Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy
13
kwi

Nic dwa razy się nie zdarza … poezja Wisławy Szymborskiej w Kulturalnym Dworku

UTW

6 kwietnia 2022 roku na zaproszenie członkiń Sekcji Literackiej Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie, zgromadzeni w Kulturalnym Dworku, nie tylko miłośnicy poezji, uczestniczyli w programie poetyckim poświęconym życiu
i twórczości wybitnej polskiej poetki Wisławy Szymborskiej, mistrzyni potrafiącej poprzez drobny konkret i szczegółową obserwację dążyć do najszerszych uogólnień, do problemów uniwersalnych. W jej wierszach człowiek, to istota podległa prawom biologii
i nieuchronności historii, bezbronna
i omylna, podlegająca wyobcowaniu i niespełnieniu, stale zagrożona w swych ludzkich nadziejach, z trudem porozumiewająca się z innymi.
Przepełniona melancholijnym i wisielczym humorem, ironią, dowcipem i głębszym znaczeniowo żartem twórczość, którą cechuje lapidarność, kunsztowność i wdzięk metafor, łączących igraszki słowne i dowcip z powagą, zyskała uznanie nie tylko wśród nas, rodaków autorki. Jej wiersze zostały tłumaczone we wszystkich językach europejskich oraz wydane w wielu językach świata.
Za swą twórczość poetka została uhonorowana między innymi w Niemczech, Austrii i Stanach Zjednoczonych
a także w roku 1996 otrzymała w Szwecji najważniejszą nagrodę literacką na świecie – Nagrodę Nobla.
W programie środowego spotkania znalazły się między innymi takie wiersze jak: „Radość pisania”, „Próba”, „Zdumienie”, „Jeszcze”, „Terrorysta, on patrzy”, „Hania”, czy „Epitafium dla samej siebie”.
Słuchacze poetyckiego „koncertu” żywo reagowali na wypowiadane strofy, a że przekaz słowny pozytywnie oddziałowywał na odbiorców, na co prócz szczególnych zalet prezentowanych wierszy miało również wspaniałe, trafiające do wrażliwości obecnych, wykonanie programu, występ zakończył się gorącymi brawami i serdeczną owacją. Oklaskiwane były: Stenia Augsburg, Maria Chruścielska, Danuta Kawka, Joanna Kicała-Kowalczyk, Marlena Kluk, Barbara Ratajczyk, Maria Wierzbicka i Elżbieta Żółtowska. Scenariusz programu opracowała Danuta Kawka.
Ten zespół, reprezentujący sekcję literacką naszego SUTW niejednokrotnie już prezentował w kawiarni Kulturalnego Dworku programy popularyzujące poezję oraz piosenki.
Czekamy na następne premiery.

Opracowanie: Danuta Kawka
Zdjęcia: Michał Sinior
 

obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony