Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy
22
maj

„Ich pięć minut” - poznanie dokonań artystycznych Haliny Wastowskiej, Stefanii Szadkowskiej i Wandy Koperskiej

UTW
Kolejne spotkanie z cyklu „Niech no tylko zakwitną jabłonie...” prezentujące twórczość artystyczną utalentowanych członków kutnowskiego stowarzyszenia UTW pod hasłem „Moje pięć minut” odbyło się dnia 11 maja 2017 roku w świetlicy Centrum Organizacji Pozarządowych
w Kutnie.
Imprezę prowadziła Marlena Kluk.

Licznie zgromadzona publiczność przy stolikach zastawionych słodyczami, herbatą i kawą zapoznała się z działaniami artystycznymi Haliny Wastowskiej ( literatura, piosenka, prace plastyczne, haft),Stefanii Szadkowskiej ( fotografia, dziennikarstwo, teatr) i Wandy Koperskiej
( poezja, literatura) .

Literackie dokonania Haliny Wastowskiej to prace składane na konkursy literackie ogłaszane przez Radę Słuchaczy UTW. Jedną z takich prac pt. „Przebudzenie” przedstawiła zebranym Marlena Kluk. Treść pracy to wspomnienie trudnego okresu w życiu i korzystnego wpływu na odzyskanie równowagi poprzez przyłączenie się do społeczności UTW oraz podjęcie pracy w jego sekcjach tematycznych.
To właśnie w UTW mogła Halina Wastowska włączyć się w prace sekcji plastycznej gdyż, jak przyznała „… malowanie jest dla mnie zabawą i pasją”. Spotkaniu towarzyszyła wystawa jej prac wykonanych różnymi technikami (akryl, akwarela, grafika, malowanie kawą czy plasteliną a nawet haft) i o różnej tematyce (kwiaty, krajobrazy, portrety itp.)
Autorka ekspozycji poinformowała również słuchaczy o swojej działalności eksperymentalnej polegającej na komponowaniu mieszanek ziołowych na herbatki oraz przyprawy do potraw z ziół uprawianych na własnej działce.
Zebrani z przyjemnością wysłuchali piosenki Bułata Okudżawy „Modlitwa”, wykonanie której zdradziło również zdolności wokalne bohaterki spotkania.

Stefanię Szadkowską słuchacze UTW kojarzą nie tylko z umiejętnościami z zakresu organizacji i zarządzania gdyż jako wieloletni członek Zarządu Uniwersytetu sprawuje opiekę nad prawidłową działalnością różnych sekcji oraz współorganizuje akcje i imprezy uniwersyteckie ale
i z nieodłącznym aparatem fotograficznym, przy pomocy którego utrwala różne wydarzenia propagując je na stronie internetowej i w kronice naszego Stowarzyszenia.
Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z fotografią reportażową, ilustrującą podejmowane przez UTW akcje i imprezy a zamieszczoną w kilku tomach Kroniki SUTW.
Jako członek sekcji dziennikarskiej rozpoczęła również pracę polegającą na przeprowadzaniu wywiadów (jej pierwszy wywiad ukaże się we wkładce do tygodnika Powiatowe Życie Kutna poświęconej obchodom 10 lecia UTW).
Czynnie uczestniczy również w pracach sekcji teatralnej Uniwersytetu od jej powstania, nie tylko z talentem kreując znaczące role w proponowanych przez sekcję spektaklach ale niejednokrotnie współpracując w tworzeniu i organizacji przedstawień.

Swoje prace z zakresu literatury przedstawiła zebranym pani Wanda Koperska, autorka mającej niebawem ukazać się książki poświęconej wsi Niedrzaków gmina Strzelce, w której pani Wanda zamieszkiwała w dzieciństwie i młodości. W tej wspomnieniowej pozycji autorka przekazała własne emocje związane z miejscem, pięknem jego krajobrazu i życzliwością mieszkańców.
Znaczna część pracy literackiej Wandy Koperskiej jest jednak poświęcona dzieciom. Są to pełne tajemniczości i uroku bajki dla dzieci. Słuchając „Bajki o Wiośnie” czy „Bajki o Czasie” zebrani mogli się utwierdzić w przekonaniu, że bajki, jak to bajki zawsze niosą w swojej treści wartości wychowawcze, co jest ich ogromną zaletą.
Ulubionym tematem wierszy jakie tworzy autorka to przyroda w zmieniających się porach roku oraz kolorowy pachnący świat kwiatów. Tu przykładem mogły służyć takie wiersze jak „Wiersz o Wiośnie”, „Wiosenne kwiaty” czy „Róże kutnowskie”.
Podejmowane są prace nad spopularyzowaniem wśród dzieci tej wartościowej twórczości poprzez wydanie drukiem bajek i wierszy.

I znów, jak po poprzednich spotkaniach z cyklu „Moje pięć minut” obecni na nim goście musieli przyznać, że członkowie Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku wnoszą cenny wkład dla rozwoju kultury nie tylko dla własnej społeczności ale i dla mieszkańców miasta.
Dziękujemy !!!


Opracowanie : D. Kawka
Zdjęcia : S. Szadkowska
obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony