Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy
02
lut

Spotkanie z "Piosenką ludową"

UTW

Spotkanie z „Piosenką ludową”….. pod takim tytułem zapoczątkowaliśmy pierwsze spotkanie w 2022 roku w kawiarence w Dworku Modrzewiowym w piątkowe popołudnie 14 stycznia 2022. Przybyli słuchaczki i słuchacze SUTW wzięli udział w programie przygotowanym przez członkinie z sekcji literackiej, według scenariusza Danuty Kawki .
W klimat polskich pieśni i piosenek ludowych wprowadziła nas Przewodnicząca SUTW Majka Wierzbicka. Melodie i teksty piosenek ludowych przetrwały dziesięciolecia za sprawą ustnego przekazywania z pokolenia na pokolenie. Towarzyszyły one ludziom w całym życiu i z nim też związana była ich tematyka. Miłość, zaloty, praca, zabawa, obrzędy, zwyczaje i wiele innych aspektów życia podsuwały ludowym twórcom tematy tekstów piosenek i muzykę.
Fryderyk Chopin, czy Stanisław Moniuszko często umieszczali w swoich kompozycjach zasłyszane ludowe melodie, tak też czyniło wielu innych kompozytorów. Powstały państwowe i regionalne zespoły ludowe, które kontynuują repertuar tych pieśni.
Dzięki bohaterce piątkowego spotkania trafiliśmy na wieś, …gdzie pastuszkowie na zielonej łące gąski pasły, strugali wierzbinowe fujarki, a Murasiowa córka w niedzielę w Łowiczu paradowała w najlepszym odzieniu pomiędzy kramami i śmiało spoglądała na chłopaków, by tańczyć z nimi do białego rana w karczmie. A Jagusia od Koprów prała domową bieliznę schylona nad potokiem, zalana łzami, bo Kacper z młyna spoglądał w stronę Kowalówny. W izbie u Wilków w zimowy wieczór zebrały się gospodynie na pierzawkę, a chłopaki im figle płatali
i wróble do izby wpuszczali. Było śmiechu, sprzątania i zabawy co nie miara… Zaś Helenka Wilkówna z Zenkiem Maślakiem na weselisko zapraszać niedługo będą…
Te i inne przedstawione słowne historie przez członkinie z sekcji literackiej przeplatane były piosenkami ludowymi śpiewanymi chórem przez uczestników spotkania.
I tak zabrzmiały m. in. :”Łowiczanka”, „Czerwone jagody”, „Chłopaki, chłopaki”, „W moim ogródeczku”, „Karolinka”, „Ej, przeleciał ptaszek” , „Jadą goście, jadą”, czy „Na wójtowej roli”….
Teksty obrazujące historię wiejskiej wsi czytały: Majka Wierzbicka, Danuta Kawka, Marlena Kluk, Barbara Ratajczyk, Jadwiga Grabecka i Elżbieta Żółtowska a pięknie śpiewali wszyscy uczestnicy piątkowego popołudnia.
Wyróżniała się swoim niezwykłym głosem najmłodsza uczestniczka, Maja, córka pani Ani Olejniczak, której dziękujemy za wyświetlanie tekstów piosenek. Podziękowania należą się gospodyniom kawiarenki: Halince Głogoza i Danusi Konopczyńskiej. Uwieczniła to wydarzenie Stenia Szadkowska.
Spotkanie zakończyło się zapewnieniem, że będziemy gromadzić się w cieplejsze miesiące na biesiadowaniu przy śpiewie ludowych piosenek w plenerze.

Opracowanie: Elżbieta Żółtowska
Zdjęcia: Stefania Szadkowska

obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony