Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 534 085 405
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy
11
gru

Historia Państwowej Inspekcji Sanitarnej

UTW

Dnia 3 grudnia 2019r. słuchacze SUTW w Kutnie zgromadzeni w auli WSGK wysłuchali wykładu pt. „Historia Państwowej Inspekcji Sanitarnej i 200 lat szczepień ochronnych” wygłoszonego przez Dyr. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kutnie panią dr inż. Celinę Marciszewską.
Z wykładu słuchacze dowiedzieli się jak trudna była droga do uzyskania skutecznych szczepionek przeciw chorobom zakaźnym wywołującym dużą śmiertelność. Próbowano leczyć ospę różnymi sposobami np. koszula po zmarłym na ospę założona na chorego powodowała lżejszy przebieg choroby, smarowanie mieszanką strupów chorego dodatkiem różnych ziół dawało również dobry efekt. Tak było w Indiach
i Chinach.
W VIII wieku ospa dotarła do Europy i była nawet przyczyną śmierci kilku władców. Prace nad szczepionkami trwały nieustannie. Doktor Edward Dżener zaszczepił chłopca płynem z pęcherzy palców dojarek, które zakażone ospą krowianką nie chorowały na ospę prawdziwą . Chłopiec przeżył.
Systematycznie ulepszane szczepionki przynosiły coraz lepsze efekty. Zaczęto najpierw szczepić wojsko
a potem wprowadzono do szkół. Od 1919r.szczepienia są obowiązkowe.
Choroby wywoływały też zarazki cholery, gruźlicy, wścieklizny, grypy. Ciężka była choroba Heinego – Medina
i inne. Wyprodukowane szczepionki i na te choroby. Nieocenione zasługi na polu walki z zarazkami mają lekarze, chemicy, bakteriolodzy. Wymienić tu można L. Pasteura odkrywcy wirusów wścieklizny, węglika.
Z kolei R. Koch jest odkrywcą prątków gruźlicy, zarazków cholery.
Główną przyczyną chorób był brud, bieda, brak leków, zabobony i znachorstwo. Tak było w Polsce po odzyskaniu niepodległości. Aby temu przeciwdziałać Sejm w 1919r. uchwalił ustawę o powstaniu Inspekcji Sanitarnej. Głównymi zadaniami inspekcji Sanitarnych była kontrola czystości, stać na straży zdrowia ludzi, dystrybucja szczepionek, nadzór nad ich produkcją.
Inspekcja Sanitarna działa również w Kutnie i dzięki współpracy z Policją, szkołami, Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną osiąga dobre wyniki. Dzięki powszechnemu szczepieniu nie ma już masowych zachorowań.

Zofia Franczak
foto Stefania Szadkowska

obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony