Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy
08
cze

Wykład "Nauka usłana różami -wpływ róż na życie człowieka"

UTW

„Nauka usłana różami – wpływ róż na życie człowieka” to tytuł ostatniego przed wakacjami wykładu, którego licznie słuchacze i słuchaczki Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku 31 maja 2022 roku wysłuchali dzięki zaproszeniu przez młodzież
II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie w siedzibie szkoły przy ul. Okrzei 1.
A został on przygotowany przez uczniów liceum pod kierownictwem nauczycielki biologii mgr Anny KmiećNogalskiej dzięki realizacji projektu o różach w ramach Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Prelegentka wykładu dr hab. Bożena Matysiak, prezes Polskiego Towarzystwa Różanego w pierwszej części przybliżyła nam jak korzystny wpływ na człowieka mają wszystkie gatunki roślin, zwłaszcza w miastach, które coraz mniej znajdują przestrzeni poprzez zabudowę mieszkaniową, betonowanie powierzchni chodnikowej, parkingowej czy asfaltowanie ulic. Taka sytuacja ma niekorzystny wpływ na zdrowie fizyczne i stan psychiczny mieszkańców. Rośliny w mieście wydzielają tlen, oczyszczają powietrze, tłumią hałas, zatrzymują wodę, tworzą
w lecie cień itp. Dobrze, że coraz częściej mieszkańcy miast oraz ich włodarze dostrzegają ten problem
i zagospodarowują zielenią każdy skrawek ziemi, powstają ogrody na dachach i na ścianach budynków. Sadzi się coraz więcej drzew. Zbierana jest woda opadowa, służąca do nawadniania roślin.
Druga część wykładu poświęcona była różom. Na świecie  jest powyżej 30 tys. odmian róż. Są one krzewami
i pnączami o kwiatach zwykle pachnących, zapylanych przez owady, w kolorach białych, czerwonych, fioletowych, różowych a nawet czarnych. W naturze nie ma niebieskich róż. Róże dzieli się na: wielokwiatowe, miniaturowe, rabatowe, angielskie, okrywowe, pnące i parkowe. Są one przyjazne dla pszczół, ptaków, którym dają pokarm, są schronieniem dla małych ssaków i ptaków. Z owoców róż wykonywane są nalewki, konfitury, herbatki. Są bogatym źródłem witaminy C. Z aromatycznych kwiatów róż wykonuje się olejki eteryczne. Regularne wąchanie kwiatów pomaga w odzyskaniu węchu, zwłaszcza po rekonwalescencji po zachorowaniu na COVID – 19. Zapach róż przywołuje wspomnienia, wywołuje emocje. Mają one szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie, medycynie
i kosmetyce. Wyciąg z płatków róży działa przeciwbakteryjnie.
Zajmowanie się kwiatami i innymi roślinami jest doskonałą terapią ogrodniczą. Przebywanie wśród zieleni zwiększa poczucie szczęścia, zadowolenie z życia. Patrzenie na zieleń zmniejsza stres, relaksuje, obniża ciśnienie krwi.
Dziękujemy Uczniom II LO za zaproszenie i wysłuchanie ciekawego wykładu. Życzymy dalszych ciekawych pomysłów dla realizacji projektów.
Na zakończenie każdy z uczestników obdarowany został przez młodzież upominkiem w postaci pachnącego mydełka w kształcie róży.


Opracowanie: Elżbieta Żółtowska
Zdjęcia: Stefania Szadkowska

obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony