Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy




21
paź

Spacer edukacyjny z przewodnikiem

UTW
        W dniu 17 października 2024 roku słuchaczki i słuchacze SUTW mieli niecodzienną możliwość spaceru ulicami Kutna wspólnie z przewodnikiem Panem Maciejem Szymańskim. Wycieczkę rozpoczęliśmy sprzed budynku Dworca PKP z 1861 roku, który służył podróżnym w związku z uruchomieniem połączeń kolejowych na trasie Warszawa-Bydgoszcz. Przed dworcem znajduje się pomnik upamiętniający wielki strajk kolejarski z 1905 r., a na ścianie budynku widnieje tablica upamiętniająca peowiaka Wojciecha Rychtelskiego, który zginął w dniu 11 listopada 1918 r. podczas próby rozbrojenia żandarma niemieckiego w okolicach dworca kolejowego.
        Przewodnik opowiedział kilka ciekawostek np.:
- przy ul. Kochanowskiego 12 nocował słynny kurier i emisariusz Komendy Głównej Armii Krajowej Jan Nowak Jeziorański,
- przy ul. Sienkiewicza znajduje się kościół ewangelicko-augsburski wybudowany w stylu neogotyckim w latach 1879-1880, a tuż obok w domu parafialnym z 1901 roku działała szkoła ewangelicka,
- natomiast naprzeciwko mieszkał urodzony w Kutnie, jeden z najpopularniejszych pisarzy tworzących w języku jidysz, Szalom Asz, autor powieści ,,Miasteczko” inspirowane m.in. atmosferą domu rodzinnego w Kutnie.
        Przewodnik wspomniał również o zabytkowym młynie motorowym z 1908-1909 roku należącym do firmy ,,A. Oliński i Spółka” obecnie „Młyn A&S Jujka” mieszczącym się przy ul. Kochanowskiego 4, który mieliśmy możliwość zwiedzić w marcu br. dzięki gościnności właścicieli.
        Następnie przeszliśmy w kierunku ulicy Siemiradzkiego, gdzie jeszcze nie tak dawno swoje boisko piłkarskie miał Kolejowy Klub Sportowy Czarni Kutno (obecnie nie ma już ani Klubu ani boiska, wybudowano bloki mieszkalne). Ulicą Matejki doszliśmy do najstarszego i największego parku miejskiego w Kutnie im. Wiosny Ludów. Park liczący ok. 17 ha, był dawniej ogrodem dworskim przy Pałacu Gierałty i powstał jednocześnie z tą rezydencją w latach 1775–1791. Obecnie w Pałacu mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego. Mimo, iż nasza wizyta nie była zapowiedziana, dzięki uprzejmości pracowników mieliśmy możliwość zobaczenia wspaniałej Sali Koncertowej z zabytkowym fortepianem, gdzie odbywają się wspaniałe koncerty. Natomiast kolejna Sala, poświęcona była mgr Janowi Pychińskiemu, założycielowi szkoły i długoletniemu jej dyrektorowi w latach 1946-1972.
        Przewodnik przekazał nam również kilka ciekawostek związanych z Pałacem Gierałty:
- położony był on w jednej linii z Pałacem Saskim w centrum Kutna, do którego prowadziła ulica Pałacowa a dalej obecna ulica Sienkiewicza bogato wysadzona drzewami kasztanowca,
- w 1812 roku mógł tu nocować Napoleon Bonaparte, gdy wracał spod Moskwy z wojny z Rosją,
- w 1920 roku gościł tu Charles de Gaulle, który prowadził inspekcję w szeregach ,,błękitnej armii” gen. Józefa Hallera – polskiego wojska, które powstało we Francji,
- gościli również: car Aleksander I, Fryderyk August – król saski, Henryk Sienkiewicz.
        Alejkami wspaniałego starego parku, wśród żółto-czerwonych jesiennych liści spacerowaliśmy podziwiając piękne drzewa wybarwione na różne kolory. Podziwiając ogromny, rozłożysty platan klonolistny, który miał jeszcze soczyste, zielone liście doszliśmy do kaplicy poświęconej Mniewskim, właścicielom miasta w XIX wieku. Mieści się tutaj jedyne w Polsce poświęcone w całości Muzeum Bitwy nad Bzurą. Bitwa, której walki toczyły się w dniach 09–22.09.1939 r. była największą w kampanii wrześniowej i opóźniła kapitulację Warszawy.
        Urokliwymi alejkami parkowymi doszliśmy do ulicy gen. Tadeusza Kutrzeby, by następnie ulicą Łąkoszyńską dotrzeć do starej części miasta do Łąkoszyna. Dawniej był on samodzielną miejscowością, znajdującą się w szlacheckich rękach a pierwsza wzmianka o jej istnieniu pochodzi z 1359 roku, kiedy to powstał pierwszy, drewniany kościół, który dotrwał do pocz. XVIII wieku. Kolejne odbudowywane kościoły drewniane były niszczone przez pożary lub płonęły od uderzenia pioruna (18.08.1909 roku). Obecny, już murowany kościół p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kutnie-Łąkoszynie został wybudowany w 1912 roku w stylu neogotyckim.
        Następnie przeszliśmy w kierunku najmłodszego parku w Kutnie - Parku miejskiego nad Ochnią.
Ma on nowoczesny wygląd, obejmuje obszar o powierzchni ok. 4 ha i jest częścią większego terenu rekreacyjnego przy rzece Ochni – Zielona Oś. Utworzono tutaj rozarium, mini ogród botaniczny, skatepark, drewniany pomost na rzece Ochni, plac zabaw, siłownię plenerową, plażę miejską, boisko do gry w siatkówkę plażową oraz szachy plenerowe. W Parku nad Ochnią według planów w ogrodzie różanym będzie tysiące nowych krzewów, kwiatów, roślin miododajnych oraz kilkadziesiąt drzew. Zielona Oś to także ścieżka pieszo-rowerowa licząca prawie 6 km łącząca wschód i zachód miasta.
        Już nie możemy doczekać się wiosny, kiedy to zakwitną wszystkie posadzone kwiaty a krzewy
i drzewa zazielenią się. W pobliżu niedawno otwartej kawiarni Zielona Zośka wpisującej się w scenerię Zielonej Osi spacer z przewodnikiem dobiegł końca, któremu podziękowaliśmy drobnym upominkiem.
Mimo, iż pogoda była wietrzna, był to wspaniały edukacyjny spacer.
        Bardzo dziękujemy przewodnikowi Panu Maciejowi Szymańskiemu za wszelkie ciekawostki dotyczące historycznych miejsc i sławnych ludzi, którzy przebywali lub odwiedzili nasze miasto.
        Dziękujemy serdecznie Barbarze Pietrzykowskiej, Stanisławie Wasilewskiej, Zygmuntowi Pietrzykowskiemu i całej Radzie Słuchaczy za zorganizowanie kolejnej edukacyjnej wycieczki po naszym mieście.
        Do zobaczenia na kolejnym spacerze.

Tekst i zdjęcia: Teresa Gruszczyńska
obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony