Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 534 085 405
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy
25
paź

SENIORZY PRZYSZŁOŚCI

UTW

Dnia 22 października 2019r. w auli WSGK w Kutnie słuchacze SUTW z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu p.t. „Nowe technologie: Seniorzy przyszłości, czyli my sami, tylko trochę później”, wygłoszonego przez panią mgr Magdalenę Paulain.
 
Na wykładzie dowiedzieliśmy się, że możemy żyć nawet 120 – 150 do 200 lat, jak wykazały najnowsze badania. Jednak nasuwają się tu ważne pytania: Jaka będzie jakość tego życia? Jak przystosować się do nowych warunków życia? Kto będzie się nami opiekował i kto nas będzie wspierał ?. Sprawność fizyczna, psychiczna
i zdrowie to warunki dobrego samodzielnego życia. Pomóc tu mogą nowe technologie, które ułatwiają egzystencję. Są to: biotechnolologia, transplantacja, implanty, protezy, medycyna i farmacja. Deficyty organów zastępuje się nowymi udoskonalonymi komponentami jak, przeszczepy obcych organów lub sztucznych wyhodowanych na komórkach macierzystych.
Do skomplikowanych operacji wykorzystywane są roboty oraz trójwymiarowy obraz organów człowieka, co umożliwia precyzyjne ustalenie miejsc chorobotwórczych.
Ważna jest też telemedycyna, czyli usługi medyczne na odległość. Teletransmisja daje dostęp do porad specjalistów z całego świata oraz umożliwia przeprowadzenie operacji na odległość.
Aplikacje na smartfony natomiast umożliwiają zmniejszenie czasu oczekiwania na wizytę do lekarza czy uzyskać diagnozę.
Zaangażowane są prace nad robotami dostosowanymi do indywidualnych potrzeb danego człowieka np. robot, który potrafi z dbać o człowieka, porozmawiać z nim, wyprowadzić na spacer itp. Przyszłość to też medycyna spersonalizowana , czyli leki są dostosowane dla konkretnej osoby
i dozowane tylko na chory organ.
Dzięki takim technologiom człowiek może żyć dużo dłużej niż obecnie , czego wszystkim życzymy.

Zofia Franczak
foto Stefania Szadkowska

obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony