Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy




12
cze

Podsumowanie roku w UTW

UTW
Informacja o działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy TPZK za rok 2013/14

"Radość serca nam rozpala…" to słowa Tereski Kawki, która stworzyła nasz hymn, hymn UTW w Kutnie przy TPZK. Po raz siódmy spotykamy się, by podsumować kolejny rok naszej działalności. Był to bardzo pracowity czas, pełen nowości, zaskoczeń a nawet sukcesów.

Z radością pokazujemy nasze pasje, wiedzę, talenty, miłość do ludzi, natury, nie tylko w swoim gronie ale też dzieciom i młodzieży z Ośrodka "Tęcza", ze Szkoły Podstawowej z Byszewa, różnym organizacjom społecznym w mieście i mieszkańcom Kutna. A także naszym przyjaciołom z UTW z woj. łódzkiego, którzy dostrzegają nasze starania w celu poprawienia jakości życia ludzi starszych.

Cieszymy się życzliwością lokalnych władz samorządowych i mediów.


UTW zajmuje istotne miejsce w realizacji samorządowej polityki społecznej, czuje się partnerem w kreowaniu rzeczywistości w naszym mieście. Zarówno samorząd miasta Kutno, prezydenci p. Zbigniew Burzyński, p. Zbigniew Wdowiak, p. Jacek Boczkaja i pracownicy Urzędu Miasta, jak też samorząd powiatu, z p. Mirosławą Gal-Grabowską na czele, udzielali wsparcia finansowego i pozafinansowego, które pozwoliło na aktywizację intelektualną, kulturalną i ruchową w szerokim zakresie i w bogatej formie zajęć. Z prawdziwą satysfakcją możemy mówić – "radość serca nam rozpala…".

W październiku 2013 r., na nasze UTW zapisało się, 321 osób. Pracowaliśmy w 18 sekcjach podzielonych na 35 grup, od poniedziałku do piątku. Wysłuchaliśmy 13 wykładów tematycznych, wpisujących się w program rozwoju miasta i współtworzyliśmy strategię rozwoju naszego miasta róż (p. Andrzej Ćwik, p. Jacek Boczkaja, p. Michał Adamski), podnosiliśmy świadomość profilaktyki zdrowotnej (p. Hanna Ukleja, prof. Waldemar Woźniak), poznawaliśmy tajniki filmu, muzyki, historii (p.Teresa Gańczyk, p. Joanna Domagała i p. Jarosław Domagała, p. Piotr Stasiak), o zagrożeniach rozmawiał z nami aspirant Emil Kowalski. Ponadto odebraliśmy fantastyczny prezent od młodzieży współpracującej z nami szkoły – I LO w Kutnie – koncert muzyczny z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora.

Edukacja, jakiej udziela nam Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich "OPUS" w Łodzi, Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich "OPUS"’ Biuro lokalne w Kutnie i Lokalny Ośrodek Wpierania Ekonomii Społecznej (Ośrodek jest efektem współpracy Centrum OPUS i Urzędu Miasta Kutno) zaowocowała zrealizowaniem dwóch projektów zewnętrznych - Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" sfinansowało nam trwającą 3 dni, "Konferencję uniwersytetów trzeciego wieku z województwa łódzkiego, miast do 60 tys.", natomiast program ministerialny, skierowany do seniorów dofinansował nasze działania międzypokoleniowe pod hasłem "Razem łatwiej" i pozwolił na zacieśnianie kontaktów z dziećmi ze Szkoły Podstawowej z Byszewa, Przedszkola Miejskiego nr 3, a przede wszystkim z wychowankami Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej "Tęcza". Do realizacji tego projektu z pozyskanych pieniędzy kupiliśmy trochę sprzętu m.in. laptop, projektor, wskaźnik elektroniczny, sztalugi itp.

Ten rok, jak i następny są poświęcone przez Zarząd UTW na kolejne szkolenia w zakresie pozyskiwania środków, rozliczania i prowadzenia przyjaznej polityki społecznej, zarówno dla seniorów, jak też tworzenia relacji międzypokoleniowych.

Obydwa projekty dały nam dużo radości, a działania sekcji teatralnej poruszyły nie tylko naszych przyjaciół, którzy przyjechali na konferencję, ale także całe Kutno. "Maska II", pod kierownictwem p. Jagody Kubiak dała dziesięć przedstawień "Moralności pani Dulskiej", a po bilety trzeba było stać w kolejce. "Radość serca nam rozpala…" – przyczyniliśmy się z pewnością do odradzania się w Kutnie teatru amatorskiego. Myślę, że to dobry początek do tej płaszczyzny artystycznej.

Powstały też piękne prace plastyczne pod kierunkiem p. Lidii Marciniak, florystyczne wspomagane przez p. Agnieszkę Dąbrowską Walczak oraz materiał literacki do naszej nowej publikacji, pod kierunkiem p. Marii Wierzbickiej.

W grudniu 2013 r., z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza czworo z naszych słuchaczy otrzymało od prezydenta Miasta Kutno dyplomy za bezinteresowną pracę społeczną na rzecz mieszkańców Kutna. Są to: Maria Spera, Danuta Kawka, Elżbieta Olejnik i Andrzej Zielonka. Radujemy się z wami.

Poza tym zgodnie z planem realizowaliśmy cotygodniowe zajęcia. I tak ponad 120 osób w każdym tygodniu ćwiczyło w salach gimnastycznych SP nr 9 i SP nr 4 pod opieką pp. Lilianny Woźniak i Karoliny Kociurskiej - Tomczak, z zajęć na basenie korzystało 82 słuchaczy, zajęcia odbywały się w 4 grupach. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w tym roku po raz pierwszy p. Karolina zorganizowała zawody pływackie. Znowu radość…
Zajęcia utrzymujące naszą sprawność psycho-fizyczną to taniec i aerobik prowadzone przez p. Joannę Zielińską, w których brało udział ponad 70 osób oraz zajęcia Jogi, dla ponad 60 słuchaczy, którymi kierowała p. Anna Bojzan i TAY-CHI dla 21 osób ćwiczących pod okiem Halinki Wastowskiej, niestrudzonej propagatorki tej formy relaksu.

Zajęcia z psychologii, pozwalające na akceptację świata, w którym żyjemy i ułatwiające nam życie, prowadzone przez pp. mgr Annę Olszewską i mgr Ulę Derę, odwiedziło 125 osób.

W czerwcu w ramach przygotowań do promocji Kutna – miasta róż byliśmy na wycieczce w niemieckim Forst, w Ogrodach Różanych, we wrześniu w Szczecinie, w "Różance" (w ramach projektu "Razem łatwiej").

Z edukacyjnych form wyjazdowych skorzystało około 800 osób. W styczniu bawiliśmy się na sztuce -" Ay Waj" w Warszawie, dwukrotnie odwiedziliśmy Teatr Muzyczny w Łodzi, byliśmy w "Krainie uśmiechu" i w "Tym pięknym, wspaniałym świecie". W Łódzkiej Filharmonii słuchaliśmy Chóru z Sankt Petersburga. Ponad 100 osób wyjechało do Centrum Naukowego Kopernik w Warszawie.

A w kwietniu podczas dwudniowej wycieczki poznawaliśmy "dziedzictwo kulturowe i historyczne Nałęczowa i okolic". Tę wycieczkę zainicjowała kolejny raz sekcja historyczna, a zorganizowała p. Elżbieta Lewandowska. Ostatnia nasza wyprawa odbyła się do Ciechocinka na początku czerwca, był to wyjazd dla pracujących społecznie - Zarządu UTW, Rady Słuchaczy i Starostów grup. Ten wyjazd zorganizował p. Andrzej Zielonka.

Wyjazdy te profesjonalnie i z wielkim zaangażowaniem organizowały pp. Danuta Ujazdowska, Stefania Szadkowska, Elżbieta Lewandowska i Hanna Gontarek.

W ramach sekcji turystycznej, działa grupa Nordick Walking, co tydzień "z kijkami" po Kutnie i jego okolicach spaceruje ok. 35 słuchaczy pod merytoryczną opieką p. Stanisława Braszczyńskiego.

Zajęcia sekcji literackiej, prowadzone przez p. Marię Wierzbicką, odbywały się tylko w I semestrze, uczęszczało na nie ponad 30 osób i poświęcone były w dużej mierze literaturze kobiecej i analizie twórczości słuchaczy na temat Kutna.

Współpracowaliśmy z Miejską Biblioteką oraz Centrum Teatru, Muzyki i Tańca, otrzymywaliśmy zaproszenia na wieczory autorskie prozaików i poetów oraz spektakle teatralne. A kino KDK umożliwiało nam spotkania z filmami nie tylko polskimi.

W bibliotece odbywały się zajęcia sekcji historycznej, która pracuje w 2 grupach – liczy ponad 80 słuchaczy. W dużym stopniu jest to zasługa p. Marii Spery i prowadzącego zajęcia p. Jana Zawadzkiego.

W dalszym ciągu uczyliśmy się języków – angielskiego, niemieckiego, francuskiego i rosyjskiego. Dwie grupy jęz. angielskiego prowadziła p. Magdalena Golan, grupę języka niemieckiego p. Mirosława Kowalczyk, jęz. francuskiego p. Anna Wdowiak, a grupę języka rosyjskiego, nasza słuchaczka, p. Janina Strojecka. Dzięki przychylności dyrektora I LO im. H. Dąbrowskiego i starostwa powiatowego, naukę języków realizowało ponad 90 osób.

Zajęcia z informatyki odbywały się w WSGK. Około 100 osób pracowało w 3 grupach, pod kierunkiem p. Przemysława Kupczy. Średnia frekwencja na zajęciach realizowanych w ramach naszego programu wyniosła ok. 80%. Radośnie, nie jedna szkoła życzyłaby sobie takiej. Wierzymy, że nasza oferta aktywizująca intelektualnie, kulturalnie i ruchowo słuchaczy UTW jest urozmaicona, bogata, i chyba atrakcyjna dla Państwa.

W nowym zarządzie, od 4 lutego 2014 r. pracują - Maria Wierzbicka, Wanda Rzepnikowska, Stefania Szadkowska, Hanna Gontarek, Zofia Kowalewska, Andrzej Zielonka i Mirosław Orliński. W skład Zarządu, jako przedstawiciel Rady Słuchaczy, weszła Marianna Banasiak, a TPZK reprezentuje Bożena Gajewska.

Serdecznie dziękuję, w imieniu wszystkich Słuchaczy, Pani rektor Sławomirze Białobłockiej, władzom samorządowym miasta i powiatu pp. Mirosławie Gal-Grabowskiej – staroście kutnowskiemu, prezydentom miasta Kutna – Zbigniewowi Burzyńskiemu, Zbigniewowi Wdowiakowi i Jackowi Boczkai. Dyrektorom i pracownikom instytucji kultury, takim jak: KDK z p. Radosławem Rojewskim na czele, MDK z Cezarym Górczyńskim, MiPBP. Gorąco dziękuję dyrektorom i pracownikom instytucji oświatowych, składam je na ręce pp. Danuty Blus – dyr. SP 9, Alicji Chmieleckiej – dyr. SP 4 i Przemysława Zawadzkiego – dyr. I LO w Kutnie. Szczere podziękowania kieruję do Zarządu TPZK, na ręce Pani prezes Bożeny Gajewskiej, za twórczą atmosferę pracy i pomoc logistyczną.

Mając takich sojuszników i przyjaciół, za Tereską śpiewamy,: "Serce radość nam rozpiera….".

Wiadomości o pracy, działaniach a także sukcesach na UTW można spotkać w Gazecie Lokalnej, Kutnowskim Centrum Informacyjnym, w Kutno- nasze miasto, zobaczyć w Telewizji Kutno, usłyszeć w Radiu Victoria, a także przeczytać na prowadzonej na bieżąco stronie internetowej TPZK i UTW w Kutnie przy TPZK, a także zobaczyć w świetnie prowadzonej przez Marlenę Kluk kronice UTW.

Opiekę nad całością zadań logistycznych UTW, przez cały rok sprawowały 2 Zarządy. Spotykałyśmy się minimum raz w miesiącu, prowadziłyśmy biuro, spotykałyśmy się z władzami miasta, starostwa i instytucji, na bieżąco współdziałałyśmy z biurem rachunkowym obsługującym TPZK, (tu podziękowania dla p. Agnieszki Latos), prowadziłyśmy korespondencję listowną , internetową i wykonywałyśmy wiele innych prac. Podziękowania dla p. Danusi Tomczyk.

W tym roku akademickim członkowie Zarządu i Rady Słuchaczy sześciokrotnie uczestniczyli w szkoleniach organizowanych przez wspomniane już Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich "OPUS" w Łodzi, Biuro lokalne w Kutnie i Lokalny Ośrodek Wpierania Ekonomii Społecznej. Nasze działania mają odzwierciedlenie w protokołach. Przygotowanie dokumentów do konkursów o środki finansowe i wystąpień o wsparcie, a następnie rozliczanie dotacji, to ciężka praca, za którą serdecznie dziękuję pp. Danucie Tomczyk, Joannie Stola i Agnieszce Latos.

Zarząd opracował dwa "Biuletyny informacyjne" na I i II semestr, wszyscy słuchacze otrzymali je nieodpłatnie. Zawierały jak zawsze tematykę i daty wykładów zaplanowanych na dany semestr oraz plan zajęć z podaną godziną i miejscem zajęć dla każdej grupy.
Zaproszenia, podziękowania, dyplomy dla słuchaczy itp., tworzył sprawdzony przyjaciel p. Andrzej Latos, członek Zarządu TPZK. Dziękuję.

Dziękuję więc, Państwu: Członkom poprzedniego i obecnego Zarządu, Radzie Słuchaczy, która przedstawiła swoje osiągnięcia, Sądowi Koleżeńskiemu i dzielnym Starostom grup, którzy na bieżąco prowadzili dzienniki zajęć, kontrolowali przebieg i rzetelność prowadzonych zajęć, zbierali składki i pracowali społecznie. W tym roku starostami byli: Danuta Kawka, Hanna Drozdowska, Elżbieta Lewandowska, Maria Chruścielska, Bogusława Jankowska, Hanna Różycka, Jadwiga Błaszczyk, Zofia Franczak,( Danuta Ujazdowska – I semestr), Alina Jabłońska ( Hanna Gontarek – I semestr), Jolanta Baranowska-Komorowska , Ewa Wieczorkowska, Anna Paul, Maria Kowalewska, Irena Gajewska, Wanda Tarnowska, Teresa Michalska, Jadwiga Mikołajczyk-Sabadarz, Bożena Wachulska , Urszula Patelak, Elżbieta Olejnik, Anna Tarnowska, Elżbieta Żabicka, Jadwiga Wiśniewska, Wojciech Broda, Jolanta Rutkowska, Maria Lemańska, Teresa Markowska, Bożenna Gawin, Czesława Markiewicz, Halina Kubiak, Bronisława Boroń, Zofia Sarnocińska, ( Marianna Banasiak – I semestr)

Z tymi ludźmi pracować to prawdziwa radość.

W dniach 2 i 3 czerwca 2014r p. Aleksandra Nawrocka reprezentowała nasz UTW na obchodach 35 lecia Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz.

Reasumując, to był dobry rok, z radością możemy patrzeć w przyszłość, coraz więcej umiemy, chce nam się uczyć i cieszyć radością innych. A słowa naszego hymnu niech będą z nami wszystkimi, nie tylko Słuchaczami, przez całe wakacje. Do spotkania w październiku.

Wiceprzewodnicząca UTW w Kutnie przy TPZK Wanda Rzepnikowska
obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony