Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 534 085 405
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy
11
paź

KUTNOWSKIE DNI SENIORA 2019

UTW

SUTW w Kutnie, jak co roku , tak i tym razem, było współorganizatorem Kutnowskich Dni Seniora, które po 11 dniach dobiegły końca.
Atrakcji było wiele, a wśród nich znalazło się spotkanie zorganizowane 03.10.2019 r.
w Centrum Seniora z inicjatywy Muzeum Regionalnego, przy współpracy SUTW
i TPZK.
Przebiegało ono pod hasłem „Mój świat w sztuce”, podczas którego prezentowana była twórczość artystyczna kutnowskich Seniorów- Między innymi poezja, malarstwo i rękodzieło.
Głównymi bohaterami tego wyjątkowego spotkania byli słuchacze Uniwersytetu.
Już od samego wejścia miało się wrażenie, że to nie jakaś zwykła sala, lecz galeria sztuki. Ze sztalug przemawiały kolorami i grą świateł przepiękne widoki zamknięte w 30 pracach, w których malarki uchyliły okno i pozwoliły zajrzeć do swego świata. Wśród nich znalazły się Panie: Jadwiga Poterała, Maria Spera, Janina Górska, Janina Kaczmarek, Danuta Ujazdowska i Marlena Kluk.
Uzupełnieniem tej wystawy były prace ukazujące piękno naszego miasta. Ta część spotkania należała do TPZK, ale i tu większość obrazów była dziełem naszych słuchaczy: Haliny Wastowskiej, Danuty Kustosik, Władysława Krysiaka, Jerzego Gawłowskiego, Danuty Ujazdowskiej, Heroniny Glindy, Jolanty Baranowskiej- Komorowskiej
i Marleny Kluk.

Dopełnieniem tego piękna , które cieszyły wzrok, były wyeksponowane prace rękodzielnicze Pani Haliny Głogozy
i Danuty Konopczyńskiej
– uczestniczek naszych warsztatów.
To wszystko stanowiło wyjątkowe tło i stworzyło klimat dla „słowa”, które było zasadniczą istotą I części spotkania.
Tym razem swoje spojrzenie na świat i życie, swoje uczucia, marzenia i przemyślenia, swoją bogatą wyobraźnię zwartą w prozie i poezji, zaprezentowały słuchaczki SUTW należące do sekcji literackiej.
Tę część rozpoczęła Janina Kaczmarek, zabierając licznie zgromadzoną publiczność w świat baśni, który wyczarowała w wierszowanych bajkach , pisane kiedyś i ilustrowanych dla wnuków.
Danuta Kawka w malowniczy sposób opisała swoją wersję powstania herbu naszego miasta. Czytając fragmenty tej legendy, prowadziła słuchaczy zakątkami dawnego Kutna ukazując realia tamtego życia. Z pewnością niewiele osób zastanawiało się, skąd taki herb mógł się wziąć. Za tą legendę otrzymała wyróżnienie w Konkursie Przystanek 60+.
Maria Stępniak – autorka tomiku „Ślad” nawiązała do istotnej rzeczy, jaką jest pozostawienie po sobie jakiejś , chociaż drobnej cząstki, takiego małego śladu. Poprzez wiersze adresowane do najbliższych, udał jej się go zachować.
Jako następna, która podzieliła się swoją poezją była Marlena Kluk. Nakreśliła w kilku słowach swoją wierszowaną wędrówkę, rozpoczynając od wydanej już książki „Na zakrętach”, poprzez tomiki zawierające pokonkursowe utwory, w których od 2016r. bierze udział, zdobywając nagrody i wyróżnienia, a kończąc na tych, które znalazły się w tomiku „Nie wszystek umrę”, a które są zapowiedzią przygotowanej do druku książki „Ust korale”.
Elżbieta Wasińska miłośniczka poezji uchyliła rąbek tajemnicy, czytając fragmenty przygotowanej do druku książki ,z cukierkami czekoladowymi w tytule. Natomiast swoje poetyckie wizje i przemyślenia przybliżyła czytając wybrane wiersze ze swojego tomiku.

Całość spotkania profesjonalnie prowadził z ramienia Muzeum Pan Michał Jabłoński, który w krótkich biogramach przybliżył sylwetki uczestniczek spotkania. Nie byłoby tego, gdyby nie pomysł i zaangażowanie pań
z Muzeum – Katarzyny Erwińskiej i Sylwii Kacalak.
Przy słodkim poczęstunku i muzyce, którą zapewnili nam panowie - Michał Dudkiewicz śpiew
i Michał Chojnacki akompaniament , chwile spędzone wśród obrazów i poezji, nie były stracone.

Marlena Kluk
Foto: Piotr Szatkowski

obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony