Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy
12
kwi

Pałac Saski po rewitalizacji

UTW

W dniu 28.03.2023 r. odbył się kolejny wykład dla słuchaczy i SUTW i gości, na temat
„Zabytek ukryty w miejskim pejzażu” - rewitalizacja pałacu podróżnego Augusta III Wettyna i adaptacja do celów muzealnych ", który przeprowadził dr Piotr Stasiak.

Rewitalizacja jest prowadzona pod czujnym okiem Woj. Urzędu Zabytków w Łodzi. Historyczny obiekt z połowy XVIII w. - unikalny w skali europejskiej leżący na trakcie pocztowym między Dreznem a Warszawą. Jest to drezdeński barok szachulcowy- będący prywatnym obiektem króla. Do 2011 r. trwały prace związane ze stanowieniem praw własnościowych, z kwerenda dokumentów m. in. w Dreźnie, pozyskiwaniem środków... Prace badawcze: w tym archeologiczne/ np. pod murami XIX wiecznej wozowni, znaleziono XVI w. kawałki ścian, które uległy spaleniu/ stanowiły kolejny etap rewitalizacji.
Figurę dynamicznego ptaka zrywającego się do lotu - na podstawie rysunku Waltera ( maniera baroku) odtworzył toruński artysta rzeźbiarz Krzysztof Jajszczyk. Symbol orła białego spajał historię polską z saską. Pięknie zdobione w blasze ornamenty- lukarny dachowe zostały zrekonstruowane zgodnie z pierwowzorem, jak również odtworzono skrzydła okienne i drzwiowe. Znaleziono również kafle piecowe ( 3 wzory), które będą zdobiły piece wymurowane w poszczególnych pomieszczeniach. Wystrój sal i kaplica dzięki ówczesnemu malarstwu będzie zbliżony do oryginału. Wehikuł czasu, który przeniesie nas w czasy saskie otworzy podwoje unikatowego w skali europejskiej pałacu podróżnego w drugi weekend września 2023 roku.

Jolanta Baranowska – Komorowska
Zdjęcia: Stefania Szadkowska

obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony