Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy
05
kwi

W zdrowym ciele zdrowy duch - jak zadbać o wszystkie aspekty naszego zdrowia

UTW

„W zdrowym ciele zdrowy duch - jak zadbać o wszystkie aspekty naszego zdrowia”, to tytuł wykładu , który 29 marca 2022 roku zaprezentowała słuchaczkom
i słuchaczom Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie, młodzież
z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi
w Kutnie im prof. Zbigniewa Religi.

Jak podkreślili uczniowie był to ich pierwszy występ przed seniorami.

Marysia, Julka , Patryk i Aleksander przekazali nam wiedzę w ramach podsumowania projektu społecznego pn. „Stay Strong” ( Bądź silny). Każdy ze słuchaczy otrzymał ulotki tego zadania. Nad przygotowaniem merytorycznym uczniów czuwały nauczycielki: Małgorzata Rojewska i Elżbieta Byczkowska.
Aleksander podjął się przekazania wiedzy na temat snu. Jak ważny jest sen i ile go potrzebujemy dla naszego właściwego funkcjonowania, czego unikać, aby się dobrze wyspać. Ograniczmy przed snem przede wszystkim używki i niebieskie światło ( telewizja, smartfon).
Z kolei Patryk omówił jak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Zalecane jest, aby w ciągu doby wypić dwa litry płynu. Woda jest podstawą życia, nawilża organizm, oczyszcza z toksyn, dodaje energii, wpływa na jakość naszej skóry. Suchość w ustach, to jest stan odwodnienia. Z odpowiednim nawodnieniem organizmu mają najczęściej problemy osoby starsze. Dlatego tak ważne jest picie płynów oraz spożywanie owoców i warzyw.
Marysia przedstawiła piramidę zdrowego żywienia seniorów. Zaleca się spożywanie co najmniej pięć posiłków dziennie. Ograniczyć w menu: czerwone mięso, cukier , tłuste potrawy, słodycze. Jak najwięcej spożywać: warzywa, owoce , produkty mleczne( jogurty, kefiry), ryby, kasze, strączkowe. Suplementować się jedynie witaminą D 2000 j.m. Pozostałe suplementacje konsultować z lekarzem, ponieważ mogą mieć niepożądane skutki w osłabieniu działania stosowania przez nas leków na inne choroby. Leki należy popijać tylko wodą.
Do aktywności fizycznej zachęcała nas Julka. Regularna aktywność fizyczna wzmacnia serce, zwiększa gęstość kości, odporność na infekcje, poprawia samopoczucie, zapobiega wielu jednostkom chorobowym. Dlatego należy jak najczęściej chodzić na spacery, po schodach, czy uprawiać nordic – walking .
Tak, więc bądźmy codziennie aktywni fizycznie i umysłowo. Angażujmy się w każdą działalność społeczną, która da nam satysfakcję oraz stosujmy się do zasad, które nam przedstawiła młodzież na dzisiejszym wykładzie,
a o których my oczywiście wiemy, lecz nie zawsze przestrzegamy!
A zapewni nam to długie w miarę dobrej kondycji fizycznej zdrowe i długie życie.
Na pytanie jak nas seniorów postrzega młodzież, młodsza od nas prawie niekiedy ponad 50 lat, odpowiedź licealisty brzmiała: „..jako skarb społeczeństwa”.
Od razu nam wszystkim zrobiło się przyjemniej na duszy.
Dziękujemy Wam młodzi prelegenci i życzymy samych sukcesów w osiąganiu wymarzonych celów. Bądźmy silni!


Opracowanie: Elżbieta Żółtowska
Zdjęcia : Stefania Szadkowska

obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony