Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy
24
maj

Niezapomniany wyjazd - Kórnik, Rogalin, Poznań

UTW

W ostatnią niedzielę kwietnia 30.04.2023 r. 50- cio osobowa grupa słuchaczy SUTW
w Kutnie, spędziła na niezapomnianym wyjeździe kulturalno turystycznym do Kórnika, Rogalina i Poznania.

Zwiedzanie Kórnika rozpoczęliśmy od przywitania się z Panią Wisławą Szymborską, która w tym roku obchodzi swoje setne urodziny, jak również została wybrana przez Senat RP Patronem Roku 2023. Nasza Noblistka mieszkała w Kórniku i tu ufundowano Jej przy promenadzie nad jeziorem Kórnickim ławeczkę z kotem.
Pięknie położony zamek w Kórniku otoczony fosą zrobił na nas duże wrażenie. Jedną z jego właścicielek była Jadwiga Zamoyska z domu Działyńska, ogłoszona przez Sejm RP patronem roku 2023. Angażowała się
w różne inicjatywy społeczne np. współtworzyła pierwszą w Polsce Zawodową Szkołę Gospodarstwa Domowego oraz Szkołę Domowej Pracy Kobiet.
W zamku zwiedziliśmy piękne komnaty z dużą ilością portretów rodzinnych, eksponatów przyrodniczych, etnograficznych oraz okazałą bibliotekę. Zamek jest otoczony ogromnym parkiem, w którym Tytus Działyński założył przepiękne Arboretum. Na powierzchni 30 ha znajduje się około 3000 gatunków roślin w tym 70 odmian magnolii. Najstarsza z nich ma 170 lat. Mieliśmy tę możliwość upajać się ich pięknem, ponieważ o tej porze roku najpiękniej kwitną.
I w tym wspaniałym klimacie pojechaliśmy do Pałacu w Rogalinie, rodowej siedziby Kazimierza Raczyńskiego. Ten późnobarokowy zespół pałacowy otoczony jest pięknym ogrodem francuskim i ogromnym parkiem. Po zwiedzeniu pałacu mogliśmy pospacerować alejkami ogrodu i parku.
Następnym etapem naszej podróży był Poznań. I tu niespodzianka – nie ma Rynku, tylko wielki plac budowy. Ale
i tak nic nie powstrzymało nas, aby przejść się po Rynku ścieżkami wyznaczonymi przez budowlańców.
Dziękujemy Zarządowi SUTW, Ani Gontarek i Kindze Rozmarynowicz za zorganizowanie tak wspaniałego wyjazdu i prosimy o następne.

Stefania Szadkowska
Zdjęcia Stefania Szadkowska

obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony