Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy




08
gru

"...zadanie na całe życie"

UTW
Profilaktyka gerontologiczna - zadanie na całe życie” pod takim tytułem 28 listopada 2017 roku odbył się wykład pani dr Grażyny Busse.
Celem gerontoprofilaktyki jest zachowanie sprawności i samodzielności seniorów.
Wzrasta proces starzenia się naszego społeczeństwa. Przybywa osób powyżej 60- tego roku życia.
Ważne są działania profilaktyczne. Na naszą starość pracujemy całe życie. Zapewne ważne są geny, środowisko, stopa życia, warunki życia, na które nie mamy wpływu.
Pani doktor podkreśliła jak ważny jest stan naszej sprawności fizycznej, aktywność ruchowa ma istotny wpływ na działanie naszego mózgu. Podstawowa profilaktyka to ruch, aktywność fizyczna, to połączenie ciała i umysłu powoduje samodzielność i sprawność, ku dobrej kondycji zdrowotnej. Ważne są ćwiczenia rąk, ramion, nóg, by sprawnie się poruszać, zachować poczucie równowagi, stabilizacji, by nie groziła nam groźba upadku.
Z wiekiem mięśnie tracą na gęstości, są coraz słabsze, dlatego systematyczne ćwiczenia je wzmacniają. Regularne i właściwe pobudzają w skuteczny sposób obydwie półkule mózgowe.
Człowiek łatwo się rozleniwia, przyzwyczaja do codziennych czynności. Z wiekiem denerwują nas nowe zmiany, nie chcemy je akceptować, wpadamy w panikę. Zdaniem pani doktor powinniśmy wprowadzać w życie pewne utrudnienia, postępować niestandardowo, tworzyć sobie nowe problemy i zadania, poprzez np. zmiany drogi do sklepu, uczenia się obsługi nowych urządzeń, nie bać się zmiany telefonów komórkowych, opanować naukę na smartfonie, laptopie, które uruchamiają mózg i sprawność rąk. Pisanie i mycie lewą ręką powoduje także pewne utrudnienie, które wymaga pokonanie pewnego wysiłku fizycznego i umysłowego. Byśmy byli otwarci na nowe miejsca , zapachy, kolory, dźwięki. Te symulacje z zewnątrz dają kopa dla naszego mózgu.
Reasumując wykład pani doktor ćwiczmy i nie bójmy się nowych rzeczy, by jak najdłużej zachować sprawność fizyczną i umysłową, które spowodują naszą niezależność i samodzielność na długie lata.

Opracowanie: Elżbieta Żółtowska
Zdjęcia: S. Szadkowska
obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony