Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy




03
lip

Weekend na Podlasiu

UTW

Sobotnio – niedzielny weekend z 17 na 18 czerwca 2023 roku grupa ponad pięćdziesięcioosobowa członkiń i członków Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie spędziła na wspaniałym wyjeździe kulturalno – turystycznym na Podlasiu.

W pierwszym dniu podróży zwiedziliśmy prawosławną cerkiew parafialną Sobór św. Trójcy w Hajnówce. Było spotkanie z prawosławnym księdzem, który przybliżył nam informacje o cerkwi i o religii oraz odpowiedział na mnóstwo pytań od uczestników .
Następnym etapem wycieczki był przejazd do Białowieży. Z przewodnikiem odbyliśmy spacer po Parku Pałacowym znajdującym się w centrum Białowieży, stanowiącym enklawę Białowieskiego Parku Narodowego. Utrzymany w stylu ogrodu angielskiego, założonego pod koniec XIX wieku, wokół myśliwskiej rezydencji rosyjskich carów. Na parkowym wzgórzu stał niegdyś pałac carów, którzy przybywali tu na polowanie. Dziś została tylko brama wjazdowa, stajnia kozacka, cerkiew carska, dworek Gubernatora. Przy parkowych stawach stoi obelisk upamiętniający polowanie króla Augusta III Sasa z 1752 roku, kiedy to z żoną zabili 42 żubry. Spacerując parkowymi alejkami zachwycaliśmy się różnorodnością występowania gatunków drzew i krzewów oraz bujną roślinnością. W parku Pałacowym znajduje się Muzeum Przyrodniczo – Leśne Białostockiego Parku Narodowego z wieżą widokową. Ciekawym punktem programu był objazd autokarem po Białowieży, skąd mogliśmy podziwiać zabytkowe stare zabudowania tzw. „ulicówki”, cerkiew carską z XIX wieku, kościół katolicki z początku XX wieku, zabytek klasy zerowej architektury przemysłowo – użytkowej stacja kolejowa Białowieża Towarowa”, obecnie mieści się tutaj słynna Restauracja Carska. Wycieczkowy dzień zakończył przejazd przez puszczańskie wsie
z XVIII wieku oraz spacer ścieżką edukacyjną pn. Szlakiem Dębów Królewskich. Ścieżka znajduje się w uroczysku Stara Białowieża, biegnie wśród dębów liczących sobie 150-500 lat, nazwanych imionami królów i książąt, którzy niegdyś polowali w tym lesie. Szlak oddaje majestat puszczy – miejsca od wieków goszczącego królewskich dostojników.
Drugi dzień podróży zaczęliśmy od zwiedzania najbardziej okazałej i zabytkowej budowli w Białymstoku, jaką niewątpliwie jest Pałac Branickich. To najlepiej zachowana rezydencja magnacka epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej w stylu późnobarokowym określana mianem „Wersalu Północy”. Poznajemy historię małżeństwa Jana Klemensa Branickiego i jego młodziutkiej żony Izabeli Poniatowskiej. Obecnie w pałacu ma siedzibę rektorat Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Podziwiamy ogrody pałacowe. Wrażenie robią fontanny oraz posągi reprezentujące mitologicznych bogów, rzeźby sfinksy, wazy, bukszpany, kwiaty. Pani przewodnik przybliżyła nam historię Białegostoku oraz jego zabytkowe obiekty. Odbyliśmy spacer przez Rynek Kościuszki. Po drodze mijaliśmy m.in. ratusz, Biały Kościółek, Zespół Bazyliki Katedralnej, katedralną cerkiew
św. Mikołaja. Ostatnim punktem wycieczki był zamek w Tykocinie i Synagoga. Zamek w Tykocinie został zrekonstruowany na fundamentach XVI wiecznego zamku królewskiego Króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy Zygmunta Augusta. Zamek odbudował i jest jego właścicielem białostocki biznesmen Jacek Nazarko. Ciekawostką jest krypta, w której przez półtora roku spoczywały zwłoki ostatniego z Jagiellonów, króla Zygmunta Augusta. Na zamku król August II Mocny ustanowił Order Orła Białego. Warto go odwiedzić, bowiem miejsce zamkowe nosi mnóstwo ważnych wydarzeń historycznych.
Duże wrażenie zrobiła na nas Wielka Synagoga, która jest jedną z największych i najstarszych świątyń żydowskich w Polsce o cechach renesansowo-barokowych. Synagoga stanowi dominujący element częściowo zachowanej do dziś dawnej dzielnicy żydowskiej Tykocina.
Dzięki tej wycieczce mieliśmy możliwość poznania bliżej historię regionu malowniczego Podlasia. Zostały nam niezapomniane wspomnienia i zdjęcia.
Dziękujemy organizatorkom Hani Gontarek i pani Kindze Rozmarynowicz oraz panu Markowi za bezpieczną jazdę.

Elżbieta Żółtowska
Zdjęcia: Hanna Gontarek

obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony