Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy
25
mar

Gawęda o zwyczajach staropolskich - ZAPUSTY

UTW
W dniu 6 lutego 2024 roku w kawiarence SUTW odbyło się spotkanie edukacyjne
z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, którego tematem były dawne zwyczaje
i obrzędy ludowe związanych z karnawałem.

W gawędzie przybliżyliśmy opisy staropolskich biesiad szlachty, kuligów, polowań, maszkar zapustnych, balów, swatów, zaręczyn, a nawet zaślubin. Przypomnieliśmy pieśni śpiewane do tańca: poloneza, walca, mazurka i oberka.
Przedstawiliśmy również stare ludowe zabawy zapustne: piosenki śpiewane w karczmach, korowody przebierańców w ostatki, ciąganie przez starych kawalerów po wsi kloca, przyjmowanie młodych mężatek
do grona „bab”, przetarg dziewcząt „nie wydanych” na targowisku, zabijanie pijaka, czy zabijanie starej słomianej kukły - Mięsopusta na znak końca karnawału, a także huczne świętowanie Tłustego Czwartku.
Wykonawcy: Stenia Augsburg, Róża Banasiak, Jolanta Baranowska-Komorowska, Danuta Kawka, Marlena Kluk, Barbara Trzaskalska, Władysław Krysiak i Andrzej Zielonka dzięki swojemu talentowi w sposób bardzo profesjonalny przybliżyli uczestnikom spotkania staropolskie zwyczaje. W radosnym nastroju opowiedzieli gawędę, recytowali wiersze i rymowanki, a także śpiewali piosenki oraz śpiewki ludowe. Słuchacze włączali się do programu żywiołowo reagując na treści scenariusza.
Pomysłodawczynią i autorką scenariusza ,,Gawęda o zwyczajach staropolskich – zapusty” była Elżbieta Lewandowska. Z zaciekawieniem czekamy na kolejne edukacyjne spotkania z cyklu ,,Ocalić od zapomnienia”.

Tekst: Elżbieta Lewandowska
Zdjęcia: Michał Senior
obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony