Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy
07
lip

Wyjazd dla aktywnych w SUTW w Kutnie 2022

UTW

22 czerwca 2022 r., po dwuletniej przerwie pandemicznej, odbył się wyjazd edukacyjno – integracyjny zorganizowany przez Zarząd SUTW Kutnie, jako podziękowanie dla najaktywniejszych słuchaczy uniwersytetu.
Organizatorki wycieczki Anna Gontarek i Danuta Ujazdowska, zabrały nas w podróż do Radziejowic, Kuklówki Radziejowickiej, Kuklówki Zarzecznej oraz pięknego Grodziska Mazowieckiego.
We wsi Radziejowice w powiecie żyrardowskim, celem naszej podróży był Zespół pałacowo- parkowy, tj. pałac
w stylu klasycystycznym i otaczający go park. Pałac mieści sale muzealne i galerię wystaw czasowych. Od 1965 r. pełni funkcję domu pracy twórczej dla twórców kultury. Budowa obiektu, rozpoczęta w XVII w. zakończyła się
w XIX wieku. Pierwszym inwestorem i właścicielem był wojewoda łęczycki -Stanisław Radziejowski, kolejnym – Kazimierz Krasiński, któremu zawdzięcza się obecną postać pałacu. Pałac jest połączony galerią z budowlą zwaną „Zameczkiem”, w którym miesi się kuchnia i dwa historyczne apartamenty.
W pałacu, z udziałem przewodniczki, obejrzeliśmy malarstwo polskiego malarza Józefa Chełmońskiego. To pierwszy malarz polski, który z wrażliwością odtwarzał sceny rodzajowe: koloryt przyrody, realistyczne życie wiejskie, sceny myśliwskie.
Park o powierzchni 26 ha jest formą parku angielskiego. Znajdują się tam, wpisane na listę pomników przyrody – aleja lipowa, aleja jesionowa i okaz miłorzębu dwuklapowego. Są tam Wielki Staw i Mały Staw zasilane wodami rzeczki Pisia - Gągolina. Budowle parkowe to: Willa Szwajcarska z pokojami gościnnymi, Kuźnia, służąca dziś jako miejsce warsztatów artystycznych oraz Dworek podobny do naszego, kutnowskiego Dworku Modrzewiowego
i czworaki dla służby pałacowej.
Dalej pojechaliśmy do Kuklówki Radziejowickiej, we wsi której znajduje się Muzeum Lwowa i Kresów Wschodnich. W gęstej drzewinie Kuklówki stoi Dworek kresowy, przeniesiony z Ukrainy. Dworek jest domem dla właścicieli – małżeństwa Biniszewskich miejscem muzeum, zwanym Biniszewice. Biniszewscy prowadzą muzeum podlegające M.K. Ta kompozycja miejsc jest, moim zdaniem – „muzealną polskością”. W obejściu Dworku Biniszewscy stworzyli nowe miejsce muzealne i nazwali je „Małą Syberią”. Eksponaty – to oryginalne domki syberyjskie, w których mieszkali zesłańcy carscy. W jednym z nich zamieszkiwał zesłaniec – Józef Piłsudski.
Niedaleka, od Kuklówki Radziejowickiej, jest wieś Kuklówka Zarzeczna, w której znajduje się Dworek Modrzewiowy – miejsce ostatnich 25 lat życia polskiego malarza – Józefa Chełmońskiego. Tu prawdopodobnie powstały jego najsłynniejsze obrazy. Pojechaliśmy tam. Dziś jest to dom prywatny rodziny Chełmońskich
i wnętrza dworku nie były udostępnione. Zrobiliśmy sobie zdjęcia pamiątkowe na tle dworku i porozmawialiśmy
z prawnukiem słynnego, nie tylko w Polsce, artysty. Pan Stanisław Aust zaprezentował nam odbitki zdjęć
i dokumentów oraz kilka ciekawostek przechowywanych w rodzinie sławnego pradziadka.
I to koniec głównej części wycieczki. Powrotną drogą jechaliśmy przez Grodzisk Mazowiecki gdzie zjedliśmy pyszny, suty obiad i udaliśmy się do nowego parku. Park powstał przy dworku, kiedyś zamieszkałego przez brata Józefa Chełmońskiego - Adama Chełmońskiego, lekarza grodziskiego. Tam członkinie sekcji Literackiej SUTW przedstawiły program poetycki „Lesie ojcze mój…” popularyzujący życie i twórczość Papuszy poetki cygańskiej. Informacje o życiu poetki i recytacja wierszy przeplatane były piosenkami cygańskimi ze śpiewnika „Piosenka jest dobra na wszystko” – wydanego przez SUTW Kutno. Scenariusz programu opracowała Danuta Kawka, a wykonały go - Stenia Augsburg, Maria Chruścielska, Jadwiga Grabecka, Danuta Kawka, Marlena Kluk, Barbara Ratajczyk, Maria Wierzbicka, Elżbieta Zółtowska.
Piosenki – cygańskie i różne spowodowały, że droga powrotna do Kutna minęła wszystkim „śpiewająco”. Rozśpiewani wycieczkowicze dziękowali organizatorom - przewodniczącej Zarządu SUTW Marii Wierzbickiej
i koleżankom: Annie Gontarek i Danucie Ujazdowskiej, będącej również pomysłodawczynią tejże wycieczki
i pilotem.

Opracowanie: Stenia Augsburg
Zdjęcia : Stefania Szadkowska

obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony