Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy
09
sty

Wigilia w sekcji literackiej

UTW

„Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.”


Tak pisał Cyprian Kamil Norwid, wspominając na obczyźnie ciepłe, rodzinne Święta Bożego Narodzenia, jedne
z najważniejszych Świąt, obchodzonych w Polsce tradycyjnie, przez stulecia. Wigilia Bożego Narodzenia, po dziś dzień, skupia członków rodzin przy świątecznych choinkach i stołach zastawionych postną kolacją, wymagając, by zaniechali wszelkich sporów, stwarzali atmosferę miłości, wzajemnego szacunku, zrozumienia, pomocy, wspólnoty w działaniu nie tylko na rzecz członów własnej rodziny oraz przekazywali tradycje i zachowania młodszym pokoleniom. Ciepłym uczuciom i serdecznym, szczerym życzeniom towarzyszył zwyczaj dzielenia się opłatkiem oraz wspólny śpiew kolęd.
Wigilijna tradycja stała się popularna i przeniknęła również do grup ludzi związanych ze sobą różnymi formami wspólnego działania tak na płaszczyźnie zawodowej jak i towarzyskiej.
Od początku istnienia SUTW, impreza wigilijna organizowana była i jest dla społeczności Stowarzyszenia.
W różnych sekcjach też utrzymuje się zwyczaj dzielenia się opłatkiem przed świąteczną przerwą w zajęciach. Tak też tradycyjnie w bieżącym roku obchodziliśmy wigilię w sekcji Literackiej. Zbiegła się ona z zakończeniem roku UTW.
15 grudnia 2022 r.
w Modrzewiowym Dworku przy świątecznej choince i „wigilijnym stole” spotkali się członkowie sekcji Literackiej
z opiekunką sekcji a zarazem twórczynią programu działania sekcji oraz wykładowczynią Marią Wierzbicką. Ponieważ wśród członkiń sekcji są Koleżanki, które od lat popularyzują poezję na organizowanych w Dworku Modrzewiowym i nie tylko ( wycieczki dla aktywnie działających członków Stowarzyszenia) spotkaniach poetyckich, do nich należał pierwszy punkt spotkania. Obecni wysłuchali wierszy Juliana Tuwima, Leopolda Staffa, Ludwika Jerzego Kerna, Cypriana Kamila Norwida i innych. W świątecznym programie wg scenariusza Danuty Kawki wiersze recytowali: Stenia Augsburg, Jolanta Baranowska-Komorowska, Jadwiga Grabecka, Danuta Kawka, Joanna Kicała-Kowalczyk, Marlena Kluk, Barbara Ratajczak, Maria Wierzbicka i Elżbieta Żółtowska. W skład programu wplecione były również kolędy, śpiewane przez wszystkich uczestników spotkania.
W świątecznej atmosferze, jaką stworzyła poezja i kolędy Maria Wierzbicka złożyła wszystkim zebranym ciepłe życzenia Wesołych Świąt oraz wiele zdrowia i pomyślności w realizacji własnych zamierzeń w nadchodzącym roku. Wszyscy wszystkim, jak każe tradycja dzieląc się opłatkiem złożyli wzajemnie serdeczne życzenia.
Były również podziękowania dla Marii Wierzbickiej za profesjonalizm i serdeczność, z jaką przekazuje swoja bogatą wiedzę literacką członkom sekcji, ciepłe słowa dla starościn sekcji Danuty Kawki i Jolanty Baranowskiej-Komorowskiej oraz wyrazy uznania dla gospodyń pomieszczeń Dworku Haliny Głogozy i Danuty Konopczyńskiej. Każdy z uczestników tego pełnego świątecznego uroku spotkania opuszczał Modrzewiowy Dworek ze świątecznym upominkiem. Wszyscy mieli też możliwość obejrzenia prac plastycznych, wykonanych przez członków sekcji plastycznej a inspirowanych poezją z tomiku „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego 2023 roku!!!,
w którym znów rozpoczniemy następny rok akademicki w naszym Stowarzyszeniu UTW !!!!!

Opracowanie: Danuta Kawka
Zdjęcia: Stefania Szadkowska

obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony