Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy
20
paź

Pozyskiwanie i stosowanie ziół w życiu człowieka

UTW
We wtorek 03.10.2023 r. w Akademii Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej w Kutnie, słuchacze S.U.T.W wysłuchali wykładu Pani Barbary Bawej na temat pozyskiwania
i praktycznego zastosowania ziół w życiu człowieka.

Pani Basia jest producentką mydła i kosmetyków naturalnych. Podczas wykładu zaprezentowała nam zioła jakich używa w produkcji swoich specyfików. Mieliśmy okazję obejrzeć i powąchać suszone zioła oraz kwiaty, dowiedzieliśmy się jak zbierać i suszyć rośliny żeby nie straciły swoich właściwości. Dowiedzieliśmy się, że zioła możemy hodować przemysłowo jak również zbierać ze stanowisk naturalnych.
Jednak podejmując się samodzielnego zbierania trzeba wykazać się dużą wiedzą, żeby nie pomylić zbieranych ziół
z roślinami trującymi, które bywają bardzo do nich podobne.
„Zioła to dar niebios, dar od Boga” to zdanie Pani Basi z którym w pełni się zgadzam. Zioła służą ludzkości od tysięcy lat. Wykorzystujemy je na różne sposoby. Robimy z nich wyśmienite, wielosmakowe napary o różnorodnym działaniu. Jedne są lecznicze, inne działają kojąco, pomagają zwalczać infekcje, działają przeciwbólowo, moczopędnie, wpływają na postrzeganie, poprawę zmysłów a także korzystnie na urodę.
Dzięki inżynierii chemicznej mamy możliwość rozłożenia roślin na składniki pierwsze. Możemy z nich wyekstrahować substancje biologicznie czynne, które w naturalnej postaci mają mniej skutków ubocznych niż leki syntetyczne i są lepiej przyswajane przez organizm.
Przemysł kosmetyczny od wielu lat koncentruje się na wykorzystaniu naturalnych właściwości ziół. Kosmetyki naturalne nie szkodzą naszej skórze, działają leczniczo i upiększają nas.
Z różnych roślin pozyskujemy olejki eteryczne, mające zastosowanie lecznicze np. przy udrażnianiu dróg oddechowych a przy okazji działają odstraszająco na owady. Oleje z roślin leczniczych wykazują zbawienne działanie na skórę w trakcie masażu.
Poza kosmetykami, herbatkami i naparami, możemy robić z ziół znakomite nalewki, które poza poprawą nastroju wzmacniają nasz organizm, integrują towarzysko i pieszczą kubki smakowe. :)
Zioła to prawdziwy dar natury, który stosując mądrze i z umiarem da nam długie i zdrowe życie.

Opracowanie : Halina Wastowska
Zdjęcia : Stefania Szadkowska


obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony