Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy




03
kwi

ZASOBY ARCHIWUM DOSTĘPNE DLA KAŻDEGO

UTW

26 marca 2019 roku w sali wykładowej WSGK w Kutnie Kierownik Archiwum Państwowego w Płocku, Oddział w Kutnie pani mgr Jolanta Leśniewska przygotowała wykład pt. „Dzieje ludzi miasta zapisane w dokumentach – zasobach archiwum w Kutnie dostępne dla każdego”.

Prelegentka spotkanie ze słuchaczkami i słuchaczami SUTW rozpoczęła od odpowiedzi na pytanie: Po co są archiwa?”
Archiwa istnieją dla całego społeczeństwa, jako organizatorzy dostępu do przeszłości, tak aby każdy mógł w nich szukać odpowiedzi na swe pytania. Są spichlerzem pamięci. Gromadzą i udostępniają dokumenty.
Ludzie od najdawniejszych czasów gromadzili różne dokumenty. Aby uchronić od zapomnienia ważne dla nich informacje. Początkowo były to głównie potwierdzenia praw własności, a później również inne dokumenty ważne dla funkcjonowania państwa i sprawowania władzy. Własne archiwa prowadziły instytucje kościelne i osoby prywatne. Z biegiem czasu w archiwach gromadzono coraz więcej materiałów używanych za cenne dla państwa
i kultury. Dzięki temu archiwa są dziś kopalnią wiedzy o przeszłości. Bez dokumentów nie znamy historii miasta
i swoich korzeni. Archiwa się zmieniły. Najnowsze osiągnięcia techniki pozwoliły na zdigitalizowanie dokumentów
i są dostępne w Internecie.
Pani Jolanta Leśniewska dużą część wykładu poświęciła zasobom zgromadzonych dokumentów w kutnowskim archiwum, z których możemy się dowiedzieć o historii Kutna i jego mieszkańców.
Archiwum w Kutnie posiada dokumenty zgromadzone od II połowy XVIII wieku do czasów współczesnych. Pozwalają one wejrzeć w różne aspekty życia społecznego i gospodarczego, w różnych epokach historycznych
i ustrojowych naszego miasta i regionu. Zgromadzone są dokumenty pisane w języku rosyjskim, ze względu
na zabór carski.
Z archiwalnych dokumentów, które przedstawiła pani kierownik można się dowiedzieć np. z księgi ludności, gdzie, oprócz imienia i nazwiska osób napisane było, skąd przybyli, jakiego byli wyznania, pochodzenia, jaki posiadali zawód. Kobiety najczęściej były przy mężu, z dokumentów cech rzemieślniczych dowiemy się , jakie przeważały w Kutnie zawody na przestrzeni lat, które zawody przetrwały, a które zniknęły, natomiast z ksiąg hipotecznych o historii kutnowskich nieruchomości, kamienic, dworców, ziemi. Kto za ile kupił i sprzedał daną nieruchomość. Zgromadzono także dokumenty nie istniejących już kutnowskich zakładów pracy. Mnóstwo historycznych zdjęć, przedstawiających portrety mieszkańców, uroczystości państwowych, rodzinnych, czy innych wydarzeń lub miejsc.
Zgromadzone są akta instytucji szkolnych, świadectwa, podania, życiorysy i wiele innych cennych dokumentów,
z których korzystają osoby prywatne, naukowcy, genealodzy, socjologowie i inni.
Akta metrykalne i zgonu mieszkańców naszego regionu są dostępne w Internecie. Pani Leśniewska bardzo zachęcała do poszukiwań swoich przodków, zaczynając od własnych zasobów zgromadzonych w swoich domowych szufladach: akta stanu cywilnego, zdjęcia , dokumenty finansowe, akta notarialne i inne ważne dokumenty. Zachęcała do tworzenia drzewa genealogicznego własnej rodziny, gdzie oprócz swojej wiedzy
i zgromadzonych dokumentów do skorzystania z dalszych poszukiwań przodków, z ksiąg metrykalnych dostępnych w Internecie. Wystarczy kliknąć: www.szukajwarchiwach.pl i nie wychodząc z domu, poszukać dalszych własnych korzeni. Można też odwiedzić Archiwum w Kutnie, ul. Zamkowa 4. Tam znajdziemy odpowiednią fachową pomoc w poszukiwaniach.
Szefowa kutnowskiego archiwum prosiła, aby nie wyrzucać zdjęć, czy innych dokumentów, zgromadzonych przez osoby zmarłe, którymi bliscy nie są zainteresowani, aby przynieść je do archiwum, by pamięć o świecie, który minął, poznały następne pokolenia.

Opracowanie : E. Żółtowska
Zdjęcia : S. Szadkowska

obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony