Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy




22
cze

Do Łowicza i … w podziękowaniu za pracę na rzecz UTW !!!

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuTradycyjnie, tuż po zakończeniu roku akademickiego, Zarząd Stowarzyszenia (w latach poprzednich Zarząd UTW) zaprosił na wycieczkę wszystkich tych, którzy przez cały rok pracowali na rzecz rytmicznej i zgodnej z wcześniejszymi założeniami realizacji planu pracy Uniwersytetu oraz działali, organizując różne akcje i imprezy aktywizujące słuchaczy
do uczestnictwa w nich. Byli to: Starości sekcji i grup tematycznych, członkowie Rady Słuchaczy, Sądu Koleżeńskiego, Komisji Rewizyjnej oraz Zarządu Stowarzyszenia UTW
w Kutnie.
Tegoroczna wycieczka odbyła się dnia 12 czerwca 2017 roku a po ciekawych miejscach
i zabytkach Łowicza, Sromowa, Arkadii i Nieborowa oprowadzał kutnian Przewodnik łowickiego PTTK - Eligiusz Pietrucha.
Uczestnicy wycieczki mieli okazję poznać historię i zabytki Łowicza, ciekawą ekspozycję folklorystyczną Ludowego Muzeum Rodziny Brzozowskich w Sromowie,
Park Romantyczno-Sentymentalny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii czy wnętrza rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, meble, zbiory biblioteczne itp.) Nieborowa.
W zacisznych i nastrojowych wnętrzach starej, drewnianej, położonej na skraju Puszczy Bolimowskiej „Oberży pod Złotym Prosiakiem” czekał na wszystkich pyszny obiad
a wycieczka zakończyła się kawą i herbatą w leśnym „ogródku” Restauracji „Posterunek 77” w Nieborowie.

Tam czekała wszystkich niespodzianka a był to program słowno-muzyczny przygotowany
i przedstawiony przez członków sekcji literackiej UTW z udziałem wszystkich uczestników wycieczki, którzy śpiewali piosenki o Uniwersytecie z tekstami napisanymi specjalnie z okazji Jubileuszu Dziesięciolecia UTW.
We wspaniałych humorach uczestniczący w wycieczce członkowie Stowarzyszenia UTW powrócili do Kutna dziękując Zarządowi za wspaniałą wycieczkę. Członkowie Zarządu Stowarzyszenia jeszcze raz podziękowali wszystkim za całoroczną pracę. Od października wszyscy członkowie SUTW rozpoczną już 11 rok działalności w kutnowskim Uniwersytecie.
POGODNEGO, PIĘKNEGO LATA, DOBREGO WYPOCZYNKU I DO ZOBACZENIA JUŻ W NOWYM 11 ROKU AKADEMICKIM !!!!!!!

Opracowanie : D, Kawka
Zdjęcia : S. Szadkowska

12
cze

Przedstawienie „Hamleta” we wsi Głucha Dolna

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku29 maja 2017 roku w Centrum Teatru Muzyki i Tańca odbyła się premiera sztuki chorwackiego pisarza i dramaturga Ivo Bresana p.t. „ Przedstawienie „Hamleta” we wsi Głucha Dolna”, na którą słuchaczy SUTW i ich gości zaprosili członkowie sekcji teatralnej pracującej w tym roku akademickim pod kierunkiem Krzysztofa Ryzlaka, który był autorem scenariusza oraz spektakl wyreżyserował.
Uniwersyteccy aktorzy przedstawili historię rozgrywającą się w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku w pewnej bałkańskiej wsi, gdzie reprezentujący Władzę Ludową aktywiści Spółdzielni wykonują dyrektywę partyjną dotyczącą rozwijania pracy kulturalno-oświatowej wśród obywateli. Postanowiono zorganizować przedstawienie teatralne. Wybór sztuki padł na „Hamleta” a do zorganizowania przedstawienia zmuszono wiejską nauczycielkę.
Na tle perypetii związanych z „przeróbkami Szekspira” w celu dostosowania sztuki do poziomu wykonawców rozgrywają się tragiczne losy mieszkańców wsi, którzy są poddawani manipulacji i zaszczuwaniu w celu przykrywania oszustw, malwersacji i cwaniactwa rządzących Spółdzielnią.
Ta przechodząca od farsy po tragiczny finał historia była przyjęta przez publiczność, która spontanicznie reagowała śmiechem lub zadumą, bardzo ciepło. Aktorzy spektaklu: Stanisław Borkowski, Andrzej Zielonka, Helena Kowalska, Maria Jabłońska, Władysław Krysiak, Krzysztof Murzynowski (gościnnie), Elżbieta Olejnik, Marlena Kluk, Stanisława Augsburg, Stanisław Kołodziejczak, Ewa Kukuła, Irena Łukasiak, Wanda Majchrowicz, Stefania Szadkowska, Barbara Trzaskalska i Weronika Urbaniak znakomicie wczuli się w odtwarzane postacie. Scenografia i kostiumy stwarzały charakterystyczny klimat spektaklu.
Do tego wspaniałego wydarzenia kulturalnego przyczyniły się również osoby spoza SUTW a byli to: Małgorzata Żurańska -Wilkowska (wybór i opracowanie piosenek), Karolina Łabęcka oraz cały zespół teatru Światła- Paweł Łabęcki (pomoc realizacyjna),
i Marta Hella Fijałkowska (projekt plakatu).
Po spektaklu aktorów i twórców nagrodzono gorącymi brawami i kwiatami. Gratulacjom
i serdecznościom okazywanym przez widzów towarzyszyła degustacja okolicznościowego, wspaniałego tortu przygotowanego przez Firmę PAOLA.
Opracowanie : D. Kawka
Zdjęcia : A. Matusiak , J.Szymański

12
cze

10 lat UTW w Kutnie

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku„Czas robi swoje, a ty człowieku..” – ta zachęta do refleksji nad życiem, a szczególnie nad życiem po zakończeniu pracy zawodowej stała się przyczynkiem do naszej uniwersyteckiej aktywności.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie powstał 10 lat temu przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, kiedy do ś.p. prezesa TPZK Andrzeja Urbaniaka przyszła Marysia Spera z tym pomysłem.

Andrzej stwierdził, że jest świetny a jego realizację powierzył mnie (w tym czasie byłam sekretarzem zarządu TPZK). Zaangażowały się w tę inicjatywę przede wszystkim emerytowane nauczycielki.
W momencie ogłoszenia powstania UTW chętnych było około 70 osób, w październiku zapisało się 120. W następnych latach zainteresowanych było 240, 320, a obecnie ponad 364 słuchaczy.
Szybko pozyskaliśmy sojuszników dla naszych poczynań - samorządy i władze miasta i powiatu, właścicieli WSGK w Kutnie, lokalne media, dyrektorów instytucji oświaty i kultury w mieście.
Cykl zajęć dostosowaliśmy do kalendarza szkolnego, opracowaliśmy „Biuletyn organizacyjny” na I semestr i zaczęliśmy systematyczne działanie, tj. zajęcia rozłożone na 5 dni tygodnia, soboty i niedziele przeznaczaliśmy na wyjazdy do teatrów, opery czy muzeów.
I tak, z niewielkimi zmianami organizacyjnymi, ale dużymi merytorycznymi trwa to do dziś.
Od listopada 2015 roku funkcjonujemy jako Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie. Świętujemy więc 10 lat UTW i rocznicę SUTW.
Jesteśmy niewielką częścią w społeczności miasta i powiatu, która znalazła swoje miejsce do „robienia swojego - jak ten czas”.
I tu, proszę Państwa, powinnam zacząć szczegółową informację pokazującą nasz cel główny – aktywizację intelektualną, kulturalną, społeczną i ruchową – ale mam problem. Walne Zebranie Słuchaczy SUTW stwierdziło, że na 10-lecie, nie 10 godzin przemówień, ale 10 minut, a 10 godzin zabawy i radości.
„Vox populi, vox Dei” – postaram się, ale proszę o tolerancję 5 minut studenckich, czyli 15 naszych.
Z pomocą przyszli mi sprawdzeni społecznicy naszego UTW; uczestnicy warsztatów dziennikarskich, warsztatów fotograficznych i… „Powiatowe Życie Kutna”. Stworzyliśmy gazetkę, w której znajdziecie Państwo dużo informacji i zdjęcia z naszych działań.
Oraz Portal KCI Kutno, który na bieżąco wprowadza wszystkie informacje o naszych poczynaniach na naszej stronie internetowej. (UTWKUTNO). Naszym nieocenionym łącznikiem jest Stenia Szadkowska.
Ponadto, Ela Lewandowska przygotowała prezentację multimedialną, która znacznie skróci moje sprawozdanie.

Komitet Organizacyjny UTW przy TPZK to Maria Sera, Grażyna Chojnacka, Krystyna Pawlak, Jadwiga Kubiak, Aleksandra Nawrocka, Danuta Szubska, Nina Ślęzak i Maria Wierzbicka.
Obecny Zarząd SUTW w Kutnie to Wanda Rzepnikowska, Stefania Szadkowska, Marlena Kluk, Hanna Gontarek, Zofia Kowalewska, Andrzej Zielonka, Mieczysław Orliński i Maria Wierzbicka.
Pilnująca porządku w prawidłowym działaniu i wspierająca Zarząd SUTW Komisja rewizyjna to Elżbieta Lewandowska, Elżbieta Olejnik i Albina Głogowska.
Dzielny łącznik Zarządu ze słuchaczami i realizator wielu działań to Rada Słuchaczy, w składzie; Zofia Franczak, Alina Jabłońska, Maria Lemańska, Krystyna Warcikowska, Alina Matusiak, Jadwiga Mikołajczyk i Michał Sinior.
I dzięki, naszym słuchaczom, bezrobotny, acz pilnujący poprawności Sąd Koleżeński, czyli Elżbieta Żabicka, Danuta Burzyńska, Helena Kowalska, Elżbieta Olejnik, Halina Wastowska.

Pierwsza inauguracja roku nasze roku akademickiego miała miejsce w Wyższej Szkole Gospodarki Krajowej w Kutnie, gdzie też podpisaliśmy porozumienie między TPZK i WSGK o patronacie naukowym. Następne, rozpoczynające rok akademicki wykłady odbywały się już w Kutnowskim Domu Kultury.

Od początku naszej działalności organizowaliśmy całoroczne cykle wykładów na interesujące nas tematy, np.; historia Polski i świata, Unia Europejska, literatura, filozofia, socjologia, profilaktyka zdrowotna, bezpieczeństwo itp. Łącznie odbyło się 114 wykładów, w tym spotkania otwarte dla wszystkich chętnych mieszkańców miasta.
Poszczególne zajęcia w sekcjach i inne działania wspierające realizujemy w blokach problemowych.
Pierwszym jest blok zajęć humanistycznych.

Spotkania uczestników kochających literaturę i piszących różne dziełka odbywają się od 10 lat. W ramach tejże sekcji powstały szybko pomysły; wydanie tomiku prac słuchaczy „Bez tytułu…”, wieczorki poetyckie autorek polskich i twórców lokalnych, spotkania z dziećmi w przedszkolach z bajkami czytanymi i opowiadanymi przez babcie, konkursy literackie na różne tematy, plenery artystyczne itp. A w roku naszego 10-lecia, przeprowadzenie warsztatów dziennikarskich. Naszym zadaniem jest też pisanie tekstów na stronę internetową SUTW i prowadzenie kroniki stowarzyszenia.
Dużą rolę w aktywizowaniu naszych słuchaczy odgrywa sekcja historyczna, której przewodzi pan Jan Zawadzki, a zainteresowanie wiedzą jest tak duże, że musieliśmy stworzyć 3 grupy tej sekcji. Od lat zajęcia odbywają się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie. Sekcja ta również przygotowała świetną publikację „Gdy dziadkowie byli dziećmi”. Tu wielką pracę wykonała nieoceniona Marysia Spera.

W bloku humanistycznym mamy też liczne wyjazdy do muzeum, teatrów, opery. Było ich koło 80. Stanowiły one dopełnienie zajęć z literatury i historii. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele spektakli, o których mówiła cała Polska. Zwiedziliśmy liczne miejsca naszego kraju, w których „historia chodzi po ulicach”. Zazwyczaj spotkania w teatrze poprzedzane były zajęciami edukacyjnymi lub omówieniem obejrzanej sztuki, natomiast spotkania z historią ułatwiali nam doskonale dobrani przewodnicy. Spotkania te organizowały Ola Nawrocka, Danusia Ujazdowska, Hania Gontarek i Elżbieta Lewandowska.

Wspomniane wcześniej plenery artystyczne to wspólne wyjazdy sekcji artystycznych: literackiej, plastycznej, teatralnej i florystycznej. Były to zajęcia tematyczne, łączące wszystkie te dziedziny sztuki. W ich organizacji prym wiedli: Danusia Kawka, Marlena Kluk i Andrzej Zielonka. Zajęcia prowadzili nauczyciele poszczególnych sekcji.

Liczne spotkania z poezją, wieczorki poetyckie, konkursy literackie organizowaliśmy każdego roku w Dworku Modrzewiowym, pod czujnym okiem Danusi Kawki i Rady Słuchaczy.

Wyjeżdżaliśmy do teatrów, podziwialiśmy innych, ale siebie też. Na naszym UTW w ramach sekcji teatralnej powstała grupa teatralna „Maska II”, która pokazała się słuchaczom SUTW i koleżankom i kolegom Seniorom z województwa łódzkiego w brawurowo zrealizowanym spektaklu „Moralność pani Dulskiej”. To właśnie z naszego teatru prowadzonego przez Jagodę Kubiak wyłonił się, samodzielny teraz Kutnowski Teatr Amatorski, działający w KDK. Kabaret natomiast, powołany w ubiegłym roku, już bawił nas i społeczeństwo miasta pierwszym spektaklem pt. „Stare, ale jare”, przypominając scenki z międzywojnia. A sekcja teatralna pod przywództwem Krzysztofa Ryzlaka uświetnił obchody 10-lecia brawurowo zagranym spektaklem pt. ”Przedstawienie ‘Hamleta’ we wsi Głucha Dolna”. Zarówno spektakle, jak też występy kabaretu są również dla mieszkańców miasta.

Ważnym zadaniem, jakiego się podjęliśmy była organizacja warsztatów artystycznych plastycznych, florystycznych i rękodzieła. Jest to bardzo popularna forma zajęć, poświęcimy jej więcej uwagi w przyszłych latach, prowadza je sami słuchacze już przeszkoleni przez nauczycieli sekcji.

Do licznych konkursów, prezentacji, w ramach obchodów 10-lecia UTW zrealizowaliśmy projekt „Mój artystyczny świat” - „Moje 5 minut”. Uzdolnieni w różnych dziedzinach słuchacze zapraszali gości na prezentacje swoich prac i opowieść o życiu. Spotkania te cieszą się takim zainteresowaniem, że mamy kolejny pomysł na przyszły rok.
Dopełnieniem tego obszaru naszych działań są coroczne konkursy recytatorskie, piosenki, fotograficzne, plastyczne oraz artystyczne spotkania okolicznościowe np. wspólna wigilia, na którą zapraszamy wszystkich przyjaciół; organizacje współpracujące z nami, przedstawicieli instytucji kultury i oświaty i włodarzy miasta i powiatu.

Drugim blokiem tematycznym są zajęcia przyrodniczo-geograficzne i krajoznawcze. Pojawił się on na wniosek słuchaczy. Z cotygodniowych spotkań z geografią korzysta ponad 80 osób. W warsztatach fotograficznych uczestniczyło 25 osób, a zajęcia florystyczne skupiają ponad 20 zapaleńców.

Istotnym elementem tych zajęć są wyjazdy edukacyjne 1 i 2-dniwe. Zorganizowaliśmy ich, tych mniejszych i większych, koło 100. Przedreptaliśmy niemal całą Polskę, a powiat kutnowski znamy w najmniejszych szczegółach.

Trzeci blok to nauka języków obcych, którą od początku prowadzimy w ILO w Kutnie i korzystamy z merytorycznej wiedzy pracujących w nim nauczycieli. W pierwszym roku uczyliśmy się języka angielskiego i niemieckiego. Z czasem słuchacze zażyczyli sobie naukę francuskiego i rosyjskiego. Mamy więc 4 lektoraty, w 6 grupach edukacyjnych. Ponad 30% naszych słuchaczy uczy się języków obcych.

A to są nasze publikacje. „Bez tytułu..” to zbiór utworów poetyckich naszych poetek i obrazów malarek.
„Gdy dziadkowie byli dziećmi” to wspomnienia naszych słuchaczy dotyczące ich dzieciństwa czyli II wojny światowej.
„Piosenka jest dobra na wszystko” to utwory powstałe na konkurs naszego hymnu i piosenki i pieśni, które towarzyszyły nam w życiu. Śpiewnik ten wykorzystujemy na wyjazdach, wycieczkach i tematycznych konkursach piosenki.

Trzeci blok naszych działań to aktywność fizyczna i wsparcie psychologiczne.

Prowadzimy dla ponad 200 osób cotygodniowe zajęcia gimnastyki usprawniającej w sali, na basenie i Nordick walking w terenie. Słuchacze uczestniczą w zajęciach aerobiku, jogi, tanecznych, przez kilka lat były też zajęcia tai-chi. Przeprowadziliśmy też na wniosek słuchaczy warsztaty samoobrony, pierwszej pomocy oraz dietetyczne, aby wspierać fizyczność prawidłową dietą.
Już w drugim roku okazało się, że niezbędna jest sekcja psychologiczna, na zajęcia której zgłosiło ponad 140 osób. Obecnie pracujemy w 4 grupach.

Dla naszej aktywności społecznej i środowiskowej niezbędna okazała się nauka nowych technologii. W drugim roku istnienia UTW rozpoczęliśmy zajęcia z informatyki, które obecnie realizowane są na trzech poziomach. Ponad 60% z nas posługuje się komputerem i śmiga po Internecie.

W funkcjonowanie UTW, w obszarze logistycznym zaangażowanych bezpośrednio jest około 60 osób (mówię o zarządzie, komisji rewizyjnej, radzie słuchaczy, starostach grup i sądzie koleżeńskim). Jedyną nagrodą za ich pracę społeczną jest coroczny jednodniowy wyjazd tematyczny, finansowany z pozyskanych środków.

Wprawdzie na naszym UTW panowie stanowią nieco ponad 10% wszystkich słuchaczy, niemniej potrafią zorganizować świetną zabawę na Dzień Kobiet, bale karnawałowe i inne.

Ostatnim ważnym obszarem naszej aktywności są działania na rzecz społeczeństwa naszego miasta i regionu, tworzenia właściwych relacji międzypokoleniowych, pomoc słabszym - i ludziom i zwierzętom.

Uczestniczymy w wydarzeniach takich jak Kutnowskie Dni Seniora, Festiwalu Organizacji Pozarządowych, Festiwalu Muzycznym w Kutnie, spektaklach, wernisażach, koncertach, spotkaniach i innych wydarzeniach organizowanych przez KDK, MiPBP, MR, CTMiT.
A także w konferencjach UTW w kraju. Sami też zorganizowaliśmy 2-dniową konferencję dla UTW woj. łódzkiego, dla miast do 70 tyś. mieszkańców ze środków
z konkursu ogłoszonego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.

Spotykamy się z dziećmi, młodzieżą, organizujemy wspólne akcje, jak wspólne występy, wspólne malowanie, czytanie bajek..

Uważam, że obecność władz miasta i powiatu na naszych uroczystościach, możemy odczytywać jako potwierdzenie sensu naszych poczynań.
Sądzę, że odnaleźliśmy siebie i swoje miejsce w Kutnie. Mamy świadomość, że na mapie Miasta Róż jesteśmy taką małą, ale piękną różyczką, jaką na to spotkanie dostałam w czwartek od ukochanej sekcji literackiej.
Proszę Państwa, teraz trochę o finansach. O tym też trzeba powiedzieć. Dysponujemy wpłatami słuchaczy, pieniędzmi otrzymywanymi w ramach konkursów dla organizacji pozarządowych, jak uda się wygrać, pracą społeczną własną i prowadzących zajęcia i wykłady nieodpłatnie (150 000zł), ale to i tak nie pozwoliłoby na tak bogatą ofertę dla osób starszych.
Mamy szczęście, niewiele UTW ma.
Otóż, nasi Przyjaciele, tj. samorząd miasta, powiatu, właściciele WSGK, dyrektorzy instytucji kultury, instytucji oświaty użyczają nam pomieszczeń na prowadzenie zajęć. Pokusiłam się o wyliczenie wirtualnych pieniędzy za 1 rok… Są to kwoty,
bez których UTW nie mogłoby istnieć dla każdego emeryta czy rencisty.
Jest więc to przedsięwzięcie nas wszystkich, mieszkańców „małej ojczyzny”.
W tym miejscu dochodzimy do najważniejszego, podziękowań dla Tych, którzy od 10 lat są naszymi patronami wspierającymi i Tych, którzy dołączyli w trakcie naszych działań.
Proszę, by serdeczne podziękowania przejęli Państwo:
Zbigniew Burzyński - Prezydent Miasta Kutno
Zbigniew Wdowiak - Prezydent Miasta Kutno
Jacek Boczkaja - Prezydent Miasta Kutno
Krzysztof Debich - Starosta Powiatu Kutnowskiego
Grzegorz Chojnacki - Przewodniczący Rady Miasta Kutno
Sławomira Białobłocka - Rektor WSGK w Kutnie
Bożena Gajewska - Prezes TPZK i zarząd TPZK
Przemysław Zawadzki - Dyr. I LO im. Gen J. H. Dąbrowskiego w Kutnie
Alicja Chmielecka - Dyr. SP Nr 4 w Kutnie
Danuta Blus - Dyr. SP Nr 9 w Kutnie
Radosław Rojewski - Dyr. KDK i wszyscy pracownicy KDK
Michał Adamski - Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta i pracownicy wydziału
Magdalena Konczarek - Dyr. Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie
Krzysztof Ryzlak - CTMiT z-ca dyr. KDK
Grzegorz Skrzynecki - Dyr. Muzeum Regionalnego w Kutnie
Jacek Gałka - Dyr. MDK w Kutnie
Agnieszka Latos - Biuro Rachunkowe „ Prozysk”
Celina Marciszewska - Dyr. Pow. Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej
Wojciech Banasiak - Dyr. ZS Nr 3 im. W. Grabskiego
Jarosław Kotliński - Naczelnik Wydziału Edukacji
Patryk Ślęzak - Dyrektor KCI
Barbara i Włodzimierz Żaczkowie - Drukarnia „Intro - Druk”
Andrzej Stelmaszewski - Naczelny Redaktor „Powiatowe Życie Kutna”
Jarosław Koszański - Dyr. SP Nr 1 im. T. Kościuszki w Kutnie
Andrzej Wastowski - Redaktor Naczelny TV Kutno
Krzysztof Szymański - Kier. Redakcji „Gazety Lokalnej”
Stanisław Braszczyński
Andrzej Latos
Kutnowskie Media
Powiatowe Życie Kutna
TV Kutno
Kutnowskie Centrum Informacyjne
Gazeta Lokalna
Radio „Victoria”.
Dziękuję, Maria Wierzbicka

12
cze

Lista osób pracujących społecznie, wyróżnionych

UTW


12
cze

Hymn Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kutnie

UTW
Niechaj trwa nam UTW

Śmiało, studenci, na wykłady śpieszcie się!
Niech wam ochoty nie odbiera trzeci wiek!
Ze źródła wiedzy mądrość duszkiem trzeba pić,
Bez nauki trudno żyć!

Refren: Wiedza radość w nas wyzwala,
Łączy ludzi z bliska, z dala,
Na samotność nie pozwala,
Wśród przyjaciół chce się żyć!

Łączcie pożytek z przyjemnością w UTW:
Tańczcie, malujcie, ćwiczcie ciało oraz mózg,
Chłońcie kulturę i zwiedzajcie piękny kraj,
Niechaj w sercach będzie maj!
Refren: Wiedza.........

W naszej uczelni wiele sekcji czeka cię:
Gwiazdą w teatrze bez problemu staniesz się,
Napiszesz powieść albo mądry, wzniosły wiersz,
Jakie to przyjemne jest!
Refren: Wiedza.......

Gdy chcesz zachować młodość, przyjdź do UTW,
Swoje marzenia możesz spełnić właśnie tu.
Śpiewajmy głośno, ile w piersiach starczy tchu:
„NIECHAJ TRWA NAM UTW !!!!!!!”


Na melodię piosenki „Dalej wesoło”
Słowa - Teresa Kawka

29
maj

„Mój sposób na życie” - spotkanie z Jadwigą Poterała

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuPełne ciepła, uśmiechu, szczególnej energii, tęczowych barw i muzyki było kolejne spotkanie w cyklu
„Niech no tylko zakwitną jabłonie...” pod hasłem „Moje pięć minut”, jakie odbyli słuchacze UTW dnia 20 maja 2017 roku w świetlicy Centrum Organizacji Pozarządowych w Kutnie. Tę szczególną atmosferę stworzyła nestorka słuchaczy dziewięćdziesięcioletnia pani Jadwiga Poterała z pomocą członków swojej najbliższej rodziny i przyjaciół.

Scenografię spotkania stanowiły prace plastyczne wykonane nie tylko podczas spotkań w sekcji plastycznej UTW ale i w ciągu różnych okresów życia, gdyż to działanie zawsze było wielką pasją pani Jadwigi. Różna tematyka prac (kwiaty, pejzaże, portrety itp.) oraz zastosowanie ciekawych technik wykonania (akwarela, akryl, mozaika a nawet haft itp) przyciągały oczy widzów. Wśród eksponowanych prac znaczną grupę stanowiły takie, do których tworzywem były elementy przyrody (liście, trawy itp.). Wyłożone na stoliku fotografie, albumy, kroniki, wycinki prasowe, listy itp. dokumentowały życiowe „chwile”.
Popłynęły wspomnienia z dzieciństwa, z edukacji w przedwojennej szkole, z wojennej młodości i z „dorosłości” spędzonej w Państwowym Domu Dziecka w Malinie k/Kutna, który był prowadzony przez męża pani Jadwigi. Ona sama pracowała w nim formalnie jako higienistka ale była również dla mieszkających tam dzieci wychowawczynią, opiekunką, „lekarstwem na smutki”, organizatorką ciekawych zajęć z zakresu przygotowania do samodzielnego życia oraz spędzania wolnego czasu. Organizowała również wycieczki i rajdy rowerowe oraz jako działaczka w Lidze Ochrony Przyrody różne akcje uwrażliwiające dzieci i młodzież na piękno przyrody i konieczność dbania o nią.
Ta bardzo ciekawa historia przeplatana fragmentami poezji, w tym też własnej, została przez bohaterkę spotkania starannie przygotowana z pomocą jej syna pana Andrzeja Poterały, który poszczególne „etapy” opowieści „ilustrował” popularnymi piosenkami wykonywanymi wspólnie z widownią przy akompaniamencie gitary.
Panie z rodziny pani Jadwigi (wnuczki i synowe) podjęły zebranych gości lampką wina, kawą, herbatą i smacznymi, własnymi wyrobami cukierniczymi.
Do wspomnień z życia bohaterki spotkania dołączyły swoje wypowiedzi była wychowanka Domu Dziecka w Malinie oraz współpracujące kiedyś z panią Jadwigą przedstawicielki szkół i organizacji.

Spotkanie prowadziła Marlena Kluk.

Pani Jadwigo !!!! Serdecznie dziękujemy za tyle ciepła, radości życia i optymizmu, jaki nam Pani przekazała podczas naszego spotkania i życzymy JESZCZE DŁUGICH LAT ŻYCIA W ZDROWIU I POMYŚLNOŚCI oraz podejmowania coraz to nowych plastycznych wyzwań z nami, koleżankami z sekcji plastycznej naszego Uniwersytetu.

Opracowanie : D. Kawka
Zdjęcia : S. Szadkowska

22
maj

„Mój artystyczny świat…” - prace malarskie Janiny Górskiej i innych członków sekcji plastycznej i florystycznej i „jeszcze coś...”

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku

Przybyli na spotkanie dnia 12 maja 2017 roku do świetlicy Centrum Organizacji Pozarządowych goście spodziewali się jak zwykle podczas takich imprez (cykl „Niech no tylko zakwitną jabłonie” pod hasłem „Moje pięć minut”), że barwnym akcentem wnętrza będzie ekspozycja prac malarskich wykonanych przez członkinie sekcji plastycznej UTW. Jednak to, co zastali okazało się zaskoczeniem gdyż nie tylko większa ilościowo, bogata w formy i barwy okazała się wystawa malarstwa ale towarzyszyła jej też prezentacja prac i kompozycji wykonanych przez członków sekcji florystycznej .

Spotkanie prowadziła Marlena Kluk.

Większa jak na dotychczasowych wernisażach była ilość wystawców eksponowanych prac. Goście, którzy przybyli na spotkanie z twórczością :

Janiny Górskiej (prace malarskie),

Jolanty Baranowskiej (kompozycje florystyczne, prace malarskie),

Heroniny Glindy ( origami i fotografia),

Ewy Krupskiej-Sikorskiej (prace malarskie),

Anny Kryściak (prace malarskie)

Zofii Mońko ( kompozycje florystyczne i prace malarskie)

mogli obejrzeć ich dokonania artystyczne oraz usłyszeć od autorek historie związane z motywami podjęcia działalności plastycznej, z upodobaniami tematycznymi, z wyborem technik malarskich oraz z innymi interesującymi widzów zagadnieniami dotyczącymi ich twórczości.

Uzyskana w trakcie rozmów z autorkami wystawy wiedza na temat ich „plastycznej przygody” została utrwalona w trakcie konkursu dla widzów, jaki przygotowała i przeprowadziła Elżbieta Olejnik. Na pytania związane z tworzeniem i z twórczością bohaterek imprezy odpowiadali: Danuta Lemańska, Halina Wastowska i Andrzej Zielonka.

W tym „turnieju wiedzy” dwa pierwsze miejsca zdobyli Halina Wastowska i Andrzej Zielonka

a drugie miejsce przypadło Danucie Lemańskiej. Zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca otrzymali nagrody ufundowane przez organizatorów.

To bardzo miłe spotkanie zakończone zostało w sposób poetycki. Elżbieta Olejnik, która swój artyzm realizuje poprzez grę aktorską w zespole teatralnym i kabarecie UTW wkładając

w kreowane przez siebie postacie sceniczne cały swój kunszt i talent aktorski, w brawurowy sposób przedstawiła zebranym wiersz Adama Mickiewicza „Pani Twardowska”.

Dziękujemy bohaterkom spotkania i organizatorom za ten „jeszcze jeden” wspaniały, artystyczny wieczór.

Opracowanie : D. Kawka

Zdjęcia : S. Szadkowska


22
maj

„Ich pięć minut” - poznanie dokonań artystycznych Haliny Wastowskiej, Stefanii Szadkowskiej i Wandy Koperskiej

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuKolejne spotkanie z cyklu „Niech no tylko zakwitną jabłonie...” prezentujące twórczość artystyczną utalentowanych członków kutnowskiego stowarzyszenia UTW pod hasłem „Moje pięć minut” odbyło się dnia 11 maja 2017 roku w świetlicy Centrum Organizacji Pozarządowych
w Kutnie.
Imprezę prowadziła Marlena Kluk.

Licznie zgromadzona publiczność przy stolikach zastawionych słodyczami, herbatą i kawą zapoznała się z działaniami artystycznymi Haliny Wastowskiej ( literatura, piosenka, prace plastyczne, haft),Stefanii Szadkowskiej ( fotografia, dziennikarstwo, teatr) i Wandy Koperskiej
( poezja, literatura) .

Literackie dokonania Haliny Wastowskiej to prace składane na konkursy literackie ogłaszane przez Radę Słuchaczy UTW. Jedną z takich prac pt. „Przebudzenie” przedstawiła zebranym Marlena Kluk. Treść pracy to wspomnienie trudnego okresu w życiu i korzystnego wpływu na odzyskanie równowagi poprzez przyłączenie się do społeczności UTW oraz podjęcie pracy w jego sekcjach tematycznych.
To właśnie w UTW mogła Halina Wastowska włączyć się w prace sekcji plastycznej gdyż, jak przyznała „… malowanie jest dla mnie zabawą i pasją”. Spotkaniu towarzyszyła wystawa jej prac wykonanych różnymi technikami (akryl, akwarela, grafika, malowanie kawą czy plasteliną a nawet haft) i o różnej tematyce (kwiaty, krajobrazy, portrety itp.)
Autorka ekspozycji poinformowała również słuchaczy o swojej działalności eksperymentalnej polegającej na komponowaniu mieszanek ziołowych na herbatki oraz przyprawy do potraw z ziół uprawianych na własnej działce.
Zebrani z przyjemnością wysłuchali piosenki Bułata Okudżawy „Modlitwa”, wykonanie której zdradziło również zdolności wokalne bohaterki spotkania.

Stefanię Szadkowską słuchacze UTW kojarzą nie tylko z umiejętnościami z zakresu organizacji i zarządzania gdyż jako wieloletni członek Zarządu Uniwersytetu sprawuje opiekę nad prawidłową działalnością różnych sekcji oraz współorganizuje akcje i imprezy uniwersyteckie ale
i z nieodłącznym aparatem fotograficznym, przy pomocy którego utrwala różne wydarzenia propagując je na stronie internetowej i w kronice naszego Stowarzyszenia.
Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z fotografią reportażową, ilustrującą podejmowane przez UTW akcje i imprezy a zamieszczoną w kilku tomach Kroniki SUTW.
Jako członek sekcji dziennikarskiej rozpoczęła również pracę polegającą na przeprowadzaniu wywiadów (jej pierwszy wywiad ukaże się we wkładce do tygodnika Powiatowe Życie Kutna poświęconej obchodom 10 lecia UTW).
Czynnie uczestniczy również w pracach sekcji teatralnej Uniwersytetu od jej powstania, nie tylko z talentem kreując znaczące role w proponowanych przez sekcję spektaklach ale niejednokrotnie współpracując w tworzeniu i organizacji przedstawień.

Swoje prace z zakresu literatury przedstawiła zebranym pani Wanda Koperska, autorka mającej niebawem ukazać się książki poświęconej wsi Niedrzaków gmina Strzelce, w której pani Wanda zamieszkiwała w dzieciństwie i młodości. W tej wspomnieniowej pozycji autorka przekazała własne emocje związane z miejscem, pięknem jego krajobrazu i życzliwością mieszkańców.
Znaczna część pracy literackiej Wandy Koperskiej jest jednak poświęcona dzieciom. Są to pełne tajemniczości i uroku bajki dla dzieci. Słuchając „Bajki o Wiośnie” czy „Bajki o Czasie” zebrani mogli się utwierdzić w przekonaniu, że bajki, jak to bajki zawsze niosą w swojej treści wartości wychowawcze, co jest ich ogromną zaletą.
Ulubionym tematem wierszy jakie tworzy autorka to przyroda w zmieniających się porach roku oraz kolorowy pachnący świat kwiatów. Tu przykładem mogły służyć takie wiersze jak „Wiersz o Wiośnie”, „Wiosenne kwiaty” czy „Róże kutnowskie”.
Podejmowane są prace nad spopularyzowaniem wśród dzieci tej wartościowej twórczości poprzez wydanie drukiem bajek i wierszy.

I znów, jak po poprzednich spotkaniach z cyklu „Moje pięć minut” obecni na nim goście musieli przyznać, że członkowie Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku wnoszą cenny wkład dla rozwoju kultury nie tylko dla własnej społeczności ale i dla mieszkańców miasta.
Dziękujemy !!!


Opracowanie : D. Kawka
Zdjęcia : S. Szadkowska

16
maj

„PIĘĆ MINUT” MARLENY KLUK

UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku„ Życie moje
to droga wciąż pod górę,
niezapisana księga
z pożółkłymi stronami
odległych lat dzieciństwa…”


… jest to fragment wiersza „Życie moje” autorstwa Marleny Kluk, której dokonania artystyczne zostały przedstawione licznie przybyłym gościom na kolejnym spotkaniu
z cyklu „Niech no tylko zakwitną jabłonie” prezentującym twórczość członków sekcji artystycznych UTW pod hasłem „Moje pięć minut”.
Spotkanie z Marleną Kluk odbyło się dnia 5 maja 2017 roku w świetlicy Centrum Organizacji Pozarządowych a poprowadził je Andrzej Zielonka.
Na ten szczególny poetycki koncert złożyły się wiersze zamieszczone w nowo wydanym tomiku zatytułowanym „Na zakrętach”. Pełne liryzmu, zadumy, wzruszeń, zawierające historię niełatwego życia, podziwiające piękno krajobrazów, zdradzające marzenia
i tęsknoty, przesiąknięte miłością i tkliwością, mieniące się różnorodnością barw i ich odcieni wiersze w wykonaniu poetki wprowadziły wśród słuchaczy niezapomniany klimat znakomicie uzupełniany przez barwną ekspozycję prac plastycznych autorstwa Marleny. Znalazły się tam prace wykonane w różnych technikach. O jej stosunku do twórczości plastycznej mówi fragment tekstu „Kartki z pamiętnika – luty 2001” zamieszczonego we wspomnianym już tomiku „Na zakrętach”: „Malowanie sprawia mi niesamowitą radość, niesie wyciszenie i daje satysfakcję”. Najbardziej lubię uwieczniać na płótnie krajobrazy, strumienie wśród rozkwieconych łąk, oszronione drzewa, jesienne barwy na polnych drogach, szumiące morze i moje ukochane maki, w których zakochałam się wiele lat temu...”
Prace plastyczne Marleny Kluk prezentowane były na wszystkich wystawach , w których uczestniczyli członkowie sekcji plastycznej UTW.
Jako członkini sekcji literackiej występowała w programach poetyckich prezentujących twórczość znanych poetów.
Od siedmiu lat łączy zdolności literackie z plastycznymi w sposób atrakcyjny prowadząc kroniki UTW. W chwili obecnej spod Jej pióra i pędzla „wyszło” sześć tomów kroniki.
Realizuje również swoje pasje aktorskie w sekcji teatralnej i kabarecie.
Najbardziej jednak sobie ceni swoją twórczość poetycką. Swe wiersze prezentuje na spotkaniach i wieczorkach autorskich, ukazują się też one w lokalnej prasie. W 2016 roku zdobyła najwyższe wyróżnienie w IV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim
o „Kujawskiego Złotego Kruka”. Wysłane na konkurs wiersze znalazły się w III cyklu „Polska prozą i wierszem malowana” - w tomie „Po kujawsku kochać czy być kochanym”.
Doniosłym wydarzeniem stało się też wydanie pierwszego tomiku jej poetyckich dokonań „Na zakrętach”.
Marlenko, Podziwiamy Twoje talenty artystyczne !!!! Dziękujemy Ci jako członkini Zarządu naszego Stowarzyszenia oraz Przewodniczącej Zespołu Merytorycznego ds. uczczenia Dziesięciolecia SUTW za inicjatywę zorganizowania cyklu spotkań „Moje pięć minut” !!!!

Opracowanie : D. Kawka
Zdjęcia : S. Szadkowska

14
kwi

PIĄTE SPOTKANIE ARTYSTYCZNE Z CYKLU „ NIECH NO TYLKO ZAKWITNĄ JABŁONIE”

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuSpotkanie to odbyło się dnia 06.04.2017r. w Dworku Modrzewiowym w Kutnie.

Tematem spotkania były warsztaty „Wełną malowane”, które prowadziła
Alina Matusiak.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac naszych słuchaczy:
- rzeźby w wykonaniu Władysława Krysiaka
- rękodzieło Czesławy Markiewicz

Pięknym popołudniem spotkaliśmy się przy stole zasłanym kolorową wełną, ramkami, obrazkami o różnej tematyce, w/g których tworzyliśmy nasze artystyczne dzieła.
Alina Matusiak od dziesięciu lat uczestniczy w zajęciach plastycznych na UTW, gdzie zaczęła malować obrazy akwarelami i akrylem. Specjalizuje się w malowaniu obrazów o tematyce marynistycznej , kwiatowej i martwej naturze.
Podczas pokazu ( a było to cztery lata temu) na jednym z zajęć plastycznych zafascynował ją rodzaj malowania wełną i się tym zajęła. Udaje się jej to znakomicie. Na tych warsztatach przekazała nam tajniki swojego talentu.
Dziękujemy ci Alu , że mogliśmy się przekonać o naszych artystycznych zdolnościach.

Natomiast Czesława Markiewicz pokazała na wystawie swoje rękodzielnicze wyroby jak: sweterki, czapeczki, sukienki, serwetki, piękne koronkowe koszyczki wielkanocne, kurczaczki i zajączki.

Władysław Krysiak jak był małym chłopcem i kiedy rodzice pozwolili mu już trzymać scyzoryk w ręku strugał z lipowych gałązek postacie aniołków czy diabłów.
Obecnie podziwialiśmy i zachwycił nas swoimi wypieszczonymi kształtami postaciami jak:
kapela żydowska, złotowłosa w czerwonej sukni czy macierzyństwo.

Dziękujemy naszym słuchaczom za ten artystyczny pokaz i życzymy dalszych sukcesów
w rozwijaniu swoich pasji i zdolności.

Opracowanie i zdjęcia: S. Szadkowska

11
kwi

CZWARTE SPOTKANIE ARTYSTYCZNE Z CYKLU „ NIECH NO TYLKO ZAKWITNĄ JABŁONIE”

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuWARSZTATY PLASTYCZNE „ KAWĄ MALOWANE”

Dnia 05.04.2017r. w ramach obchodów 10-lecia SUTW , zespół merytoryczny uniwersytetu, zorganizował zajęcia otwarte dla wszystkich chętnych. Spotkanie odbyło się w Dworku Modrzewiowym w Kutnie.
Pani Liliana Marciniak, która od lat prowadzi naszą sekcję plastyczną, pokazała , w jaki sposób malować kawą.
Tego typu prace już niejednokrotnie członkowie sekcji wystawiali na okolicznościowych wystawach, gdzie wzbudzały niemałą sensację.. Padało wówczas pytanie „Jak można malować kawą?”. A jednak można . Przekonali się o tym ci wszyscy, którzy wzięli udział we wspomnianych zajęciach.
Było to bardzo ciekawe spotkanie, bo kawę się piło i kawą malowało, więc jej aromat roznosił się po całym Dworku Modrzewiowym. Niech żałują ci , którzy nie dotarli.
Dziękujemy bardzo pani Lilianie Marciniak , że zgodziła się poprowadzić te nietypowe zajęcia , a uczestnikom warsztatów , życzymy dalszych nowych wyzwań i przeżyć artystycznych.

Opracowanie : M. Kluk
Zdjęcia : S. Szadkowska

10
kwi

SZÓSTE SPOTKANIE ARTYSTYCZNE Z CYKLU „ NIECH NO TYLKO ZAKWITNĄ JABŁONIE”

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuW Dworku Modrzewiowym 7 kwietnia 2017 roku swoje "5 minut" zaprezentowała
Danusia Kustosik.
Spotkanie swoje zatytułowała "Wizje i przemyślenia". Przedstawiła przybyłym gościom
przy kawie , herbatce i ciasteczkach swoją twórczość literacką i plastyczną.

Danusia wprowadzając nas w świat swoich wierszy podzieliła je tematycznie.
1. Refleksyjne: "Myśli i czyny", "W świecie ciszy", "Przemyślenia" „Marzenia
i rzeczywistość" "Wędrujemy marzeniami w obłoki nawet kresne nieba, łąki
wpadamy w objęcia rzeczywistości , jakby z księżyca na twardą ziemię."
2. Przyrodnicze: "Wiosna", "W zamyśleniu na plaży", "W słonecznej farmie"
3. O miłości: "Miłość bezinteresowna", "Miłość jest piękna"
4. O poezji: "Kocham poezję", "Obraz"
5. Religijne: "Cud słońca", "Gaździno Podhala"

Autorka powiązała treści wierszy w jej własne osobiste przeżycia, uczucia, przemyślenia,
doznania, a także losy innych ludzi, wydarzenia i obrazy przyrody. W odbiorze są one
zapewne niełatwe, ale dają dużo do myślenia , gdyż przeszyte są wieloma emocjami.
Mogliśmy także podziwiać talent malarski Danusi. Portrety bliskich, które były tłem
wystawy, wszystkich zapewne poruszyły i zadziwiły subtelnością i głębią duszy autorki.
Wyróżnił się szczególnie jej autoportret. Ciekawie również prezentowały się pejzaże
i kwiaty.
Bohaterka spotkania wiersze zaczęła pisać tuż przed 40-tką. Malować odważyła się , gdy
córka kończyła Akademię Sztuk Pięknych i podrzuciła mamie swoje akcesoria malarskie.
Talent artystyczny po mamie odziedziczyły jej córki, z których jest bardzo dumna.

Marzeniem Danusi Kustosik jest, by być zdrową ,dalej pisać wiersze i malować obrazy.
Tego Ci Danusiu z całego serca życzymy!

Spotkanie prowadziła Marlena Kluk.

Opracowanie : Elżbieta Żółtowska
Zdjęcia : S. Szadkowska

05
kwi

„5 minut” Marianny Olejniczak i Anny Tarnowskiej

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuW kolejnym, trzecim już programie Wiosennego Kameralnego Spotkania Literacko Artystycznego „moje 5 minut” pod hasłem „Niech no tylko zakwitną jabłonie...”, które odbyło się dnia 30 marca 2017 roku, licznie przybyli do Modrzewiowego Dworku goście mieli możliwość lepiej poznać Koleżanki z SUTW Mariannę Olejniczak i Annę Tarnowską,
oraz ich artystyczne upodobania. Imprezę prowadziła Majka Wierzbicka.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa kilkunastu prac plastycznych autorstwa Anny Tarnowskiej, które to prace zachwyciły widzów kompozycją, kolorystyką, niebanalnym ujęciem tematów oraz ciekawą techniką wykonania. Autorka prac w rozmowie z przybyłymi gośćmi przyznała, że w życiu zawodowym jako nauczyciel przedszkola prowadziła z dziećmi zajęcia plastyczne, wykonywała scenografie do licznych przedstawień oraz okolicznościowe dekoracje ale malarstwem sztalugowym zainteresowała się dopiero na emeryturze, z chwilą wstąpienia do sekcji plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jak dotychczas w jej dorobku jest około 60 obrazów na płótnie wykonanych farbami olejnymi lub akrylowymi. Chętnie też stosuje technikę akwareli lub węgla na podłożu kartonowym. Prócz ekspozycji wystawienniczej autorka zaprezentowała obecnym inne swoje prace, których fotografie zamieszczone
w albumach również potwierdzały Jej kunszt artystyczny.

Druga z bohaterek wieczoru, Marianna Olejniczak wprowadziła słuchaczy w świat poezji ukazując im głębię własnych przeżyć i przemyśleń poprzez prezentację własnych wierszy. Oto jeden z nich: „Dojrzałość”:

„Dojrzałość delektuje się kawą z pięknej filiżanki
Lubi wyrafinowany smak gorzkiej czekolady
Otula się miękkim pledem wspomnień
Odczytuje przyszłość z płomieni kominka”


Prócz wsłuchiwania się w piękną recytację podkreślającą sens i atmosferę przekazywanych utworów zebrani w rozmowie z poetką dowiedzieli się, że dotychczasowe wiersze „zbierane są” przez nią w dwa odrębne zbiory. Pierwszy z nich to MONO NO AWARE (z japońskiego). Jest to melancholijna zgoda na przemijanie i nietrwałość czyli uświadomienie efemerydycznego charakteru wszystkiego co żyje. W tym zbiorze oprócz innych znalazły się takie wiersze, jak „Nadzieja”, „Bzy” czy „Preludium”.
Na charakter i tematykę drugiej grupy wierszy znaczny wpływ wywarł kierunek w sztuce zwany impresjonizmem (impressio – wrażenie, odbicie), w którym to twórcy w sposób dokładny i szczegółowy uwzględniają grę świateł i kolorystykę dzieła. Te cechy nadała autorka między innymi wierszom „Chełmoński”, „Kolczyki z czereśni”, „Lubię malarstwo Vernera”. Z wierszy Marianny Olejniczak słuchacze mogli wywnioskować, że niejednokrotnie ich inspiracją była muzyka i malarstwo, które to dziedziny sztuki oprócz poezji znajdują się w kręgu jej szczególnych zainteresowań.
Aniu i Marylko !!! Serdecznie Wam dziękujemy za niezapomniany wieczór. !!!
Opracowanie: D. Kawka Zdjęcia : S. Szadkowska


05
kwi

Drugie spotkanie artystyczne z cyklu "Niech no tylko zakwitną jabłonie"

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuSpotkanie to odbyło się 24 03 2017r. w Dworku Modrzewiowym.
Jego myślą przewodnią była sentencja "Sztuka niejedno ma imię".

Spotkanie prowadziła Majka Wierzbicka. Tym razem swoimi pasjami i talentami
z licznie zebranymi gośćmi dzieliły się nasze koleżanki:
DANUTA KAWKA I DANUTA UJAZDOWSKA

Obydwie Danusie znane są w środowisku SUTW ze swojej szerokiej działalności na rzecz tegoż. Działają też w wielu innych organizacjach na terenie naszego miasta. Również w zakresie działalności artystycznej dały się wcześniej poznać.
Danusia Ujazdowska prezentowała swoje prace malarskie na wielu wystawach organizowanych przez UTW, a Danusia Kawka publikowała swoje wiersze i inne prace w wydawnictwach UTW.
Na spotkaniu w Dworku Modrzewiowym w bardzo miłej atmosferze z filiżanką kawy czy herbaty w ręku słuchaliśmy Danusi Kawki, która z wielkim talentem i olbrzymią swadą prezentowała swoje wiersze i scenariusze inscenizacji dla dzieci.
Były też piosenki do których wykonywania chętnie włączali się zebrani. Danusia pochwaliła się też swoimi publikacjami w poważnych periodykach oświatowych. Poznaliśmy też jej próby malarskie. Danusia Ujazdowska opowiadała o swoich pasjach rozwijanych na emeryturze. Szczególnie pięknie mówiła o malarstwie.
Dowiedzieliśmy się o tym jak powstają jej obrazy od pomysłu po finał. Ulubionym tematem jej malarstwa jest krajobraz . Z wielką przyjemnością oglądaliśmy obrazy Danusi. Była to wspaniała wędrówka po pięknych zakątkach Polski w różnych porach roku.
Bohaterki i tego spotkania z cyklu "Niech no tylko zakwitną jabłonie" potwierdziły słuszność sentencji "Nie starzeje się ten kto ma pasje". Dziękujemy obydwu Danusiom za piękny wieczór i życzymy wielu sukcesów także w rozwijaniu pasji.

15
mar

„Pięć minut” Janiny Kaczmarek w Wiosennym Kameralnym Spotkaniu Literacko-Artystycznym „ ...Niech no tylko zakwitną jabłonie”

UTW
Uniwersytet Trzeciego WiekuJak to dobrze, że z okazji roku jubileuszu 10-lecia naszego kutnowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Zespół Merytoryczny, powołany specjalnie do podejmowania akcji jubileuszowych, pracujący pod przewodnictwem Marleny Kluk zaproponował cykl imprez zatytułowanych Wiosenne Kameralne Spotkania Literacko – Artystyczne
„… Niech no tylko zakwitną jabłonie” propagujący własną twórczość artystyczną członków naszej uniwersyteckiej społeczności pod hasłem „ moje pięć minut”.
Pierwsze spotkanie z tego cyklu odbyło się w Dworku Modrzewiowym dnia 10 marca br. a jego bohaterką była nasza koleżanka JANINA KACZMAREK związana z Uniwersytetem od początku jego istnienia (legitymacja nr 22).
Dla licznie przybyłych uczestników spotkania nie było zaskoczeniem, po przekroczeniu progu Dworku, znalezienie się w magicznym świecie kolorów, które w zamkniętych płaszczyznach obrazów emanowały ciepłem, radością, optymizmem i miłością życia. Poprzez ujęcie tematu, kompozycję, kolorystykę oraz technikę wykonania eksponowanych prac autorka wystawy przekazywała odbiorcom swój wewnętrzny świat pełen uśmiechu i życzliwości.
O ile zdolności plastyczne Janeczki dla większości uczestników spotkania były oczywiste gdyż prezentowała swoje prace na wszystkich wystawach i pokazach organizowanych przez sekcję plastyczną UTW w minionym dziesięcioleciu a jak sama twierdziła, ten rodzaj twórczości uprawiała od dzieciństwa przez całe życie o tyle druga część spotkania autorskiego dla niejednego była niespodzianką.
Po przybliżeniu postaci bohaterki spotkania przez prowadzącą imprezę Marlenę Kluk za pomocą tekstów literackich złożonych przez nią na konkursy organizowane przez UTW: - „Gdybym mogła cofnąć czas...”
- „Moja przygoda z UTW”
- „ Moje miejsce na ziemi”
pomieszczenia Modrzewiowego Dworku zaroiły się od kózek, piesków, zajączków i innych zwierzątek, jakie pojawiły się w wierszach dla dzieci autorstwa gospodyni wieczoru. Wiersze o przyrodzie, porach roku, o dzieciach i ich przyjemnościach, bajeczki na dobranoc i inne formy twórczości dla dzieci zaczęły, jak mówiła ich autorka, powstawać od chwili przychodzenia na świat jej wnucząt. Każda z ciekawych historyjek kończyła się zaskakującą puentą zawierającą wartości wychowawcze. Znamienne dla tego wycinka twórczości autorki są „życzenia” dla dzieci zawarte w wierszu pod takim właśnie tytułem:

Byście zawsze zdrowe były,
by marzenia się spełniły,
by dorośli Was słuchali
i poważnie traktowali.
Żeby każda buzia mała
była uśmiechnięta
i na co dzień i od święta ….
Zebrani wysłuchali wierszy w interpretacji osób najbardziej kompetentnych a były to:
córka autorki - Barbara Wiśniewska - wnuczka autorki - Marta Wiśniewska -
prowadząca spotkanie – Marlena Kluk.
Szczególną atmosferę pozwalającą na powroty do dzieciństwa własnego, dzieci i wnuków uzupełniał jeszcze jeden „artystyczny wytwór” gospodyni a był to pyszny piernik własnego wypieku.
Za ten piękny, pełen wzruszeń i ciepła wieczór DZIĘKUJEMY JANECZKO !!!!

Opracowanie : D. Kawka
Zdjęcia : A. Matusiak





obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony