Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy
01
cze

"PORADNIK PRAKTYCZNY - JAK OSWOIĆ RAKA"

UTW

To temat wykładu, który odbył się dnia 24.05.2022 r. w Akademii Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej w Kutnie, dla słuchaczy SUTW w Kutnie.
Autorką wykładu jest Pani mgr Agnieszka Ciesielska – nauczycielka i pedagog, która jest chora na raka piersi. Trwa w tej chorobie od roku. Przemyślenia swoich doświadczeń z chorobą raka postanowiła przekazać innym w formie porady – jak oswoić raka, czyli jak go próbować pokonać.
Nagła choroba, a szczególnie rak spada na człowieka jak przysłowiowy „grom z jasnego nieba” Grom jest tak wielki, że może powalić fizycznie i psychicznie najsilniejszego, a to właśnie siła jest wtedy najbardziej potrzebna.
Pani Agnieszka, zanim zachorowała miała bardzo aktywne życie rodzinne i zawodowe. Na wiadomość o chorobie, która zawsze kojarzy się z wyrokiem, zareagowała jak wszyscy – paniką, lekiem, histerią, czyli bezsilnością
i beznadziejnością. Wkrótce dostrzegła, że emocje te, wspólnie z rakiem dewastują jej organizm. Aby przerwać współdziałanie chorób – postanowiła działać.
Swój Poradnik… wzbogaciła mądrymi i trafionymi w czasie – cytatami:
„Nie płacz. Usiądź spokojnie i zastanów się. Zawsze jest jakieś wyjście, nawet jeśli myślisz, że go nie ma . Spójrz w niebo. Tam nad Tobą krąży nadzieja
Rozpoczęła więc walkę o Siebie.
„Pierwsza zasada życia – nigdy nie poddawaj się. Druga – zawsze pamiętaj o pierwszej”.
Pozytywnym myśleniem zaczęła łagodzić stresy i lęki. Każda ulga w chorobach dawała Jej siłę i chęć do życia, do kontynowania walki o siebie.
Nie myśl ile jest dni w Twoim życiu. Pomyśl ile jest życia w Twoich Dniach”
„Często prosimy Boga, żeby zmienił sytuację, w której się znaleźliśmy. A może On postawił nas w tej sytuacji, aby ona zmieniła nas”
Zmieniła i przemeblowała więc Swoje Życie. Zaczęło się chcieć Jej żyć: życiem z planami i konsekwencjami. Ale chroni Siebie – mierzy siły na zamiary. Powróciła do normalności, mimo raka. Czynnie prowadzi życie rodzinne. Po półrocznej przerwie wróciła do pracy – bez niedomówień o chorobie i bez innego traktowania Jej. Realizuje nowe pomysły na życie, mimo raka.
„Idziesz na własnych nogach – dojdziesz tam, gdzie chcesz”
Motto końcowe: choroba nie jest wyrokiem tylko wyzwaniem.

Opracowanie: Stenia Augsburg
Zdjęcia: Jacek Paul

obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony