Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy
01
gru

Bal u Weterana

UTW

26.XI. 2021r. odbyło się trzecie już, spotkanie, w ramach projektu „Kulturalny Dworek dla Seniorów”.
Autorką scenariusza, który prezentowany był w 2019r. w Piotrkowie Trybunalskim, podczas wyjazdu dla starostów sekcji i aktywu SUTW w Kutnie, jest Danuta Kawka.
To dzięki niej trafiliśmy na prawdziwy „Bal u Weterana”. Zabawa zapowiadała się na 102, „Tańczył Kizior ze swą Cizią… a Antoni na harmonii …poleczkę grał. Pił też Kuba do Jakuba a ten do Michała. Pojawiła się też panna Walercia i niejeden próbował ją zdobyć.
Muzyka wciąż grała, a pod laskiem zielonym, dzieweczka niby szukała stokrotek, ale ciągle na kotka zza płotka zerkała. To jednak nie był chyba kotek , bo ten „ktoś” skradł jej całusa i żałował, że nie ma gitary, przy której mógłby opowiedzieć o swojej miłości. A muzyka ciągle grała, a zabawa ciągle trwała.
Była też karuzela, kręcące się konie i słonie, a także złote karety. Kto z nas nie pamięta łańcuchowych krzesełek, które fruwały pod niebo.
Gdzie te jarmarki , cukrowa wata, kolorowe baloniki, no i gdzie te katarynki. Niema dziś pierścionków z niebieskim oczkiem od kataryniarza, ani papug, które losowały szczęśliwą wróżbę. Papugi odleciały, a pierścionki znikły, ale śpiewać o tym, nikt nam nie zabroni.
Niech więc trwa zabawa w karczmie na przedmieściu i nie tylko tam. Niech bawi się Walercia, Kizior ze swą Cizią, niech pan Antoni gra na harmonii i niech przetrwa w pamięci miejski folklor, który rozpraszał smutek i przynosił radość.
Spotkanie „Bal u Weterana” przygotowała Danuta Kawka, a wzięli w nim udział niektórzy członkowie sekcji literackiej: Stanisława Ausburg, Marlena Kluk, Barbara Ratajczyk, Jadwiga Grabecka, Elżbieta Żółtowska
i Andrzej Zielonka.

Przydźwiękach akordeonu, na którym grał nasz gość Maciej Szymański, zebrane towarzystwo bawiło się świetnie, zupełnie jak na prawdziwym balu, a wszystko to dzięki scenariuszowi, w którym piosenki łączyło, napisane przez Danusię Kawkę, słowo wiązane.
Podziękowania należą się też Ani Olejniczak za przygotowanie i wyświetlanie tekstów piosenek, Steni Szadkowskiej, która swoim aparatem fotograficznym wszystko uwieczniła, no i Danusi Konopczyńskiej oraz Halince Głogoza, naszym niezastąpionym paniom z kawiarenki.
Spotkanie zakończyła piosenka „Bando”, której słowa mówiły wprawdzie o rozstaniu, ale to nie domena słuchaczy SUTW w Kutnie, i już niedługo odbędą się kolejne, na które zapraszamy.

Opracowanie : Marlena Kluk
Zdjęcia : Stefania Szadkowska

obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony