Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy




24
maj

Indie bez trzymanki

UTW

…. czyli zaułki Delhi, święte krowy, złote świątynie i ...szokujące zwyczaje nad Gangesem, to tytuł ostatniego w tym semestrze wykładu dla SUTW , który odbył się
16 maja 2023 roku 
w Akademii Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej w Kutnie,
a uczestników spotkania przeniósł w świat odmiennej kultury, niezwykłych zapachów, smaków, kolorów i cudami architektury pan Michał Szulim. Podróżnik, autor bloga inspirowanego podróżami, twórca audycji radiowej „Miejsce za miejscem” w Radiu dla Ciebie, autor książek podróżniczych. To także wokalista, gitarzysta , kompozytor i autor tekstów w zespole Plateau.

Indie fascynowały Europejczyków od wieków. Poszukiwanie morskiej drogi do Indii zakończone sukcesem przez Vasco da Gama (1498) otworzyło nową epokę Wielkich Odkryć Geograficznych.
Indie są republiką położoną w Azji Południowej. Są drugim największym państwem pod względem liczby ludności
( 1.Chiny) oraz siódmym pod względem powierzchni. Indie były kolonią Wielkiej Brytanii, tzw. perłą w koronie. Pozostały brytyjskie naleciałości, jak choćby ruch lewostronny na drogach.
Obowiązująca waluta, to rupie. Język to- hindi, angielski i ok. 1000 innych dialektów. Jak podkreślił w swojej opowieści pan Michał, Indie są niesamowite, albo urzekną , albo zniechęcą. Religia to, hinduizm, islam i inne. Chrześcijanie stanowią 2,5 % populacji indyjskiego społeczeństwa. Mają ogromny szacunek dla zwierząt, tak nakazuje im religia hinduizmu. Krowy, zwane święte chodzą po chodnikach, leżą na ulicach, zaglądają do sklepików, skubią warzywa na straganach. Są nieodłącznym elementem indyjskiego krajobrazu. Wszystko, co pochodzi od krowy uważane jest za magiczne, uzdrawiające i święte. Święte krowy żyją do starości. W Indiach funkcjonują specjalne schroniska dla tych zwierząt.
Indie, to społeczeństwo kastowe. Kto urodził się w danej kaście, pozostaje w niej do końca życia. To jest przynależność dziedziczna. Stąd tyle kontrastów biedy i bogactwa, niesprawiedliwości w postaci setek tysięcy ludzi żyjących na ulicach w skrajnej biedzie, bez szansy na edukację i przyszłość. System kastowy polega na bardzo żywotnym w hinduizmie pojęciu czystości i nieczystości. Najniższą kastę stanowią, tzw. niedotykalni, czyli ci co mają kontakt ze skórą, a więc- rzeźnicy, osoby zajmujące się zwłokami.
Jedzenie jest wszędzie dostępne na ulicznych straganach, knajpach, dużo regionalnych potraw, zawiesistych sosów, orientalnych przypraw. Z higieną bywa różnie..., ale za to tanio można zjeść.
Pierwszym miastem, do którego pan Michał w swojej opowieści nas zabrał, to stolica Indii New Delhi, w której nie ma nigdy ciszy, zatłoczone ulice, korki, hałas, zapachy, kurz, smród. Jednocześnie miasto stanowiące największe centrum kultury, uniwersytetów, największych firm i korporacji, pięknych kolonialnych willi ,pałacy, budynków rządowych. Robi wrażenie Mauzoleum byłej premier Indiri Ghandii, która zginęła z rąk zamachowca. Tutaj znajduje się największa na świecie świątynia bahaistyczna w Indiach, która ze względu na swój kształt popularnie nazwana jest Świątynią Lotosu. Brama Indii – Łuk Triumfalny także robi wrażenie i nie tyko, również Muzeum Toalet. Zajrzeliśmy do malowniczego, niezwykle fotogenicznego różowego miasta – Dżajpur.  Nazwa pochodzi
z różowej barwy fasady budynków w obrębie Starego Miasta. Podziwialiśmy największy cud świata, grobowiec
z marmuru Tadż Mahal, symbol miłości , wzniesiony przez Sahadżahana na pamiątkę przedwcześnie zmarłej ukochanej żony. Dotarliśmy do najpiękniejszego i najbardziej romantycznego miasta na mapie Indii Udajpur
o przepięknej białej architekturze, z kilkoma jeziorami i mostami w środku miasta, zwanego też Wenecją Wschodu. W tym malowniczym mieście kręci się najwięcej indyjskich filmów.
Podróż po Indiach pan Michał zakończył dotarciem do rzeki Ganges, uważanej przez wyznawców hinduizmu za świętą rzekę – boginię. Pielgrzymi z całych Indii, choć raz w życiu przybywają nad jej brzegi, aby się wykąpać w jej wodach. Wierzą , że taka kąpiel oczyści ich z grzechów.
W wodzie także kąpią się zwierzęta.
Zwłoki zmarłych (kremacja)palone są na stosach drewna, co chwilę odbywają się kondukty pogrzebowe,
a kremacje trwają całą dobę. Nad rzeką czuć smród palonych ciał. Resztki wrzuca się do Gangesu, po której płyną kości.
Indie, to kraj wielu kontrastów z szybkim technologicznym rozwojem, największą ilością milionerów, analfabetów, żebraków, ludzi trędowatych, żebrzących dzieci. Rodziny są tradycyjne
a małżeństwa aranżowane . Hindusi są wegetarianami , wobec tego spożywają najmniej mięsa na świecie. Najważniejsza u nich jest kolacja . Kobiety ubierają się w przepiękne kolorowe stroje. Biały kolor oznacza żałobę, czerwony kolor stroju u kobiety oznacza - kobietę do wzięcia.
Dziękujemy panu Michałowi Szulimowi za opowieść o Indiach i zrozumieniu, bądź nie, przez nas Europejczyków kontrastów tego ogromnego kraju.

Elżbieta Żółtowska

Zdjęcia : S. Szadkowska

obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony