domu Kultury, następnie
Teatr Poezji przy Radzie Zakładowej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kutnie.
Jako poetka zadebiutowała w 1972 roku na łamach „Głosu Nauczycielskiego”. Publikowała w prasie społeczno-kulturalnej i w wydawnictwach zbiorowych. Opublikowane tomiki poezji to: Lapidaria, Kamień próby, Istnieć to iść, Kamień Doświadczony i Pocieszanie kamienia.
Życie Czesławy Politańskiej było wypełnione tworzeniem i odkrywaniem poezji. O swej twórczości i postrzeganiu poezji wypowiadała się w następujący sposób: ,,Robię to, co robię, z całą świadomością, ponieważ jest taki czas, szczególna pora, w której żyjemy i ona nagli człowieka do jasnych określeń. Do wyboru.
To szalenie dla mnie ważne dzisiaj, kiedy lansuje się „newagowski” klimat. Więc co? Wszystko ma być relatywne, także sztuka, która tak naprawdę ma tylko pytania? Jeśli w ogóle je ma, to już jest dobrze. Ale od twórców oczekuje się czegoś więcej. Zawsze tak rozumiałam poezję”.

Czesława Politańska zmarła w 2020 roku pozostawiając po sobie ślady na kartkach swoich wydawnictw
oraz we wspomnieniach przyjaciół i wielbicieli jej poezji.

Informacje o życiu i dokonaniach poetki przeplatane były licznymi wierszami, co umożliwiało patrzeć
na otaczającą rzeczywistość oczyma autorki wierszy i na odkrywanie jej poetyckiego świata.
Po programie uczestnicy spotkania w miłej, poetyckiej atmosferze, przy kawie, herbacie i ciasteczkach dzielili się wspomnieniami związanymi z kontaktami z bohaterką spotkania, co jeszcze bardziej przybliżyło postać utalentowanej mieszkanki naszego miasta.

Rozmowę prowadziła Maria Wierzbicka wykładowczyni Sekcji literackiej SUTW, autorką scenariusza „Czesława Politańska – poetka kutnowska” była Danuta Kawka, a program przedstawiły członkinie
Grupy ,,Metafora” Sekcji literackiej SUTW: Augsburg Stenia, Baranowska-Komorowska Jolanta, Kawka Danuta, Kicała-Kowalczyk Joanna, Ratajczyk Barbara, Wierzbicka Maria i Żółtowska Elżbieta. Bufet dla uczestników spotkania prowadziły Jadwiga Stasiak i Ewa Nowicka.

Spotkanie poetyckie „Czesława Politańska – poetka kutnowska” odbyło się w ramach projektu polegającego na organizacji kulturalnej przestrzeni dla mieszkańców Kutna w wieku emerytalnym w Dworku Modrzewiowym
pn. „Kulturalny Dworek wraz z prowadzeniem kawiarenki dla seniora”.

Tekst: Danuta Kawka
Zdjęcia: Stefania Szadkowska i Elżbieta Lewandowska

08
maj

Piknik, wiosna i malarskie wizje

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuW dniu 3 maja 2024 roku w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, w godzinach
od 11.00 do 15.00 odbył się Patriotyczny Piknik Rodzinny połączony z Kutnowskim Piknikiem Organizacji Pozarządowych. Nasze Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku, a dokładnie Sekcja Plastyczna i Sekcja Kreatywny Senior zgłosiły również swój akces i dołączyły do współorganizatorów.
Na dzieci i ich rodziców czekało przygotowane stanowisko artystyczne.
Chętni ustawiali się w kolejce. Przy pracy można było poczuć prawdziwą malarską wenę i z hasłem ,,wiosna, ach to ty…” sprawdzić swoje umiejętności, a ponieważ ,,malować każdy może” jak powiedział ktoś mądry, powstawały przy pomocy
farb akrylowych, akwareli, plakatówek, pasteli suchych a nawet kawy, prawdziwe dziecięce arcydzieła. A dzieci przy pomocy farb i pędzli przelewały na kartki swoje uczucia, pasje i małe marzenia,
bo ,,malowanie to otwieranie duszy na świat” – to słowa 8. letniej Ani, uczestniczki warsztatów. Wszystkie te prace, które powstały pod okiem Marleny Kluk, będzie można obejrzeć na wystawie plastycznej w Dworku Modrzewiowym.
Na tym samym stoisku, przedstawicielka Sekcji Kreatywny Senior, Róża Banasiak, uczyła, jak posługiwać się techniką quillingu. I tu także nie zabrakło chętnych, a wykonane przepiękne kwiatowe kartki, powędrowały nie tylko do domów bawiących się w ten sposób dzieci, ale także obdarowani zostali nimi goście, przedstawiciele naszych ustępujących i nowych władz miasta.

A wiosna nie pożałowała uczestnikom słońca, więc przytoczę jeszcze raz cytat z piosenki Marka Grechuty ,,Wiosna, ach to ty…”

Tekst: Marlena Kluk
Zdjęcia: Jolanta Baranowska-Komorowska

08
maj

Niecodzienna lekcja historii i języka polskiego

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuW dniu 26 kwietnia 2024 roku słuchacze Sekcji literackiej SUTW odwiedzili Muzeum Pałacu Saskiego, by wysłuchać interesującej prelekcji i obejrzeć wystawę poświęconą „Historii Biblii”. Wyjątkowa i niezwykle wartościowa wystawa ukazuje
historię 3500 lat powstania Pisma Świętego. Okres ten obejmuje 1500 lat historii tworzenia Biblii, oraz 2000 lat przekładów Biblii na różne języki.
Wystawa pokazuje, w jaki sposób i w jakiej formie Pismo Święte dotrwało do naszych czasów. Kilkadziesiąt egzemplarzy Biblii można było zobaczyć zarówno w formie kieszonkowych, jak i pełnowymiarowych ksiąg. Zwiedzający mogli dotknąć eksponatów, wziąć do ręki i dokładnie obejrzeć papirusy, kamienne i gliniane tablice, skóry zwierzęce, na których zapisywano pierwsze myśli.

Tekst i zdjęcia: Elżbieta Lewandowska

08
maj

A co w Lidze Naleśnikowej

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku
W dniu 25 kwietnia 2024 roku w Dworku Modrzewiowym odbyła się kolejna rywalizacja, tym razem III grupy Ligi Naleśnikowej 2024, decydująca o awansie
do następnego etapu rozgrywek. W szranki stanęły reprezentacje sekcji:
Gimnastyka III
- Błaszczyk Jan
- Rojewska Elżbieta
- Swachta Grażyna
Trener - Jadwiga Stasiak
Joga
- Głogowska Albina
- Misiewicz Mirosława
- Strupagiel Teresa
Trener - Urszula Michalska
Drugi mecz rozegrała para reprezentująca sekcje:
Chór
- Augsburg Stanisława
- Lemańska Danuta
- Rojewska Elżbieta
Trener - Urszula Michalska
Basen
- Błaszczyk Jan
- Mikołajczyk Halina
- Szydłowska Maria
Trener - Jacek Paul

Tak, jak podczas poprzednich spotkań, po wprowadzeniu zawodników przez cheerleaderkę, zebrani wysłuchali programu w wykonaniu zespołu ,,Metafora” Sekcji Literackiej SUTW. Zaprezentowano ludzi kutnowskiego sportu, o których wspominał w swojej książce znany w Kutnie nauczyciel, trener i działacz sportowy
Jerzy Truściński (nazwiska rozpoczynające się na literę B).
Podczas rozgrywek ligowych zgromadzeni żywiołowo reagowali na wysiłki zawodników, nagradzając oklaskami nie tylko rzuty przynoszące punkty dla reprezentowanych drużyn ale też i takie, które należało poprawić.
W trakcie rywalizacji wyniki poszczególnych spotkań przedstawiały się następująco:
Gimnastyka III – Joga 17:13
Chór - Basen 19:19 (po dogrywce zwyciężyła drużyna Basenu).
Zgodnie z wynikami do następnego etapu Ligi Naleśnikowej zakwalifikowały się reprezentacje sekcji: Gimnastyka III i Basen.

Ostatnie spotkanie kwalifikacyjne IV grupy odbędzie się zgodnie z planem w dniu 16 maja 2024 roku. Walczyć o wejście do następnego etapu będą drużyny sekcji: Informatyka i Rękodzieło oraz Literacka
i Brydż. Serdecznnie zapraszamy!

Liga Naleśnikowa 2024 odbywa się w ramach projektu polegającego na organizacji kulturalnej przestrzeni
dla mieszkańców Kutna w wieku emerytalnym w Dworku Modrzewiowym
pn. „Kulturalny Dworek wraz z prowadzeniem kawiarenki dla seniora”.

Tekst: Danuta Kawka
Zdjęcia: Michał Sinior

01
maj

Prawa człowieka w remoncie

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuW dniu 23 kwietnia 2024 r. w Akademii Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej odbył się wykład dr Przemysława Komorowskiego ,,Prawa człowieka w remoncie”. Wykład ten wchodzi w skład zadania publicznego ,,Edukacja kulturalna dorosłych” dofinansowanego przez Prezydenta Miasta Kutno.
Z wykładu dowiedzieliśmy się, już w starożytności Seneka i Cyceron określili,
że każdy ma prawo wynikające z natury człowieka, posiada zdolność odróżniania dobra od zła.
Na przestrzeni wieków dokonywano regulacji prawa stanowionego, które było zgodne z prawem natury.
Wszelkie prawa spisywano w aktach prawnych takich jak konstytucja, ustawy, umowy międzynarodowe, dyrektywy i traktaty międzynarodowe. Tak więc prawa człowieka jest to zespół praw i wolności,
które przysługują każdemu bez względu na rasę, płeć, język, wyznanie, przekonania polityczne, pochodzenie narodowe i społeczne czy majątek. Są one niezbywalne (nie można się ich zrzec) i nienaruszalne.
Chronią najwyższe wartości, do których możemy zaliczyć między innymi: wolność, równość, godność.
Każdy człowiek ma prawo m.in. do życia, nauki, wolności słowa, wyznania, bezpieczeństwa osobistego, prawo do sądu, wolnych wyborów. Wobec każdego człowieka wprowadzono zakaz stosowania tortur, dyskryminacji, niewolnictwa.
Podstawę prawną dla ochrony praw człowieka stworzyły dwa dokumenty: Karta Narodów Zjednoczonych
z 1945 r. i Powszechna Deklaracja Praw Człowieka uchwalona w 1948 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
W dniu 3 września 1953 r. weszła w życie Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności,
w skrócie nazywana Europejską Konwencją Praw Człowieka, której stronami są wszystkie państwa członkowskie Rady Europy.
Z wysłuchanego wykładu dowiedzieliśmy się, że pomimo iż wszystkie prawa człowieka są spisane
i obowiązują, jednak dochodzi do ich łamania.
Problem ten jest już tak znaczący, że został zauważony przez Komisję ds. Praw Niezbywalnych Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych.
Mimo starań i licznych mechanizmów monitorujących przestrzeganie praw człowieka w wielu zakątkach świata dochodzi do naruszeń praw człowieka i to na dużą skalę np. Chiny, Rosja, Pakistan, Arabia Saudyjska, Białoruś. Dużo częściej do łamania praw i wolności człowieka dopuszczają się państwa totalitarne
i autorytarne.
Najniebezpieczniejsze są naruszenia praw człowieka na dużą skalę w postaci ludobójstwa
czy czystek etnicznych, konfliktów zbrojnych, postaw rasistowskich i ksenofobicznych, prześladowań mniejszości, zsyłania politycznych oponentów do obozów pracy, handel ludźmi oraz współczesne niewolnictwo (tania siła robocza).


Wykład dr Przemysława Komorowskiego był bardzo ciekawy i profesjonalnie poprowadzony, spotkał się
z dużym zainteresowaniem wśród obecnych słuchaczy. Dziękujemy!

Tekst: Teresa Gruszczyńska
Zdjęcia: Stefania Szadkowska

29
kwi

Karpacz, Praga, Skalne Miasto

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuW ramach wyjazdu kulturalno – turystycznego członkini zarządu Hanna Gontarek zorganizowała wraz z biurem turystycznym „Wytwórnia Podróży” Kinga Rozmarynowicz dla członków i sympatyków Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku trzydniową wycieczkę (20 -22 kwietnia 2024 roku) do miejscowości:
Karpacz – Praga – Skalne Miasto.
Karpacz
, 20 kwietnia przywitał nas piękną zimową aurą, co nie powinno nas dziwić zwłaszcza o tej porze roku w górach. Jednak warunki pogodowe nie przeszkodziły nam w zaplanowanym zwiedzaniu. Po zalokowaniu się w pensjonacie „Pegaz”,
wraz z przemiłą panią przewodnik, która towarzyszyła nam przez trzy dni pomaszerowaliśmy na wzgórze, by zwiedzić średniowieczną drewnianą Świątynię Wang (zbudowaną bez jednego gwoździa), stanowiącą największą atrakcję Karpacza. Została zbudowana w XII wieku w miejscowości Vang w południowej Norwegii, a 1842 r. rozebrana
i przetransportowana do Karpacza. Obok kościoła wyznania ewangelicko – augsburskiego znajduje się cmentarz przykościelny, na którym pochowany został Tadeusz Różewicz.
W drugim dniu tj. 21 kwietnia udaliśmy się do Pragi. Zwiedziliśmy słynne Hradczany, królewską dzielnicę wypełnioną wspaniałymi zabytkami, m. in. Zamek Królewski , w którym swoją siedzibę ma prezydent Republiki Czeskiej, Bazylikę św. Jerzego, katedrę św. Wita, Wacława i Wojciecha. Klimatyczne miejsca,
czyli Złotą Uliczkę, gdzie w jednym z zabudowań mieszkał kilka lat i tworzył Franz Kafka, Dzielnicę Żydowską - Józefów, Stare Miasto z rynkiem, obudowanym wspaniałą kolekcją budynków z różnych epok,
Ratusz Staromiejski ze słynnym zegarem astronomicznym Orloj oraz najpiękniejszy i jeden z najstarszych kamiennych mostów w Europie, Most Karola na rzece Wełtawa. Znajduje się na nim 30 barokowych rzeźb, przedstawiających figury świętych po obu jego stronach. Ciekawą współczesną twórczość, którą mieliśmy okazję zobaczyć była umieszczona obok muzeum Franza Kafki rzeźba przedstawiająca dwóch mężczyzn stojących naprzeciw siebie i oddających mocz do basenu w kształcie Czech.
Ostatniego dnia, czyli 22 kwietnia zwiedziliśmy Skalne Miasto w miejscowości Teplice nad Metuji w Czechach. Spacerowaliśmy trasą turystyczną, która wiodła między wysokimi kilkudziesięciometrowymi skałami
o fantastycznych kształtach i ciekawych nazwach m.in. Starosta i Starościna, Orle Gniazdo,
Ząb czy Diabelski Most, Kochankowie.
Udaliśmy się do Małego i Wielkiego Wodospadu a z platformy widokowej podziwialiśmy skalną okolicę.
Skalne Miasto było ostatnim programem wycieczki. Zrobiliśmy ostatnie zakupowe pamiątki i udaliśmy się
w powrotną podróż do Kutna. Dzięki wspaniałej pani przewodnik, poznaliśmy bliżej historię Dolnego Śląska
i Czech, których to losy wzajemnie się przenikały.

Zapewne zostaną nam w pamięci niezapomniane wspomnienia i zdjęcia. Dziękujemy organizatorkom
za zorganizowany wyjazd i prosimy o dalsze plany wycieczkowe a panu kierowcy za bezpieczną jazdę.

Tekst : Elżbieta Żółtowska
Zdjęcia: Teresa Gruszczyńska

28
kwi

Spacer z przewodnikiem po Kutnie

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuW dniu 19 kwietnia 2024 roku słuchaczki i słuchacze SUTW mieli niecodzienną możliwość spaceru ulicami Kutna wspólnie z przewodnikiem Panem Maciejem Szymańskim. Wycieczkę rozpoczęliśmy przy jednym z najstarszych kutnowskich zabytków zwanym Dworkiem Modrzewiowym lub Dworkiem Chlewickich zbudowanym na przełomie XVII i XVIII w stylu klasycystycznym, a w poł. XIX w. został odbudowany
po pożarze. Obecnie jest siedzibą m.in. SUTW i TPZK.
Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy legendy o powstaniu miasta (Piotr z Kutnej Hory, który w 997 uciekł wraz z bratem biskupa Wojciecha z Czech do Polski), oraz najważniejszych faktów z historii naszego miasta. Kutno należy do bardzo starych osad – dokument z 1161 roku zobowiązujący m.in. mieszkańców do przekazywania dziesięciny na rzecz kolegiaty łęczyckiej. W 1386 r. nadano osadzie prawa handlowe,
a w 1432 r. prawa miejskie. W dniu 1 lipca 1504 Mikołaj z Kutna uzyskał dla miasta prawo zezwalające
na organizowanie jarmarku św. Wawrzyńca, co przyspieszyło rozwój miasta (rzemieślniczo-handlowy).
W 1750 r. król August III Sas polecił wybudowanie domu podróżnego (Pałacyk Pocztowy, zwany Pałacem Saskim), dzięki czemu znacznie wzrósł prestiż miasta. W wyniku II rozbioru Polski w 1793 r. Kutno znalazło się w zaborze pruskim. Wiek XIX był okresem rozwoju gospodarczego, co wiązało się z uruchomieniem połączeń kolejowych: w 1861 r. z Łowiczem, a w 1862 r. z Włocławkiem. W II połowie XIX w. miasto stało się ośrodkiem przemysłowym (głównie cukrowniczym) i handlowym (głównie zboże). W okresie międzywojennym powstały kolejne połączenia kolejowe, dzięki czemu Kutno stało się dużym węzłem komunikacyjnym.
Przewodnik opowiedział nam o udziale mieszkańców m.in: w powstaniu styczniowym w latach 1863–1864
(m.in. w walkach o Kutno–maj 1863 r.), wielkim strajku kolejarskim w 1905 r., w dniach 15-16 listopada 1914 r. podczas walk rosyjsko-niemieckich w tzw. bitwie pod Kutnem miasto poniosło znaczne straty w zabudowie,
w dniach 09–12.09.1939 r. w bitwie nad Bzurą, największej w kampanii wrześniowej, która opóźniła kapitulację Warszawy.
Dowiedzieliśmy się, że w okresie wrzesień–październik 1939 r. istniał tu niemiecki obóz przejściowy
dla jeńców polskich
, w latach 1940–1944 – obóz przejściowy dla Polaków i Żydów.
W latach 1940–1942 istniało getto (ul. Mickiewicza) dla 8 tys. ludności żydowskiej, przewiezionych następnie
do obozu zagłady w Chemnie nad Nerem (stracono 6 tys. mieszkańców Kutna).
Przewodnik przekazał również ciekawe informacje o wybranych właścicielach miasta i ich zasługach: Kucieńscy (prawa handlowe i miejskie), Zamoyscy (nowy przywilej lokacyjny po pożarze i ożywienie rozwoju miasta), Mniewscy (fundator szpitala, Nowej Oberży i ratusza).
Kutno na przestrzeni wieków było niestety miejscem również kilku pożarów: w 1753 r. miasto zostało całkowicie zniszczone, spłonęły też akta miejskie, w tym przywilej lokacyjny miasta, w 1774 r. ma miejsce kolejny pożar, który można powiązać z licznymi przemarszami wojsk i niefrasobliwością żołnierzy,
w 1808 r. wybuchł wielki pożar, który zniszczył 180 domów oraz w 1843 r. pożar ulicy Królewskiej,
który pochłonął prawie wszystkie budynki, przetrwały jedynie dwie budowle – dzisiejsze Crocantino oraz MDM.
Podczas krótkiego spaceru (zimno i bardzo wietrznie) zobaczyliśmy lub tylko wysłuchaliśmy krótkich historii następujących zabytków: Dworek Chlewickich zwany Modrzewiowym, Dom Dochodowy Straży Ogniowej (obecnie CTMiT), Dom Naczelnika Miasta, ratusz (Muzeum Regionalne), Pomnik Józefa Piłsudskiego, Kościół św. Wawrzyńca, Hotel „Staropolski”, Pałac Gierałty (Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia
im. Karola Kurpińskiego), Willa Izaaka Holcmana (ul. Mickiewicza), Mauzoleum Mniewskich (Muzeum Bitwy nad Bzurą w parku im. Wiosny Ludów), Dwór Szomańskich (ul. Kościuszki), stary szpital im. Św. Walentego, Synagoga (wysadzona przez Niemców w 1942 r), kościół ewangelicko-augsburski, willa dr Troczewskiego, Kutnowski Dom Kultury.
Przewodnik nie omieszkał również wspomnieć o sławnych osobach, które gościły w naszym mieście
lub spędziły wiele lat a nawet zapisało się złotymi zgłoskami:
król August III Sas podczas przejazdów
i noclegów w Pałacu Saskim, Napoleon Bonaparte – 4 stycznia 1807 r., Jan Henryk Dąbrowski w1809 r., Henryk Sienkiewicz – 5 stycznia 1904 w Teatrze Miejskim (CTMiT), Szalom Asz (pisarz żydowski,
miasto organizuje Festiwal Kultury Żydowskiej im. Szaloma Asza), Charles de Gaulle (w latach 1919-1921)
jako instruktor w składzie francuskiej misji wojskowej, generał broni Michał Rola-Żymierski, Bolesław Bierut, generał Karol Świerczewski w 1945 roku, Antoni Troczewski – lekarz, działacz społeczny i polityczny;
z jego inicjatywy wybudowano Strażacki Dom Dochodowy (obecnie CTMiT), powołano do życia pierwszą w Kutnie szkołę średnią – Szkołę Realną Polskiej Macierzy Szkolnej (przekształconej później
w LO im J. H. Dąbrowskiego), Stanisław Pokrzywnicki – lekarz, współtwórca polskiej szkoły anestozjologicznej, przeprowadził pierwszy raz w kraju znieczulenie za pomocą kurary (Kutno 1947 r.) oraz Bolesław Wituszyński – hodowca róż, laureat wielu nagród i odznaczeń, inicjator Jarmarku Różanego (obecnie Święto Róży).

Był to wspaniały spacer. Bardzo serdecznie dziękujemy Stanisławie Wasilewskiej, Zygmuntowi Pietrzykowskiemu i całej Radzie Słuchaczy za zorganizowanie edukacyjnej wycieczki po naszym mieście.
Tekst i zdjęcia: Teresa Gruszczyńska

24
kwi

Mężczyźni, dla Was też śpiewamy

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

W dniu 18 kwietnia 2024 r. w Różanej Kawiarence Dworku Modrzewiowego odbyło się spotkanie słuchaczek i słuchaczy SUTW w ramach projektu ,,Kulturalny Dworek wraz z prowadzeniem kawiarenki dla seniora”.
Spotkanie pod tytułem ,,Mężczyźni, dla Was też śpiewamy” miało na celu zrekompensować mężczyznom, marcową imprezę przeznaczoną dla Kobiet
z okazji ich Święta.
Była to prezentacja piosenek, które zawierały w tytule lub w tekście imiona Panów. Na pierwszy ogień poszła piosenka Danuty Rinn „Gdzie Ci mężczyźni, prawdziwi tacy”. Przy akompaniamencie muzyki z komputera (YouTube) zebrani śpiewali lub słuchali znane sobie piosenki jak:
- o Piotrze, który miał piękne oczy,
- o Stachu, który był wzywany do powrotu a winy będą darowane,
- o Zygmusiu, nie mającym winy w tym, że jest taki śliczny itp.

Były też piosenki bez akompaniamentu takie jak:
- o Jacku, który dostał elementarz,
- o Maćku, który leżał na desce,
- o Wojtusiu, na którego mrugała iskiereczka, itp.
Kolejność piosenek była ustalona na podstawie zawartych w nich imion, poczynając od Andrzeja
a na Zygmuncie kończąc.

Podobnie jak w imprezie marcowej, której tematem były imiona kobiece, także tym razem Panowie mogli usłyszeć przed „swoją” piosenką informację, na temat znaczenia imienia, cech charakteru przypisanych
do niego, zdolności, umiejętności zjednywania sobie otoczenia itp.
Ciekawostki i charakterystyki zostały przygotowane przez Zofię Franczak, która wspólnie z Jolantą Baranowską-Komorowską przekazywały je zebranym.
Program zakończyły piosenki satyryczne:
- udostępniona przez Michała Siniora z własnych zbiorów historyjka o dziadku i jego wnukach
  Władku, Jasiu i Kasi,
- zaśpiewana przez Andrzeja Zielonkę w „prezencie” dla Pań piosenka „Być mężczyzną”,
- oraz z nagrania internetowego, stwierdzająca za wykonawczynią Ireną Kwiatkowską że
„Odrobina mężczyzny na co dzień” przydałaby się każdej kobiecie”.

Refleksyjna piosenka „Mężczyzno, mężczyzno choć tyle masz wad, bez Ciebie cóż wart,
cóż wart byłby Świat?
” wyśpiewana przez Nataszę Zylską zakończyła cykl prezentujący te dawne i te nowsze piosenki z imionami. Spotkania te cieszyły się dużą popularnością wśród członków naszego Uniwersytetu.

Imprezę prowadziła pomysłodawczyni Maria Chruścielska.
Maryniu, DZIĘKUJEMY i PROSIMY o dalsze tak atrakcyjne propozycje!!!
Śpiewy acapella prowadziła Danusia Kawka. Dziękuję bardzo - Maria Chruścielska.

Tekst: Danuta Kawka
Zdjęcia: Michał Sinior


18
kwi

Wyjazd edukacyjny do Teatru Dramatycznego w Płocku na spektakl PREZENT URODZINOWY

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuW niedzielę 14 kwietnia 2024 r miłośnicy teatru, słuchaczki i słuchacze SUTW
w Kutnie wzięli udział w wyjeździe kulturalnym do Teatru Dramatycznego
im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
na sztukę „Prezent urodzinowy”.
Autorem jest Robin Hawdon, co już samo w sobie zapowiada zwariowaną komedię pomyłek i niespodzianek. Jest to znakomita farsa z zaskakującymi zwrotami akcji,
w której udział bierze tylko 5 aktorów. Opowiada o pewnym mężczyźnie o imieniu
Bob (Mariusz Pogonowski), urzędniku państwowym w średnim wieku, który właśnie niedawno rozstał się
z żoną, któremu przyjaciel w prezencie urodzinowym ufundował magiczny wieczór w hotelu z wynajętą dziewczyną Mimi. W rzeczywistości  przyszła atrakcyjna i elegancka bizneswoman
Liz ( Magdalena Tomaszewska), która jest kimś zupełnie innym i to kimś, kogo Bob doskonale zna.
Pech chciał, że niezbyt rozgarnięty kelner Tony, (Jerzy Bończak), który widział już nie jedno i niewiele potrafi go zaskoczyć, umieszcza go w teoretycznie złym pokoju, co dodatkowo… samo pomieszczenie jest połączone
z drugim bliźniaczym.
W drugim pokoju samotna, nieśmiała Kate (Maja Rybicka), miłośniczka romantycznej literatury, szukająca swojej miłości poprzez biuro matrymonialne, oczekuje na ekscentrycznego psychiatrę Dicka (Marek Walczak), nieradzącego sobie z własnymi emocjami. Nasz bohater Bob wpada na pomysł szeregu dziwnych, trudnych
i niosących nieprzewidziane komplikacje zdarzeń, by tylko poznać i poderwać panią z sąsiedniego pokoju. Byliśmy świadkami wielu zaskakujących, zwariowanych pomyłek, wspaniałych dialogów i fantastycznych
kreacji aktorskich. Znakomita obsada, błyskotliwe dialogi, mistrzowska reżyseria Jerzego Bończaka, wspaniała scenografia Klaudii Solarz i kostiumy Sylwestra Krupińskiego sprawiły, że spektakl zagwarantował nam udaną zabawę i dostarczył gromną dawkę śmiechu.
Po obejrzeniu farsy ,,Prezent urodzinowy” zastanowisz się dwa razy zanim przyjmiesz prezent
od przyjaciela.

Dziękujemy Zarządowi SUTW i Hani Gontarek za zorganizowanie wyjazdu na tak wspaniały spektakl.

Tekst : Teresa Gruszczyńska
Zdjęcia: Michał Sinior i Teresa Gruszczyńska

17
kwi

Liga Naleśnikowa 2024 II grupa

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuW dniu 11 kwietnia 2024 r. w Dworku Modrzewiowym zebrały się słuchaczki
i słuchacze SUTW aby dopingować swoich zawodników w rozgrywkach
II grupy LIGI NALEŚNIKOWEJ 2024.

Do zawodów eliminacyjnych stanęli zawodnicy następujących sekcji:
Psychologia II
- Anna Kisielewska - trener
- Halina Głogoza - zawodnik
- Hanna Kotkowska - zawodnik
- Cezary Maźniak - zawodnik
Aerobik
- Zofia Franczak - trener
- Teresa Adamusiak - zawodnik
- Elżbieta Rojewska - zawodnik
- Ewa Wielkopolan - zawodnik

Drugą parę rozgrywającą stanowili zawodnicy sekcji:
Nordic Walking
- Jadwiga Stasiak - trener
- Łukasz Bednarek - zawodnik
- Ewa Nowicka - zawodnik
- Wojciech Trzaskowski - zawodnik
Geografia
- Zygmunt Pietrzykowski - trener
- Marianna Krajewska - zawodnik
- Zygmunt Pietrzykowski - zawodnik
- Michał Sinior - zawodnik

Przy dźwiękach popularnego marsza zawodnicy i trenerzy prowadzeni przez cheerleaderkę Urszulę Michalską wkroczyli na salę rozgrywek powitani gorącym aplauzem przez zgromadzonych kibiców.
Zanim jednak rozpoczęły się zawody zebrani wysłuchali programu prezentującego Ludzi Kutnowskiego Sportu (nazwiska rozpoczynające się na literę A), o których wzmianki zamieścił w swojej książce znany w naszym mieście działacz i nauczyciel Jerzy Truściński.
Dzięki wydawnictwu autor ocalił od zapomnienia kutnowskich sportowców, jak również ludzi organizujących
i budujących sport kutnowski, zawodników, szkoleniowców, działaczy sportowych, sędziów, nauczycieli wychowania fizycznego i lekarzy sportowych. Zebrani wśród prezentowanych postaci mogli odnaleźć członków własnych rodzin, sąsiadów i znajomych.
Program został zaprezentowany przez członkinie zespołu „Metafora” Sekcji literackiej SUTW Stenię Augsburg, Marię Chruścielską, Danutę Kawkę, Joannę Kicałę-Kowalczyk, Barbarę Ratajczyk, Marię Wierzbicką
i Elżbietę Żółtowską.
Gorący aplauz towarzyszył zawodnikom biorącym udział w rozgrywkach ligowych. Zawodnicy oddawali po sześć rzutów „naleśnikiem” na „patelnię” w trzech kolejkach. Na każdy z rzutów kibice reagowali żywiołowo, wznosząc okrzyki i oklaski lub wyrazy pocieszenia po nieudanych próbach. Było wiele zabawy nie tylko z przebiegu zawodów ale również z wcześniejszego przygotowania zawodników pod względem wyglądu. Na szczególną uwagę i podziw zasługiwały oryginalne stroje drużyny sekcji Psychologia II. Dziękujemy.
Wyniki rozgrywek w dniu 11 kwietnia 2024 r.
Psychologia II - Aerobik 14 : 12
Nordic Walking - Geografia 20 : 15
Do następnego etapu rozgrywek Ligi Naleśnikowej 2024 zakwalifikowały się drużyny sekcji
Psychologii II
i Nordic Walking.
Nad rozgrywkami czuwała Sędzia Główny zawodów Jadwiga Stasiak, punktację rejestrowała
i nanosiła na tablicę wyników Maria Szydłowska a imprezę prowadziła Danuta Kawka.

Na następne zawody eliminacyjne zapraszamy w dniu 25 kwietnia 2024 r.
Współzawodniczyć będą drużyny sekcji Gimnastyki III i Jogi oraz Chóru i Basenu.

Liga Naleśnikowa 2024 odbywa się w ramach projektu polegającego na organizacji kulturalnej przestrzeni
dla mieszkańców Kutna w wieku emerytalnym w Dworku Modrzewiowym
pn. „Kulturalny Dworek wraz z prowadzeniem kawiarenki dla seniora”
Serdecznie zapraszamy!

Tekst: Danuta Kawka
Zdjęcia: Michał Sinior

13
kwi

Liga Naleśnikowa 2024

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuW dniu 21 marca 2024 r. w Dworku Modrzewiowym zebrały się słuchaczki i słuchacze
by dopingować zawodników swoich sekcji. Rozpoczęły się pierwsze rozgrywki
LIGI NALEŚNIKOWEJ 2024.

- Danuta Kawka - projekt i prowadzenie zawodów
- Jadwiga Stasiak - Sędzia Główny
- Maria Szydłowska - sekretariat i tablica wyników
- Czesława Markiewicz – wykonanie rekwizytów (naleśników)
- Stenia Augsburg - cheerleaderka
- Ewa Nowicka - cheerleaderka
Sekcja gimnastyki II SP 4
- Bogusława Janowska - trener
- Mirosława Makuch - zawodnik
- Jolanta Stępska - zawodnik
- Bogumiła Adamczyk - zawodnik
Sekcja historyczna
- Barbara Kaźmierczak - trener
- Konopczyńska Danuta - zawodnik
- Dogadalski Zbigniew - zawodnik
- Barbara Kaźmierczak - zawodnik
Sekcja pilatesu
- Teresa Michalska - trener
- Maria Szydłowska - zawodnik
- Bożena Nowogórska - zawodnik
- Halina Mikołajczyk - zawodnik

Pierwsi do walki stanęli zawodnicy sekcji historii i gimnastyki II SP 4. Każdy z 3 osobowej drużyny
miał do oddania z ustalonej wcześniej odległości po 6 rzutów ,,naleśnikami’’ do pojemnika. Każdy zawodnik
miał do oddania po 3 serie rzutów. Mimo, iż każdy bardzo się starał, by zdobyć jak najwięcej punków,
jednak ,,naleśniki” były zbyt lekkie i nie trafiały do celu. Trzeba było wypracować właściwy sposób rzutu.
Celne rzuty zawodników z poszczególnych serii były sumowane. Pierwsze rozgrywki wygrała sekcja historii stosunkiem punktów 10:9 z gimnastyką II SP 4. Następnie miała być rywalizacja między sekcją tańca
i pilatesu.
Jednak zawodnicy sekcji tańca nie zgłosili się, wskutek tego sekcja pilatesu wygrała walkowerem
i przeszła do dalszych rozgrywek. Sekcja historii (Marek Kacprzak zastąpił Danutę Konopczyńską)
zmierzyła się więc z sekcją pilatesu. Po kolejnych seriach rzutów mieliśmy już zwycięzcę. Stosunkiem punktów 16:4 zwyciężyła sekcja historii. Był to już drugi sukces sekcji historii, który otworzył drogę do dalszej walki.
W trakcie rozgrywek zawodników dopingowały zebrane słuchaczki i słuchacze oraz cheerleaderki. Rywalizacji sportowej towarzyszyła gorąca, wesoła atmosfera. Nad przestrzeganiem zasad gry
czuwał Sędzia Główny zawodów. Czekamy na następne rozgrywki.

Tekst i zdjęcia: Teresa Gruszczyńska

04
kwi

Wyjazd edukacyjny do Teatru Muzycznego w Łodzi

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuCóż to był za spektakl!...
W dniu 16 marca 2024 r słuchaczki i słuchacze SUTW w Kutnie, miłośnicy teatru
ale także muzyki, uczestniczyli w wyjątkowym teatralnym przedstawieniu
pt. ,,Prosimy nie wyrywać foteli”. Spektakl w reżyserii Jakuba Szydłowskiego (asystent reżysera: Krzysztof Wawrzyniak) obejmował swym tematem historię muzyki rozrywkowej z okresu II poł. XX wieku. Nie był on tradycyjną formą sztuki teatralnej a raczej ,,wykładu” przypadkowo choć chronologicznie powiązanych ze sobą scenek.
To było wyjątkowe i ekspresyjne przedstawienie – koncert. Muzyczną podróż rozpoczął rock and roll,
by następnie przejść do innych gatunków muzyki: pop, twist, rock, muzyka soul i inne. Zabrzmiały największe przeboje z każdego dziesięciolecia wymienionego okresu. Aktorzy ze wspaniałą umiejętnością wokalną zaprezentowali z humorem i przymrużeniem oka rozpoznawalne hity epoki. Swymi głosami odwzorowali słynnych wykonawców – jeden po drugim, co publiczność często doceniała gromkimi brawami. Zachwycały także bardzo liczne, barwne kostiumy, z rozmachem zaprojektowane przez Ewę Posmyk. Usłyszeliśmy m.in. przeboje Beatelsów, ABBY, Queen, Michaela Jacksona, Blues Brothers, Marino Marini.
Nie zabrakło także Elvisa Presleya (nawet w trzech osobach jednocześnie na scenie).
W tym pełnym humoru spektaklu, znalazły się także ,,rodzime gwiazdy”: Niemen, Maanam, Maryla Rodowicz, Lombard, Skaldowie i Karin Stanek.
Aktorzy wzbogacili sztukę licznymi anegdotami, dotyczącymi zwyczajów, ówczesnej mody,
,,ciekawostek – ploteczek” o sławnych zespołach i artystach.
Dynamikę i radosną atmosferę uzupełniali tancerze. Choreografię spektaklu przygotowała
Karolina Rejnus-Mroczek. Zachwycające nowoczesne efekty i wizualizacje multimedialne przenosiły widzów jakby ,,dosłownie” na plan prezentowanego utworu.
Bawiliśmy się znakomicie, a wg niektórych recenzujących sztukę ,,była to jazda bez trzymanki”.
Foteli nie wyrywaliśmy, bo nie wypada a krótka historia muzyki rozrywkowej, nie była taka krótka.

To była wzruszająca, niezapomniana muzyczna podróż.

Dziękujemy Zarządowi SUTW oraz Hani Gontarek za wybór spektaklu i organizację bezpiecznego wyjazdu.

Tekst: Iwona Woźniak
Zdjęcia: Michał Sinior

27
mar

Polskie tradycje wielkanocne

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuW dniu 14 marca 2024 r. w naszej kawiarence słuchaczki i słuchacze SUTW uczestnicząc w spotkaniu z cyklu „Ocalić od zapomnienia” mieli okazję zapoznać się z „Polskimi tradycjami wielkanocnymi”. Montaż słowno-muzyczny przedstawiał przechodzące z pokolenia na pokolenie tradycje, obrzędy i zwyczaje związane
z Wielkim Tygodniem i Świętami Wielkanocnymi.
Przypomniano w nim obrzędy kościelne: święcenie palm w Niedzielę Palmową, liturgię Wielkiego Czwartku z obywaniem nóg, adorację krzyża w Wielki Piątek, święcenie ognia i wody w Wielką Sobotę, święcenie pokarmów, a w Wielką Niedzielę msza rezurekcyjna z procesją
i śniadania wielkanocne. Poznaliśmy zarówno symboliczne znaczenie palm i ich magiczne właściwości uznawane w kulturze ludowej. Zapoznaliśmy się z symboliką potraw w święconce i przygotowaniem śniadań wielkanocnych na przestrzeni wieków.
W śmiesznych opowiastkach, rymowankach i piosenkach przedstawiono zwyczaje i zabawy ludowe
np. „Wieszanie Judasza”, „Pucheroki”, „Wieszanie Śledzia”, „Pogrzeb Żuru”, „Śmigus-Dyngus”,
„Kurek dyngusowy”, „Emaus”, „Rękawka”, „Siuda Baba”, „Walatka” czy „Szukanie Zajączka”.
W programie artystycznym wystąpili Marlena Kluk, Danuta Kawka, Stefania Augsburg, Róża Banasiak,
Barbara Trzaskalska, Elżbieta Lewandowska, Władysław Krysiak i Andrzej Zielonka.
Scenariusz opracowała Elżbieta Lewandowska.
Na zakończenie spotkania z-ca przewodniczącej SUTW Andrzej Zielonka złożył zebranym świąteczne życzenia, obdarowując wszystkich czekoladowymi pisankami.

Tekst: Elżbieta Lewandowska
Zdjęcia: Elżbieta Sobieszek

27
mar

Wycieczka edukacyjna do zabytkowego młyna

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuW dniach 13 i 14 marca 2024 roku słuchaczki i słuchacze SUTW
(2 grupy w sumie 36 osób) mieli niecodzienną możliwość zwiedzania zabytkowego młyna, którego właścicielami są Aurelia i Stanisław Jujka. Przepiękny, stary, zabytkowy Młyn A&S Jujka mieści się w Kutnie przy ul. Kochanowskiego 4.
Na uczestników wycieczki czekała już przesympatyczna właścicielka Pani Aurelia Jujka, która przybliżyła nam historię zakładu oraz co mieściło się kiedyś w poszczególnych częściach zespołu budynków a także niektóre ciekawe smaczki.
Młyn zbudowany został w latach 1908-1909. Jest to budynek 4 kondygnacyjny, z płaskim dachem pokrytym papą. Architekt stworzył wspaniałe dzieło, bardzo nowoczesne jak na ówczesne czasy. Fundamentem budynków na tym niegdyś podmokłym terenie nad rzeką Ochnią, są drewniane bale wbite głęboko w ziemię. Drewniane, masywne podłogi muszą udźwignąć ciężar ogromnych maszyn, zbiorników/skrzyń drewnianych
na poszczególne produkty. Mimo iż młyn ma już ok 115 lat i narażony jest na ciągłe drgania, jego ściany
nie rysują się i nie pękają. W budynku są oryginalne podłogi a nawet wszystkie szyby.
W skrzydle, w którym dawniej była stajnia, gdyż to konie były głównym środkiem transportu, obecnie znajduje się m.in. nowoczesne laboratorium.
W dwudziestoleciu międzywojennym młyn należał do firmy Antoni Oliński i Spółka. W 1930 roku dzierżawiła go firma Kutnowski Związek Handlowy dla Skupu i Sprzedaży Ziemiopłodów, której głównymi wspólnikami
byli M. Wolman, Sz. Falc, D.L. Brajtsztajn i Sz. Ajzensztab. Młyn początkowo napędzał silnik koksowo-gazowy o mocy 160KM, jednak w latach 30. zamontowano silnik elektryczny, który był w stanie przemielić 80 ton zboża na dobę. Młyn wyposażony był w magazyn na 800 ton zboża. W 1929 roku w kutnowskim młynie Komisja Ministerstwa Rolnictwa przeprowadziła próbny przemiał żyta i uzyskano nowy typ mąki – mąkę żytnią typ 580, który wpisano do Polskich Norm. Po II wojnie światowej młyn został upaństwowiony i został własnością Państwowych Zakładów Zbożowych. Miał wówczas 28 par walców w tym 18 par przedwojennych i zdolność przemiałową ok 140 ton zboża na dobę.
Od 2 lutego 1998 funkcjonuje tu Młyn A&S Jujka, której właścicielami są Aurelia i Stanisław Jujkowie.
Od przeszło 25 lat rozwijają swój zakład i wdrażają nowoczesne technologie. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość prześledzić cały proces technologiczny od czyszczenia poprzez rozdrabnianie ziaren i mielenie między obracającymi się walcami. Następnie mąka przechodziła przez sita o różnej gęstości. Zobaczyliśmy również magazyn, w którym mąka pakowana była w worki do sprzedaży dla odbiorców hurtowych jak cukiernie, piekarnie, czy pizzerie. W dalszej części była taśma na której pakowane były różne rodzaje mąki w torebki
dla klientów detalicznych.
Zakład produkuje między innymi mąkę tortową, luksusową, poznańską, wrocławską, krupczatkę, chlebową, graham, razową, otręby spożywcze i kaszę mannę. W młynie procesowi obróbki poddawane jest również żyto,
z mąki którego możemy zrobić wspaniały zakwas do chleba lub na pyszny żur. Jednak z racji wspaniałych ziem w naszej okolicy głównym skupowanym zbożem jest pszenica.
W czasie pobytu w laboratorium dowiedzieliśmy się jak ważna jest kontrola parametrów skupowanego ziarna: czystość, zapach, wilgotność, liczba opadania, zawartość białka i co najważniejsze zawartość glutenu. Wysoka zawartość glutenu sprawi, że wszelkie wypieki takie jak pieczywo czy ciasto będą sprężyste
z chrupiącą skórką.

Wycieczka była wspaniałym edukacyjnym przeżyciem, poznaliśmy jak powstaje produkt finalny, który kupujemy w sklepie. Mogliśmy w zabytkowym młynie zobaczyć nowoczesne maszyny, a jednocześnie zabytkowy ślimakowy transporter worków (dzieci zrobiłyby sobie pewnie zjeżdżalnię), czy na klatce schodowej starą, plecioną ze skórzanych, szerokich pasów wciągarkę do worków. Właściciele tego młyna
Państwo Aurelia i Stanisław Jujkowie dbają o ten wspaniały zabytek i całe swoje serce wkładają by poprzez nowoczesny park maszynowy i kontrolę jakości ich produkty były na wysokim poziomie.
Odbiorcami są nie tylko klienci z całego kraju ale i z Francji. Za wysoką jakość produktów w lutym 2023 roku z okazji 25 lecia firmy, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał Państwu Aurelii i Stanisławowi Jujkom odznaczenie Zasłużony dla rolnictwa.
Bardzo miłą niespodzianką od Właścicieli były upominki w postaci firmowych produktów dla każdego
z uczestników wycieczki.
Rada Słuchaczy drobnym upominkiem podziękowała Pani Aurelii Jujce za możliwość wysłuchania ciekawych informacji o zabytkowym młynie i zobaczenia jak z pszenicy oraz żyta otrzymuje się mąkę i inne produkty.

Bardzo serdecznie dziękujemy Irenie Tomczak, Barbarze Pietrzykowskiej i całej Radzie Słuchaczy za wspaniały pomysł i zorganizowanie tej edukacyjnej wycieczki do starego ale jakże nowoczesnego młyna.

Tekst: Teresa Gruszczyńska

27
mar

Depresja i samobójstwa u osób w wieku senioralnym

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuW dniu 12 marca 2024 roku w Akademii Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej odbył się wykład dr Kazimierza Kopczyńskiego ,,Depresja i samobójstwa
u osób w wieku senioralnym”
. Najwięcej uwagi zostało poświęcone zagrożeniu
i przyczynom depresji
u seniorów jak również u młodzieży. Omówiono objawy depresji oraz jak reagować powinni nie tylko osoby nią dotknięte ale ich najbliżsi. Bardzo ważna w czasach ogromnej komputeryzacji oraz smartfonów jest higiena zdrowia psychicznego, aktywność fizyczna, kontakty międzyludzkie oraz dieta
a w zasadzie spożywane produkty i wzajemne ich łączenie a nawet obróbka termiczna. Wykładowca zwrócił szczególną uwagę na to jak duże znaczenie ma nie tylko jakość ale i długość snu. Ryzyko rozwoju depresji u pacjentów z bezsennością jest czterokrotnie większe
niż u osób zdrowych.
Wykład był bardzo ciekawy i profesjonalnie poprowadzony. Temat jest tak obszerny i interesujący,
że czekamy już na kolejne wykłady.

Tekst: Teresa Gruszczyńska
Zdjęcia: Rychlik Janina

27
mar

Ewa i mężczyźni

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuW dniu 8 marca 2024 r słuchaczki i słuchacze naszego Uniwersytetu, wykorzystując śpiewniki potwierdzili że „Piosenka jest dobra na wszystko”.
Świętując Międzynarodowy Dzień Kobiet wyśpiewali poszukiwanie miłości
i szczęścia przez kobiety.
W scenariuszu „Ewa i mężczyźni” poprzez piosenki prześledzili dole i niedole bohaterki, jej radości i smutki, szczęśliwe chwile i zawody miłosne, spotkania i rozstania, przywoływanie pięknych wspomnień oraz nadzieję
na przyszłość.
Te historie, zdarzenia i emocje ilustrowały następujące piosenki:
„Na granicy”, ,,Mówiły mu, że łotr”, „To były piękne dni”, „Gdy mi ciebie zabraknie”, ,,Puste koperty”, ,,Bella, Bella Donna”, ,,Mexicana”, ,,Pamelo żegnaj”, „Tango Notturno”, ,,Już nigdy”, ,,Przy kominku”, „Kocha się raz”.
Serdeczne życzenia uczestniczącym w spotkaniu koleżankom złożył Michał Sinior i zadedykował piosenkę ,,Przyjmij czerwone róże”.
Program artystyczny przygotowała i przeprowadziła, jak zwykle z wielkim profesjonalizmem, Danuta Kawka.
W recytacjach wspomagały ją koleżanki: Stenia Augsburg, Maryla Chruścielska, Jola Baranowska-Komorowska, Ela Żółtowska.
Spotkanie odbyło się w miłej i serdecznej atmosferze.

Tekst: Elżbieta Lewandowska
Zdjęcia: Michał Sinior




26
mar

Piosenka z dedykacją

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuW dniu 7 marca 2024 r w ramach Kulturalnego Dworku odbyło się spotkanie słuchaczek i słuchaczy SUTW poświęcone Międzynarodowemu Dniu Kobiet. Był to koncert piosenek, ale tylko takich, w tytułach których zawarte było imię adresatki „muzycznego upominku”.
Pomysłodawczynią i osobą prowadzącą to spotkanie „Piosenka z dedykacją” była
Maria Chruścielska, dla której był to kolejny projekt popularyzujący piosenki
dla bywalców Różanej Kawiarenki.
W poszukiwaniu i zakwalifikowaniu piosenek do programu brał udział także Michał Sinior oraz obsługująca sprzęt odtwarzający piosenki w oryginalnej wersji prowadząca spotkanie.
Uczestniczące w imprezie Anie, Marysie, Basie, Zosie, Beatki i panie o innych imionach wysłuchały piosenek
im dedykowanych, a były to między innymi: „Ada, to nie wypada”, „Nie płacz Ewka”, „Nuty dla Danuty”,
„Ta Dorotka” itp.
Każdą piosenkę a właściwie imię z piosenki poprzedzała informacja o znaczeniu imienia i charakterystyce osób noszących to imię. Materiał ten przygotowała Zofia Franczak a przekazywały Urszula Michalska
i Stenia Augsburg.
W programie znalazł się też okolicznościowy wiersz Marleny Kluk w wykonaniu autorki oraz piosenka
„Baby, ach te baby”, którą solo zaśpiewał Władysław Krysiak.
W imieniu Panów ze Stowarzyszenia UTW wszystkim Paniom serdeczne życzenia z okazji Ich Święta złożył Andrzej Zielonka.
Było bardzo miło. Przekazywane treści z tekstów piosenek i pogodne komentarze wprowadzały uśmiechy
i wspaniały nastrój.
Dziękujemy Maryni i osobom zaangażowanym w organizację tego spotkania i prosimy o dalsze wspaniałe propozycje.

Tekst: Danuta Kawka
Zdjęcia: Michał Sinior



26
mar

Kutnowski poeta - Szczepan Chróścik

UTW

25
mar

Gawęda o zwyczajach staropolskich - ZAPUSTY

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuW dniu 6 lutego 2024 roku w kawiarence SUTW odbyło się spotkanie edukacyjne
z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, którego tematem były dawne zwyczaje
i obrzędy ludowe związanych z karnawałem.

W gawędzie przybliżyliśmy opisy staropolskich biesiad szlachty, kuligów, polowań, maszkar zapustnych, balów, swatów, zaręczyn, a nawet zaślubin. Przypomnieliśmy pieśni śpiewane do tańca: poloneza, walca, mazurka i oberka.
Przedstawiliśmy również stare ludowe zabawy zapustne: piosenki śpiewane w karczmach, korowody przebierańców w ostatki, ciąganie przez starych kawalerów po wsi kloca, przyjmowanie młodych mężatek
do grona „bab”, przetarg dziewcząt „nie wydanych” na targowisku, zabijanie pijaka, czy zabijanie starej słomianej kukły - Mięsopusta na znak końca karnawału, a także huczne świętowanie Tłustego Czwartku.
Wykonawcy: Stenia Augsburg, Róża Banasiak, Jolanta Baranowska-Komorowska, Danuta Kawka, Marlena Kluk, Barbara Trzaskalska, Władysław Krysiak i Andrzej Zielonka dzięki swojemu talentowi w sposób bardzo profesjonalny przybliżyli uczestnikom spotkania staropolskie zwyczaje. W radosnym nastroju opowiedzieli gawędę, recytowali wiersze i rymowanki, a także śpiewali piosenki oraz śpiewki ludowe. Słuchacze włączali się do programu żywiołowo reagując na treści scenariusza.
Pomysłodawczynią i autorką scenariusza ,,Gawęda o zwyczajach staropolskich – zapusty” była Elżbieta Lewandowska. Z zaciekawieniem czekamy na kolejne edukacyjne spotkania z cyklu ,,Ocalić od zapomnienia”.

Tekst: Elżbieta Lewandowska
Zdjęcia: Michał Senior



24
mar

Inauguracja nowego roku akademickiego SUTW

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

W dniu 30 stycznia 2024 roku w siedzibie Centrum Teatru Muzyki i Tańca odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku. Przewodnicząca stowarzyszenia Jolanta Baranowska–Komorowska powitała przybyłych słuchaczy i zaproszonych gości. Podziękowała
za dotychczasową wieloletnią współpracę Panu Krzysztofowi Ryzlakowi, który przez lata kierował sekcją teatralną pn. „Czemu nie?”. Były także podziękowania i łzy wzruszenia od naszych aktorów, z którymi Pan Ryzlak stworzył kilka wspaniałych premier.
Następnie odbył się wykład inauguracyjny pt. „Zapomniany Pan ,,Z". Rzecz o Władysławie Zamoyskim, Tatrach i Kórniku”, wygłoszony przez historyka Pana mgr Przemysława Zawadzkiego. Prelegent przybliżył nam postać trochę zapomnianego hrabiego, który poprzez swój patriotyzm bardzo przyczynił się narodowi polskiemu.
Urodził się 18 listopada 1853 roku w Paryżu jako syn Jadwigi z Działyńskich i generała Władysława Zamoyskiego. Rodzice od początku wychowywali go w przekonaniu o konieczności służenia Ojczyźnie. Odbył on wiele podróży po świecie, by w 1920 roku powrócić do Polski . Nie założył rodziny, majątek wraz z Biblioteką Kórnicką przekazał przy poparciu swojej siostry Marii narodowi polskiemu, tworząc fundację„ Zakłady Kórnickie”.
Znane są jego zasługi dla polskich Tatr. W 1889 roku kupił na licytacji dobra Zakopane, przebijając o jeden cent ofertę przedsiębiorcy drzewnego i hutniczego, ocalając je w ten sposób od rabunkowej gospodarki leśnej
i przejścia w obce ręce. Przyczynił się do budowy linii kolejowej Chabówka – Zakopane, wspomagał też finansowo budowę drogi do Morskiego Oka. Zaangażował się bardzo w spór o Morskie Oko i dzięki jego staraniom trwający blisko 20 lat proces o pozostawienie Morskiego Oka w granicach autonomicznej Galicji został w 1908 roku rozstrzygnięty na korzyść Polaków. Był także członkiem założycielem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”
w Krakowie.
Ciekawostką jest, iż zarządcą dóbr zakopiańskich i kórnickich hrabiego Zamoyskiego był Wincenty Szymborski, ojciec noblistki Wisławy Szymborskiej.
Władysław Zamoyski zakończył życie pełne trudu i zaangażowania w sprawę polską
w dniu 3 października 1924 roku.
Dziękujemy Panu Przemysławowi Zawadzkiemu za bardzo ciekawy wykład, przybliżający nam zasługi hrabiego Władysława Zamoyskiego i jak na koniec podkreślił - „Kogo dzisiaj stać na taki patriotyczny gest?”.

Tekst: Elżbieta Żółtowska
Zdjęcia: Michał Sinior


05
mar

Wyjazd do Teatru Wielkiego w Łodzi na operę TRAVIATA

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

W zimową, deszczową niedzielę 11 lutego 2024 r miłośnicy opery, słuchaczki
i słuchacze SUTW w Kutnie wzięli udział w wyjeździe kulturalnym do Teatru Wielkiego
w Łodzi na operę Giuseppe Verdiego TRAVIATA. Opera inspirowana ,,Damą Kameliową” Aleksandra Dumasa syna, uznawana jest przez krytyków
za najdoskonalsze i zupełnie nowatorskie dzieło.
Spektakl we włoskiej, oryginalnej wersji językowej, to kolejna nowa odsłona sceniczna tej opery w Teatrze Wielkim w Łodzi. Traviata to opera w trzech aktach wg libretta Francesco Maria Plave, reżyserii Pii Partum.
W partii Violetty wystąpiła rewelacyjna o silnym głosie Joanna Woś – znakomity sopran koloraturowy, talent
i uroda, natomiast w rolę Alfreda Germont wcielił się wysokiej klasy tenor David Banos.
Akcja opery rozgrywa się w Paryżu ok. 1830 r, gdzie wiedzie swoje wesołe życie piękna kurtyzana Violetta, zakochana w młodym arystokracie Alfredzie Germont. Miłość ta jest solą w oku jego ojca, który żąda od Violetty zerwania z Alfredem hańbiącego ich ród związku. Violetta początkowo sprzeciwia się porzuceniu kochanka,
ale wiedząc o swojej śmiertelnej chorobie, poświęca swą miłość i opuszcza Alfreda. Zostawia paryskie salony
i pozbawiona przyjaciół, w samotności zmaga się z nieuleczalną chorobą. W końcu ojciec Alfreda wyznaje prawdę synowi, który odnajduje ją i błaga o przebaczenie. Jednak nie dane jest im wspólne życie, szczęście
i miłość. Violetta umiera.
Efektowna i wspaniała muzyka, przepełniona namiętnością i smutkiem przeniosła nas
w magiczny świat opery. Arcydzieło zachwyca i wzrusza, piękne sceny zbiorowe z efektowną sceną chóralną
i arią Alfreda toastem na cześć władającej światem miłości – Libiamo, libiamo na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Na uwagę zasługują również kostiumy zaprojektowane dla Violetty przez Emila Wysockiego: powłóczyste, bufiaste z długimi trenami. Wszystkie męskie stroje były czarne, również przepiękne szyfonowe suknie z nieśmiało przebijającą się bielą halek. Jedynie kreacje Violetty zmieniały kolory. Od czarnej sukni
w I akcie, poprzez szarą do białej u schyłku życia, by jak biały anioł zakończyć nagle swą wędrówkę.

Dziękujemy Zarządowi SUTW i Hani Gontarek za zorganizowanie wyjazdu na tak wspaniałe arcydzieło Giuseppe Verdiego.


tekst : Iwona Woźniak
zdjęcia: Jacek Paul


02
lut

Wyjazd edukacyjny do Teatru Powszechnego w Łodzi na sztukę POZORY

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuMiłośnicy teatru, słuchaczki i słuchacze SUTW, w ramach wyjazdu kulturalnego, zorganizowanego przez Hannę Gontarek do Teatru Powszechnego w Łodzi mieli przyjemność w dniu 24 stycznia  2024 r obejrzeć  sztukę „Pozory " w reżyserii Jakuba Przebindowskiego.
Jedną z głównych bohaterek spektaklu była Nadia, pomoc domowa, która poprzez rozpoczęcie nowej pracy w luksusowym domu producenta filmowego i jego żony napotyka na różne nieprzewidziane w umowie o pracę wydarzenia. Szybko okazało się, że głównym zadaniem Nadii nie było porządkowanie domu, lecz życia osobistego małżonków i ich przyjaciół, które było wyjątkowo skomplikowane. Wbrew swojej woli wpada w wir piętrzących się zdarzeń, pozorów i półprawd, z którymi zapewne, dzięki doświadczeniu przebywania w różnych domach, potrafi sobie doskonale poradzić.
Spektakl stawia nam pytania, na ile prawda pomaga nam w życiu, a na ile nam przeszkadza? Czemu stwarzamy pozory, dlaczego przybieramy pozy? Czemu żyjemy w świecie półprawd? Czy w ten sposób chcemy się przed czymś uchronić? Czy to forma bezpiecznej ucieczki?
Niech każdy, na podstawie własnych doświadczeń, odpowie sobie na te pytania.  Wszyscy kłamiąc, kombinując
i oszukując najbliższych, oglądani z boku wyglądamy równie żałośnie, jak bohaterowie „Pozorów”.
A na pragmatyczną Nadię, przy której naszą błazenadę dostrzeżemy, nie zawsze możemy liczyć.

tekst Elżbieta Żółtowska
zdjęcia Michał Sinior

18
sty

zakończenie roku akademickiego SUTW

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku        12 grudnia 2023 roku w sali widowiskowej CTMiT w Kutnie odbyła się uroczystość zakończenia roku akademickiego SUTW. Słuchaczy i zaproszonych gości powitał prowadzący spotkanie v-ce przewodniczący Andrzej Zielonka. Zakończenie roku było okazją do podsumowania działań uniwersytetu i podziękowań.                 Przewodnicząca SUTW Jolanta Baranowska-Komorowska przedstawiła obszerne sprawozdanie z pracy Stowarzyszenia, podkreślając najważniejsze cele tj.
podtrzymywanie więzi społecznych i komunikacji osób starszych oraz angażowanie słuchaczy w aktywność na rzecz środowiska. Szeroka oferta programowa sprzyjała rozwijaniu pasji i hobby słuchaczy poprzez organizację: wycieczek krajoznawczych, wyjazdów do teatru, wieczorów poezji, wieczorków tanecznych, wieczorów piosenek… Sekcje zainteresowań umożliwiały poszerzanie wiedzyz historii, literatury, języków obcych, geografii,    psychologii czy informatyki. Słuchacze korzystali z zajęć ruchowych: gimnastyki usprawniającej, jogi, pilatesu, pływania
w basenie, tańca i aerobiku.
        Klimat spotkania był wyjątkowo uroczysty. Gratulacje i wyrazy uznania złożył słuchaczom w-ce prezydent  miasta Zbigniew Wdowiak. Życzył wszystkim ciepłych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku 2024. Podczas uroczystości nie zabrakło podziękowań i życzeń ze strony zarządu SUTW. Serdeczne podziękowania za wieloletnie prowadzenie kroniki Przewodnicząca skierowała
do Pani Urszuli Michalskiej,a następnie złożyła słuchaczom moc najserdeczniejszych życzeń Świątecznych
i noworocznych.    
     Artystyczną niespodzianką był „Wieczór Wigilijny” wyreżyserowany przez Krzysztofa Ryzlaka. Przedstawienie zostało pomyślane jako międzypokoleniowe spotkanie młodzieży z „Grupy od Jutra”    
z członkami naszego uniwersytetu. Interesujący pokaz multimedialny połączony z recytacjami poezji     
m.in. księdza  Jana Twardowskiego czy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i śpiewem najpiękniejszych polskich kolęd w wykonaniu pani Małgorzaty Żurańskiej-Wilkowskiej dostarczył nam wzruszeń                       
i  Bożonarodzeniowych przeżyć.

Tekst: Elżbieta Lewandowska 
 
       





03
sty

Wyjazd do Teatru Wielkiego w Łodzi na operę „Don Carlos”

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

W niedzielę 10 grudnia 2023 roku, grupa ponad 50. osobowa słuchaczek i słuchaczy Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku wzięła udział w ostatnim już w tym roku wyjeździe kulturalnym do Teatru Wielkiego w Łodzi na operę Giuseppe Verdiego „Don Carlos”. Opera w czterech aktach, libretto: Joesph Mery i Camille du Locle,
wg dramatu Friedricha Schillera, w reżyserii Michała Znanieckiego .
Zawiłości uczuć, przyjacielskie zawody, intrygi polityczne i walka o władzę, to wszystko usłyszeliśmy w dramacie Schillera, a bardziej uwidocznione – bo „opisane” wspaniałą muzyką w operze Verdiego. Interpretacja muzyczna i wokalna tego dramatu operowego przedstawiona była na najwyższym poziomie
w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi. Każda aria i ansamble , to nie tylko wokalne popisy , ale przede wszystkim emocje i charakterystyka charakterologiczna poszczególnych postaci. Byliśmy także pod wrażeniem oprawy scenograficznej i choreograficznej tego spektaklu.
Dziękujemy Hannie Gontarek i zarządowi za zorganizowanie tego wyjazdu.

Autor: Elżbieta Żółtowska


28
list

Krokodyla daj mi luby ... czyli - ona i on w komediach Aleksandra Fredry

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuRok 2023 obfituje w liczne grono patronów wybranych przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród nich jest Aleksander Fredro - najwybitniejszy Polski komediopisarz, poeta oraz żołnierz kampanii napoleońskiej.
W czerwcu tego roku przypadła 230 rocznica urodzin hrabiego Fredry.
W ramach projektu "Kulturalny Dworek" w środę 22 listopada Słuchaczki SUTW
z sekcji literackiej pod kierunkiem Danusi Kawki przygotowały program ...Krokodyla daj mi luby ... czyli - ona
i on w komediach Aleksandra Fredry
. Przedstawiono scenki na podstawie: Ślubów Panieńskich, Zemsty, Damy
ì Huzary, Mąż i żona
, które odegrały: Joanna Kicała- Kowalczyk, Jolanta Baranowska-Komorowska, Barbara Ratajczyk, Elżbieta Żółtowska, Stenia Augsburg, Marlena Kluk, Maria Wierzbicka, Danuta Kawka. Ciekawostki o Fredrze przybliżyła Maria Wierzbicka.
Mamy nadzieję, że na długo zapadnie w pamięci spotkanie z hrabią Aleksandrem Fredrą.

Tekst i zdjęcia: Danuta Zieńkowicz

22
list

Wykład Kutnowska Strefa Ekonomiczna

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

W dniu 14.11.2023 r.w Akademii Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej w Kutnie odbył się wykład na temat: Podstrefa Kutno 2001 – 2023 Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Wykład poprowadził Pan Maciej Kostrzewa Z-ca Naczelnika ds. Rozwoju i Obsługi Inwestorów Wydział Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta Kutno.
W związku ze wzrostem bezrobocia w Kutnie Uchwałą Rady Miasta od 1996r kupiono ponad 200ha areału, na którym miał powstać Park Agro Przemysłowy, ale przedsięwzięcie nie powiodło się. Pierwszymi inwestorami na tych terenach były firmy; Florian Centrum S.A., Skiold BL, Ideal Europe, AMZ Kutno. Po wejściu do Unii następne firmy inwestowały: Kofola, DS. Smith, Fuji Seal Europe Sirmax, Kelloggs, Fresenius Kabi, Florian i inne. Po 22 latach Podstrefa liczyła ponad 45 firm na powierzchni 130 ha, które zainwestowały ok. 3,5mld zł. Miasto Kutno uzyskało
w tym czasie 3600 miejsc pracy. Ważnym uzupełnieniem Strefy była budowa Terminala Kontenerowego.
Najważniejsze korzyści dla ludności i miasta, to zmniejszenie bezrobocia w Kutnie oraz zwiększenie dochodów do budżetu naszego miasta.

Janina Rychlik
Zdjęcia: Stefania Szadkowska



08
list

GŁOWA W PIASEK

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuWyjazd kulturalny słuchaczy SUTW w Kutnie do Teatru Polonia w Warszawie
dnia 05.11.2023r. można uznać za bardzo udany.

Mimo deszczowej pogody mile spędziliśmy czas z bohaterkami spektaklu „Głowa
w piasek”
w reżyserii Marii Seweryn. Jest to zabawna a równocześnie poruszająca historia spotkania trzech kobiet o trzej różnych światopoglądach, podejściach do życia, seksu, rodziny, wychowania dzieci. Z tej konfrontacji każda z nich wychodzi odmieniona,
a samo spotkanie może być początkiem przyjaźni, która na początku była w sposób oczywisty niemożliwa.
Przezabawne sytuacje, dialogi, świetna gra aktorek, wprawiały nas we wspaniały humor. Zapewniły nam to
Paulina Holtz, Weronika Książkiewicz i Magdalena Stużyńska.
Dziękujemy Zarządowi SUTW i Hani Gontarek za ten wspaniały kolejny wyjazd.

Stefania Szadkowska

30
paź

WYCIECZKA KULTURALNO TURYSTYCZNA DO KRAKOWA

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Grupa członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie spędziła dwa dni 6 – 7 października 2023r. na niezapomnianym kulturalno – turystycznym wyjeździe
w Krakowie dawnej stolicy Polski.

Zwiedzanie Krakowa rozpoczęliśmy od Barbakanu znajdującego się przed Bramą Floriańską kierując się w stronę Rynku Głównego. Zatrzymaliśmy się przed Teatrem im. Juliusza Słowackiego działającego nieprzerwalnie od 1893 roku. Odwiedziliśmy Bazylikę Mariacką, ceglany gotycki kościół wysokości 80m.Tu podziwialiśmy drewniany ołtarz wyrzeźbiony przez Wita Stwosza. Po wyjściu wysłuchaliśmy hejnału z wieży Mariackiej. Następną atrakcją był
kościół św. Piotra i Pawła. Jest to pierwsza budowla barokowa wzniesiona w XVI wieku na wzór Rzymskich kościołów. Zainteresowanie wzbudziły figury 12 apostołów umieszczonych przed kościołem.
Następnym etapem zwiedzania była dzielnica uniwersytecka. Udaliśmy się na dziedziniec Collegium Maius, najstarszego budynku Uniwersytetu Jagielońskiego. Z nieukrywanym podziwem obserwowaliśmy umieszczony na jednej ze ścian grający zegar wokół którego porusza się pochód osób związanych z dziejami Uniwersytetu. Następnym obiektem było Okno Papieskie, gdzie zatrzymaliśmy się na chwilę zadumy i wspomnień. Na zakończenie pierwszego dnia odwiedziliśmy Bazylikę Franciszkanów. Zachwyt zwiedzających wzbudziły witraże
i polichromie Wyspiańskiego.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Katedry Wawelskiej, która dla Polaków jest świadectwem historii Narodu Polskiego. Następnie zeszliśmy do podziemi gdzie znajdują się krypty królewskie oraz znanych Polaków.
Od czasu swego powstania Katedra rozbrzmiewa dźwiękiem dzwonu Zygmunta . Z Zamku udaliśmy się w stronę bulwarów wiślanych pod pomnik Smoka Wawelskiego.
Na Skałce obejrzeliśmy kompleks sakralny, Bazylikę św. Michała Archanioła oraz klasztor Paulinów. Kolejnym punktem zwiedzania był Krakowski Kazimierz. Obejrzeliśmy tu stare pożydowskie domy,wysłuchaliśmy ciekawej opowieści o życiu i zwyczajach żydowskich.
Wycieczkę zakończyliśmy wizytę w Nowej Bazylice w Łagiewnikach, która zachwyciła nas ciekawą architekturą.
Zabytki Krakowa na długo pozostaną w naszej pamięci, pomogą też w tym liczne zdjęcia.
Dziękujemy organizatorkom tak wspaniałej wycieczki Hani Gontarek i pani Kindze Rozmarynowicz.

tekst Zofia Franczak
zdjęcia Hanna Gontarek

30
paź

CO PAN NA TO, PANIE FREDRO…

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuDo wszystkich słuchaczy naszego uniwersytetu i nie tylko!
Niesamowita sensacja !!!!!!

W środę, 25 października 2023r. do Dworku Modrzewiowego zapukał wyjątkowy gość – wielki polski komediopisarz – Aleksander Fredro.
Przy dzisiejszych technologiach, wszystko jest możliwe.

Ktoś dociekliwy mógłby zapytać, dlaczego jego wehikuł czasu zatrzymał się tu i teraz.
Odpowiedź prosta – Rada Słuchaczy SUTW w Kutnie zorganizowała konkurs recytatorski, podczas którego czytane były utwory samego Fredry.
Profesjonalne jury w składzie :
- przewodnicząca Pani Jolanta Antoniewicz
- członkowie Panie Marta Talaga i Anna Janiak postanowiło, co następuje:
W kategorii wiersze – przyznać
I miejsce - Elżbiecie Olejnik – wiersz „ Trzy chwile”
II miejsce – Władysławowi Krysiakowi – wiersz „Małpa w kąpieli”
III miejsce – Stanisławie Augsburg – wiersz „Koguty”
wyróżnienia : Róży Banasiak – wiersz „Żona”
i Irenie Tomczyk – wiersz „Wspomnienie”
W kategorii scenki:
I miejsce – Marlenie Kluk i Andrzejowi Zielonce – „Zemsta” akt II sc. 7
II miejsce- Barbarze Trzaskalskiej i Wandzie Majchrowicz - „Śluby panieńskie” akt I sc. 7
III miejsce – Stefanii Szadkowskiej i Andrzejowi Zielonce – „Zemsta” akt II sc. 5.
Nagrodę publiczności zdobyła Stanisława Augsburg.
Wprawdzie tłumy nie waliły drzwiami i oknami, ale w przyjaznej, pełnej humoru atmosferze, czas szybko płynął.
A tak naprawdę nie jest ważne, kto zwyciężył. Każdy bowiem występ, to już wygrana. Niech więc żałuje ten, kto przegapił to wydarzenie.
I jeszcze jedno – teksty Fredry swoją drogą, a ilustracje do nich, wykonane przez Władysława Krysiaka, to dodatkowa, niepowtarzalna atrakcja. Więc zapraszamy do Dworku, póki jeszcze są .
Zatem na pytanie „Co Pan na to, Panie Fredro…” odpowiedział w kuluarach „Mało, jeszcze by się coś przydało”.
Nic trudnego. Ogłaszamy wszem i wobec, że Pan Fredro znów przybędzie, bo chce ucho swe nacieszyć tym co przygotuje Danusia Kawka i jej grupa literacka- „Fredro ciąg dalszy”. Może on sam zanim odjedzie, herbatki się
z nami napije .

Tekst : Marlena Kluk
Zdjęcia : Stefania Szadkowska


20
paź

WYJAZD EDUKACYJNY DO TEATRU MUZYCZNEGO W ŁODZI

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuW czwartek dnia 05.10.2023r. Zarząd SUTW zorganizował dla słuchaczek i słuchaczy wyjazd kulturalno edukacyjny do Teatru Muzycznego w Łodzi, na musical „Pretty Woman” oparty na podstawie historii miłosnej, którą znają wszyscy dzięki kinowemu przebojowi z Julią Roberts i Richardem Gere.


Reżyser spektaklu Jakub Szydłowski pozostając wierny filmowej fabule, bardzo sprawnie rozwiązał w musicalu przenoszenie z miejsca na miejsce akcji, która dzięki temu miała właściwe tempo i dynamikę.
Wielką frajdę sprawiła nam dobrana obsada wykonawców. Bohaterka Vivian Ward ujęła nas swoją naturalnością
i elegancją, świetnie przedstawiając przemianę z wulgarnej ulicznej panienki w uroczą damę, natomiast Edward Lewis okazał się pełnym ciepła facetem z charakterem. Oboje stworzyli znakomicie uzupełniający się duet. Należy również zwrócić uwagę na rolę Giulia, uroczego chłopca , który był wszędzie gdzie miał być oraz tam gdzie go nie potrzeba . Jego dynamika rozsadzała ramy granej postaci, świetnie się ruszał, uroczo tańczył i jeszcze przy tym dobrze śpiewał.
Należy podkreślić wspaniałą scenografię i wkład pracy świetnego zespołu wokalno aktorskiego
z dużą dozą wspaniałych melodii od dramatycznych do lirycznych oraz baletu Teatru Muzycznego.
W sumie, łódzka „Pretty Women”, to barwna, pięknie opowiedziana historia, która bawi, wzrusza
i ze szczęśliwym finałem.
Polecamy ten spektakl i dziękujemy Hani Gontarek za wspaniale spędzone chwile z bohaterami tego przepięknego musicalu.

Stefania Szadkowska

20
paź

Pozyskiwanie i stosowanie ziół w życiu człowieka

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuWe wtorek 03.10.2023 r. w Akademii Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej w Kutnie, słuchacze S.U.T.W wysłuchali wykładu Pani Barbary Bawej na temat pozyskiwania
i praktycznego zastosowania ziół w życiu człowieka.

Pani Basia jest producentką mydła i kosmetyków naturalnych. Podczas wykładu zaprezentowała nam zioła jakich używa w produkcji swoich specyfików. Mieliśmy okazję obejrzeć i powąchać suszone zioła oraz kwiaty, dowiedzieliśmy się jak zbierać i suszyć rośliny żeby nie straciły swoich właściwości. Dowiedzieliśmy się, że zioła możemy hodować przemysłowo jak również zbierać ze stanowisk naturalnych.
Jednak podejmując się samodzielnego zbierania trzeba wykazać się dużą wiedzą, żeby nie pomylić zbieranych ziół
z roślinami trującymi, które bywają bardzo do nich podobne.
„Zioła to dar niebios, dar od Boga” to zdanie Pani Basi z którym w pełni się zgadzam. Zioła służą ludzkości od tysięcy lat. Wykorzystujemy je na różne sposoby. Robimy z nich wyśmienite, wielosmakowe napary o różnorodnym działaniu. Jedne są lecznicze, inne działają kojąco, pomagają zwalczać infekcje, działają przeciwbólowo, moczopędnie, wpływają na postrzeganie, poprawę zmysłów a także korzystnie na urodę.
Dzięki inżynierii chemicznej mamy możliwość rozłożenia roślin na składniki pierwsze. Możemy z nich wyekstrahować substancje biologicznie czynne, które w naturalnej postaci mają mniej skutków ubocznych niż leki syntetyczne i są lepiej przyswajane przez organizm.
Przemysł kosmetyczny od wielu lat koncentruje się na wykorzystaniu naturalnych właściwości ziół. Kosmetyki naturalne nie szkodzą naszej skórze, działają leczniczo i upiększają nas.
Z różnych roślin pozyskujemy olejki eteryczne, mające zastosowanie lecznicze np. przy udrażnianiu dróg oddechowych a przy okazji działają odstraszająco na owady. Oleje z roślin leczniczych wykazują zbawienne działanie na skórę w trakcie masażu.
Poza kosmetykami, herbatkami i naparami, możemy robić z ziół znakomite nalewki, które poza poprawą nastroju wzmacniają nasz organizm, integrują towarzysko i pieszczą kubki smakowe. :)
Zioła to prawdziwy dar natury, który stosując mądrze i z umiarem da nam długie i zdrowe życie.

Opracowanie : Halina Wastowska
Zdjęcia : Stefania Szadkowska



13
paź

Kutnowskie Dni Seniora na SUTW

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuW dniach od 17.09 do 01.10. 2023r. na terenie naszego miasta trwały Kutnowskie Dni Seniora. Głównym organizatorem tych obchodów był Prezydent miasta Kutno
Zbigniew Burzyński.


Jednym ze współorganizatorów tego święta było nasze Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku           
i Kulturalna Kawiarenka dla Seniora w Dworku Modrzewiowym.    


I tak już 20 września w CTMiT w Kutnie sekcja teatralna „Czemu nie?”, wystawiła sztukę
„Mąż zmarł, ale już mu lepiej” w reżyserii Krzysztofa Ryzlaka. Występ widownia przyjęła z  wielkim aplauzem, brawami na stojąco oraz gratulacjami i życzeniami sukcesów dla reżysera
i wykonawców: Barbarze Trzaskalskiej, Wandzie Majchrowicz, Elżbiecie Olejnik, Steni Augsburg, Stefanii Szadkowskiej, Marlenie Kluk, Róży Banasiak , Stanisławowi Borkowskiemu, Andrzejowi Zielonce, Władysławowi Krysiakowi. Gościnnie wystąpili: Helena Kowalska , Ewa Kukuła i Jerzy Gawłowski.

W każdą środę w Kulturalnym Dworku dla Seniora odbywały się zajęcia usprawniające naszą pamięć,
refleks  i koncentrację. Można było zagrać w gry karciane, planszowe czy skrable oraz wymieniać swoje doświadczenia   w tych dziedzinach z innymi seniorami.

W czwartki w Dworku spotykali się seniorzy, których interesowała literatura i rozmowy
o przeczytanych książkach. Spotkania poświęcone były powieściom Dwudziestolecia międzywojennego, przede wszystkim twórczości Zofii Nałkowskiej. Obejrzeliśmy film Jana Rybkowskiego z 1978 r.
pt. „Granica”, a następnie omówiliśmy to dzieło. Mimo, że „Granica” jest powieścią społeczną, polityczną, szczególną uwagę zwróciliśmy na jej aspekt psychologiczny.
Przeprowadziliśmy burzliwą dyskusję kierując się słowami świetnej pisarki „Jakimi jesteśmy ludźmi naprawdę, czy takimi, jak nas widzą inni, czy też takimi, za jakich sami się uważamy”. Trudno jednoznacznie to stwierdzić, ale sądzimy, że ważne jest, by żyć w zgodzie z sobą i otwierać się na  innych.
Do przeczytania polecona została świetna książka australijskiej pisarki współczesnej Liane Moriarty pt: „Niedaleko pada jabłko, ci których kochamy najbardziej, potrafią nas zranić najmocniej”.
Zajęcia prowadziła Maria Wierzbicka.
Piątki były zarezerwowane dla osób, które mają dar artystyczny do dziergania czy szydełkowania. Uczono się wykonywać szydełkiem ozdób choinkowych takich jak dzwoneczki, aniołki, bombki czy gwiazdki. Zajęcia te prowadziła kol. Czesława Markiewicz. Natomiast kol. Halinka Wastowska zdradzała tajniki jak wykonać obraz malowany wełną czy wyczarować wazonik lub łabędzia metodą Origami.
Wszystkie spotkania były umilane pachnącą herbatką, kawą i słodkościami o które zadbały gospodynie Kawiarenki Halina Mikołajczyk, Marlena Kluk i Stefania Szadkowska.
W dni otwarcia Kawiarenki można było obejrzeć wyłożone Kroniki naszego SUTW oraz podziwiać wystawione obrazy wykonane przez naszych słuchaczy.
Opracowanie i zdjęcia Stefania Szadkowska

04
paź

Święto Róży w Kawiarence

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuStowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie było jednym z Partnerów
w organizowaniu 49 Święta Róży w 2023r.


W dniach 09 i 10 września 2023r. w Dworku Modrzewiowym ul. Narutowicza 20 dla gości odwiedzających Kutno i dla naszych mieszkańców, była otwarta Różana Kawiarenka, gdzie można było odpocząć w miłej atmosferze, napić się herbatki różanej, kawy oraz poczęstować słodkościami.
W pomieszczeniach Dworku były wyłożone do obejrzenia Kroniki naszego Stowarzyszenia oraz obrazy wykonane przez naszych słuchaczy. Koleżanka Marlena Kluk zachęcała do wzięcia udziału w Loterii fantowej, w której każdy los był wygrany. Loteria cieszyła się dużym powodzeniem. Natomiast kol. Halinka Mikołajczyk i Stefania Szadkowska zadbały o poczęstunek dla przybyłych gości. A byli to nie tylko mieszkańcy naszego miasta ale również goście z Kłodawy, Koła, Szczecina, Gdańska, Konina
i Warszawy
, którzy przyjechali na nasze coroczne Różane Święto.

Tekst i zdjęcia : Stefania Szadkowska

21
wrz

„Cudze chwalicie swojego nie znacie” - Odkrywamy Kutnowską Strefę Ekonomiczną międzypokoleniowo.

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

Cudze chwalicie swojego nie znacie” - Odkrywamy Kutnowską Strefę Ekonomiczną międzypokoleniowo.
To nazwa projektu realizowanego na terenie miasta Kutno przez Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku, skierowango do mieszkańców Kutna, w wieku 55+ oraz uczniów Liceum Akademickiego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. prof. Religi wraz z opiekunami - ok. 120 osób.
W ramach projektu odbyły się dwa wyjazdy międzypokoleniowe w dniach 04.09.2023 r. oraz 13.09.2023 r. na Kutnowską Strefę Ekonomiczną. Naszymi przewodnikami byli Prezydent Jacek Boczkaja oraz Pan Maciej Kostrzewa. Przewodnicy profesjonalnie przekazali zagadnienia inwestycyjne na jednej z 45 podstref należących do ŁSSE powstałej w 2001 r. obejmującej powierzchnię ok. 130 ha. Dowiedzieliśmy się o nowych technologiach produkcji, rodzajach produkcji, potencjale kadrowym, możliwości zatrudnienia i planach przyszłościowych Strefy.
Każdy wyjazd kończył się spotkaniem międzypokoleniowym integracyjnym w Centrum Seniora przy ciepłym poczęstunku ze słodkościami.

Dziękujemy osobom, które były zaangażowane w realizację tych działań.

Projekt dofinansowano w ramach Lokalnego Programu Mikrograntów: Mikrogranty w Kutnie 2023 ze środków Miasta Kutno realizowanego przez Centrum OPUS.

Opracowanie i foto Stefania Szadkowska


21
wrz

II semestr roku akademickiego 2023 SUTW w Kutnie rozpoczęty.

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

 2 września 2023 roku w sali Centrum Teatru Muzyki i Tańca licznie zebrali się członkowie Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie gdyż spotkanie to inaugurowało II semestr roku akademickiego 2023.

W spotkaniu tym oprócz członków SUTW i członków władz statutowych Stowarzyszenia uczestniczyły również Członkinie Założycielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz zaproszeni goście
w osobach:

- Paulina Matysiak – Poseł na Sejm RP
- Weronika Lenarczyk - Z-ca Dyr. KDK
- Justyna Jasińska – Wojt Gminy Kutno
- Magdalena Konczarek –Dyr. Biblioteki Miejskiej i Powiatowej w Kutnie
- Zbigniew Bartosiak – Rzecznik Akademii Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowe
- Barbara Julianna Herman – Prezes TPZK w Kutnie

Goście w ciepłych słowach zwrócili się do członków SUTW życząc wszystkim wiele zdrowia i zadowolenia
z uczestnictwa w proponowanych przez Uniwersytet formach zajęć.
Ponieważ w bieżącym roku tuż przed wakacjami zostały wybrane nowe władze Stowarzyszenia więc impreza inauguracyjna była okazją do przedstawienia wszystkim nowych władz SUTW w Kutnie na czteroletnią kadencję. Dokonała tego Przewodnicząca Zarządu Jolanta Baranowska Komorowska.
W składzie Zarządu pracować będą:

- Jolanta Baranowska-Komorowska - Przewodnicząca Zarządu
- Alicja Sikora – Wiceprzewodnicząca d.s. Ekonomicznych
- Andrzej Zielonka – Wiceprzewodniczący d.s. Organizacyjnych
- Marlena Kluk – Sekretarz
- Stefania Szadkowska – Skarbnik
- Hanna Gontarek – Członek Zarzadu
- Danuta Zieńkowicz – Członek Zarządu


Zebrani brawami zachęcili nowy Zarząd do pracy nad realizacją przyjętych zamierzeń. Członków Komisji Rewizyjnej przedstawił Wiceprzewodniczący Zarządu Andrzej Zielonka. Również brawami zachęcającymi do wzmożonej pracy zebrani przywitali:

- Janusza Błaszczyka _Przewodniczącego Komisji
- Zofię Franczak - Członka Komisji
- Elżbietę Żółtowską – Członka Komisji


Również brawa powitały członków nowej Rady Słuchaczy. Pod przewodnictwem Anny Paul w nowej Radzie Słuchaczy pracować będą:
Barbara Pietrzykowska, Zygmunt Pietrzykowski, Róża Banasiak, Irena Tomczak, Stanisława Wasilewska
i Władysław Krysiak.


Ponieważ Uchwała Walnego Zebrania Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku zobligowała władzę tegoż do nadania tytułu Honorowy Członek Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Członkiniom Założycielkom UTW Przewodnicząca SUTW z pomocą członków Zarządu wręczyli legitymacje członkowskie, dyplomy, kwiaty
i okolicznościowe upominki :


- Marii Spera
- Marii Wierzbickiej
- Grażynie Chojnackiej
- Krystynie Pawlak
- Jadwidze Kubiak
- Ninie Ślęzak
- Aleksandrze Nawrockiej
- Danucie Szubskiej.


W imieniu uhonorowanych głos zabrały Maria Spera i Maria Wierzbicka.
Wszyscy uczestnicy spotkania gorącymi, ciepłymi brawami podziękowali Członkiniom Założycielkom za ich trud
w organizacji tak wspaniałego przedsięwzięcia, które wśród mieszkańców Seniorów naszego miasta zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem i pozwala spędzać czas w sposób atrakcyjny, rozwijający zainteresowania, poszerzający wiedzę z różnych dziedzin, usprawniający stan zdrowia i poprawiający kondycje fizyczną.

Informacje dotyczące spraw związanych z organizacją II semestru roku akademickiego 2023 członkowie SUTW znaleźli w specjalnym dodatku do biuletynu organizacyjnego na rok 2023.

Spotkanie zakończył I wykład II semestru p.t. „TOPOSY czyli miejsca wspólne w kulturze” wygłoszony przez dr Ewę Dryglas - Komorowską wykładowcę Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu. Ciekawe zagadnienia dotyczące działania społeczności ludzkich ilustrowane były poetyckimi piosenkami w wykonaniu zespołu „Po drugiej stronie ciszy”, w składzie którego występowała również prelegentka. Interesujący temat, wspaniałe słowo, artystyczne wykonanie świetnie dobranych piosenek złożyły się na wysoki poziom zaproponowanego programu.

Serdecznie dziękujemy !!!

Opracowanie: Danuta Kawka
Zdjęcia : Stefania Szadkowska



obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony