Kategorie:
Szybki kontakt:
Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie Narutowicza 20, 99-300 Kutno Dworek Modrzewiowy tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl
Przyjazne linki:
|
Pięć lat UTW w Kutnie przy TPZK
UTW
Nasz uniwersytet obchodził Jubileusz 5-lecia działalności. Od pierwszych dni swego istnienia cieszył się ogromnym powodzeniem, wnosząc wiele własnych inicjatyw i pomysłów oraz dbając o wysoki poziom zajęć i wykładów. Na uroczystości zakończenia roku akademickiego, będącego jednocześnie uroczystością jubileuszową, Maria Wierzbicka - przewodnicząca UTW Kutno przy TPZK, wygłosiła obszerne podsumowanie naszej działalności.
„Metropolia jest tam, gdzie ją sobie stworzymy”- ta myśl przyświeca nam od dawna, a nasz Patron medialny KCI napisał: „…słuchacze UTW to właśnie robią - budują swoją metropolię w Kutnie”. Trochę historii…..
W 2007 roku idea Pierre’a Vellasa – twórcy Uniwersytetów Trzeciego Wieku – zawitała do Kutna. Do Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, z prezesem Andrzejem Urbaniakiem na czele, przyszła Maria Barbara Spera (członek /TPZK) z pomysłem utworzenia UTW w Kutnie. Otwarty na wszystkie ciekawe inicjatywy Prezes wraz z Zarządem TPZK podjęli uchwałę o powołaniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kutnie przy TPZK. Odpowiedzialną za tworzenie UTW uczyniono ówczesną sekretarz TPZK – Marię Wierzbicką. Obie Marie zaprosiły do współpracy swoje koleżanki, i tak z inicjatywy oddolnej powstał w kwietniu 2007 r. Komitet Organizacyjny, a w jego skład weszły: Grażyna Chojnacka, Jadwiga Kubiak, Aleksandra Nawrocka, Maria Krystyna Pawlak, Maria Barbara Spera, Danuta Szubska, Nina Ślęzak i Maria Wierzbicka.
W dniu 18 października 2007 r.na uroczystości inauguracji pierwszego roku akademickiego 2007/2008 podpisano Porozumienie pomiędzy Wyższą Szkołą Gospodarki Krajowej w Kutnie i Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej o patronacie naukowym WSGK nad UTW w Kutnie przy TPZK.W imieniu WSGK podpis złożył prof. dr Zbigniew Białobłocki, a TPZK –prezes Andrzej Urbaniak. Zarząd TPZK powołał Radę Programową Uniwersytetu w składzie: prof. dr Zbigniew Białobłocki, prezes Andrzej Urbaniak, historyk sztuki Grażyna Kin – Rzymkowska, dr n. biol. Celina Marciszewska, dr n. med. Karol Koszada, dyrektor MiPBP w Kutnie Bogdan Danelski, dr n. hist. Janusz Pawlak, dr n. hist. Eugeniusz Walczak, prezydent Zbigniew Wdowiak, sekretarz TPZK Maria Wierzbicka.
Patronatem honorowym Uniwersytet otoczyło Miasto Kutno i Starostwo Powiatowe w Kutnie.
Natomiast Patronem medialnym zostało Kutnowskie Centrum Informacyjne.
Pierwsze informacje o UTW w Kutnie przy TPZK pojawiły się w lokalnej prasie 28 czerwca 2007 r. „Nie przegap szansy…”, „Jeżeli masz 50 lat i chcesz poznać receptę na długowieczność – naucz się cieszyć każdą chwilą i podejmować nowe wyzwania” - apelowały koleżanki z KO.
Machina ruszyła. Przez trzy miesiące członkinie KO dyżurowały w Dworku Modrzewiowym i przyjmowały zapisy na I rok akademicki. Okazało się, że zainteresowanie tego rodzaju inicjatywą jest bardzo duże, a oczekiwania przyszłych słuchaczy różnorodne. Wstępne rozpoznanie mówiło o 50-60 osobach w pierwszym roku. Zapisało się trzy razy tyle. Zanim zaczęły się prawdziwe zajęcia, Komitet Organizacyjny wraz z Radą Programową pozyskali wykładowców, zajęli się doborem tematów poszczególnych wykładów, zestawem propozycji zajęć. Członkinie KO stworzyły zasady i formy działania UTW. Zorganizowano kancelarię, wypracowano wszystkie dokumenty organizujące przedsięwzięcie, pozyskano lokale, w których odbywały się zajęcia, zaangażowano profesjonalistów do prowadzenia zajęć z poszczególnych dziedzin. Następnie opracowano „Biuletyn Organizacyjny”, który nieodpłatnie otrzymywał każdy słuchacz UTW (i tak jest do tej pory). Zawiera on tematykę i datę wykładów na każdy semestr, szczegółowy rozkład zajęć tygodniowych, nazwiska wykładowców i nauczycieli oraz miejsca i godziny spotkań wszystkich grup i sekcji oraz „Regulamin UTW”.
Członkinie KO przyjęły nadzór nad poszczególnymi sekcjami i rozdzieliły między siebie zadania.
Dla sprawnego funkcjonowania przedsięwzięcia 7 maja 2008 r. powołana została Rada Słuchaczy, wybrano Sąd Koleżeński i starostów we wszystkich grupach.Ogół słuchaczy reprezentowali: Elżbieta Lewandowska – przewodnicząca RS, Mirosław Spikowski – zastępca przewodniczącej, Kazimiera Smulczyk – sekretarz, Danuta Tomczyk, Ewa Wieczorkowska i Aleksander Wiliński – członkowie. W skład Sądu Koleżeńskiego weszły: Elżbieta Żabicka – przewodnicząca, Bożenna Gawin i Ewa Walczak.
W pierwszym roku, w 12 sekcjach zdobywało wiedzę i umiejętności 178 słuchaczy (166 pań i 12 panów). Były to sekcje: psychologiczno-medyczno-ekologiczna, informatyczna, lektorat języka niemieckiego, języka angielskiego, gimnastyki usprawniającej (w sali gimnastycznej i na basenie), literacka, teatralna, plastyczna, taneczna, kulturoznawcza, turystyczno-rekreacyjna. Tak było na początku, a później każdy rok przynosił nowych słuchaczy oraz kolejne pomysły na ciekawe zajęcia, satysfakcjonujące wszystkich z UTW, w myśl hasła „każdy powinien znaleźć coś dla siebie”. I tak, po pięciu latach „prób i błędów” słuchacze mogą uczestniczyć w zajęciach sekcji: turystyczno-krajoznawczej, literackiej, historycznej, plastycznej, psychologicznej, teatralnej, gimnastyki usprawniającej (sala i basen), informatycznej, języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego, florystycznej,tanecznej, rozrywek umysłowych i Nordic Walking.
Początkowo zajęcia odbywały się w różnych miejscach. Spotykaliśmy się w gościnnych murach Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kutnie, w sali posiedzeń Rady Miasta Kutna, w Kutnowskim Domu Kultury, Szkole Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika, Szkole Podstawowej nr 9 im. Władysława Jagiełły, I Liceum Ogólnokształcącym im. J.H. Dąbrowskiego, Młodzieżowym Domu Kultury w Kutnie, Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Kutnie, Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie, w Spółdzielni Mieszkaniowej „Pionier”, ARRK.
Słuchacze UTW byli wdzięczni wszystkim „otwierającym” im drzwi, chociaż był to duży problem logistyczny dla KO. Z czasem, dzięki uprzejmości p. rektor Sławomiry Białobłockiej wszystkie wykłady odbywały się w WSGK, a przychylność władz samorządowych i dyrekcji KDK, ILO, MiPBP, MDK, SP4 i SP 9 zakończyły nasze „bieganie” po mieście.
Od samego początku informacje na temat zajęć w UTW można było znaleźć w „Wiadomościach Kutnowskich”, a obecnie w prasie lokalnej, wojewódzkiej, na portalu internetowym miejskim. W pierwszym roku działalności w „Wiadomościach Kutnowskich” pojawiał się cykl artykułów „ Z życia UTW” na bieżąco informujący o pracy różnych sekcji, a także relacje z wykładów. „Przez pół roku podglądaliśmy słuchaczy w różnych sytuacjach” – podawała gazeta. Studenci udowodnili, że także na emeryturze można cieszyć się życiem, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, co potwierdziło, że cały projekt okazał się dużym sukcesem”.
17 listopada 2009 r. na wykładzie odbyła się premiera, wybranego w drodze konkursu, hymnu UTW, autorstwa naszej słuchaczki Teresy Kawki.
Komitet Organizacyjny tworzył i nadzorował działalność UTW w Kutnie przy TPZK, współpracował z Radą Słuchaczy, Sądem Koleżeńskim, władzami samorządów Miasta i Powiatu, instytucjami oświaty i kultury do 23 listopada 2010 r. Tego dnia złożył sprawozdanie ze swojej 3-letniej pracy Zebraniu Słuchaczy, przedstawił wypracowany Regulamin Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kutnie przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej i rozwiązał się, ogłaszając jednocześnie wybory do Zarządu UTW, Rady Słuchaczy UTW i Sądu Koleżeńskiego UTW.
Tego też dnia słuchacze wybrali:
I Zarząd, na okres 4 lat w składzie:
- Maria Wierzbicka - przewodnicząca, odpowiedzialna za pozyskiwanie środków finansowych zewnętrznych i ich rozlicznie, sprawozdawczość, reprezentowanie UTW
-Maria Spera - z-ca przewodniczącej, koordynatorka sekcji plastycznej i sekcji historycznej
-Aleksandra Nawrocka - z-ca przewodniczącej, koordynatorka zajęć wyjazdowych i wycieczek
- Danuta Tomczyk - sekretarz, prowadzenie kancelarii
- Danuta Kawka - członkini, koordynatorka współpracy Zarządu UTW i Rady Słuchaczy
- Barbara Grzelak - członkini, koordynatorka sekcji informatycznej
- Jadwiga Kubiak - członkini, koordynatorka sekcji języków obcych
- Wanda Rzepnikowska - członkini, koordynatorka sekcji gimnastyki usprawniającej w hali i na basenie
- Nina Ślęzak- członkini, koordynatorka sekcji psychologicznej i d/s kontaktu z mediami.
Radę Słuchaczy w składzie:
Danuta Kawka – przewodnicząca
Anna Tarnowska – sekretarz
Marlena Kluk
Stanisław Kołodziejczak
Jan Wawrzyniec Kowalczyk
Aleksander Wiliński
Andrzej Zielonka
Sąd Koleżeński w składzie:
Elżbieta Żabicka – przewodnicząca
Bożenna Gawin
Ewa Walczak
Zarząd UTW corocznie pozyskuje środki finansowe na działalność, opracowuje sprawozdania z realizacji zadań merytorycznych i robi rozliczenia finansowe, zawiera umowy z pracującymi w Uniwersytecie nauczycielami, wykładowcami i innymi osobami prowadzącymi zajęcia, pisze wnioski o dodatkowe środki finansowe na działalność. Zarząd UTW bierze systematycznie udział w Ogólnopolskich i Międzynarodowych Konferencjach Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Spotkania te odbywają się pod różnymi hasłami, np. w Płocku - „Aktywny III Wiek”, w Warszawie i Krakowie - „Silni ciałem, mocni duchem”, w Gdańsku - „Uniwersytety III Wieku – sprawdzony sposób na aktywne życie seniorów w XXI w.”, w Łodzi - „Obszary aktywności społecznej ludzi starszych” i wreszcie w Gnieźnie - „Jesteśmy tu i teraz. Dialog międzypokoleniowy”. Rok 2012 jest Rokiem UTW i z tej okazji przedstawiciele UTW w Kutnie uczestniczyli w Międzynarodowym Kongresie Uniwersytetów Trzeciego Wieku, z udziałem władz państwowych, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Dla sprawnego prowadzenia księgowości UTW, Zarząd współpracuje z firmą „Prozysk” Pani Agnieszki Latos. Pięć lat istnienia zaowocowało również stworzeniem strony internetowej, zakupem nagłośnienia, baneru promocyjnego.
Istotnym elementem działań Zarządu jest prowadzenie pełnej dokumentacji UTW, którą wypracowały i w pierwszych latach prowadziły Grażyna Chojnacka i Maria Krystyna Pawlak (protokołów ze spotkań, wypełniania druków organizacyjnych, legitymacji, dyplomów, zaproszeń, pisanie sprawozdań, prowadzenie kroniki z działalności UTW), a obecnie prowadzeniem biura zajmuje się Danuta Tomczyk, natomiast kronikę prowadzi Marlena Kluk. Rozliczaniem wycieczek zajmuje się Aleksandra Nawrocka, a pozyskanych grantów Maria Wierzbicka i Danuta Tomczyk. Jak widać jest to ogromna praca w dodatku prowadzona społecznie, a mimo to z pasją i oddaniem.
UTW nie mogłoby sprawnie funkcjonować bez wielkiego zaangażowania Rady Słuchaczy i Starostów grup. Skład tej grupy społeczników w ciągu lat ulegał zmianie, gdyż zgodnie z regulaminem Rada Słuchaczy wybierana jest przez Ogół Słuchaczy każdego roku, podobnie Starostów wybierają słuchacze.
Rada Słuchaczy pracuje zgodnie z Regulaminem UTW przy TPZK oraz Regulaminem Wewnętrznym. Realizuje przyjęty plan oraz wnioski i postulaty zgłaszane przez słuchaczy. Jej członkowie ściśle współpracują z sekcjami. Rada Słuchaczy wspólnie z Zarządem przygotowały ankietę ewaluacyjną, którą przeprowadzono wśród słuchaczy UTW.
Zorganizowała też dla wnuków słuchaczy konkurs plastyczny pod hasłem „Uniwersytet mojej babci/dziadka”, konkurs literacki „Kartka z pamiętnika”. Przeprowadziła 2 zbiórki koców i karmy na rzecz Schroniska dla Zwierząt w Kotliskach k/Kutna. Akcja ta powstała z inicjatywy Mirosławy Kowalczyk, a ofiarodawców było wielu.Wielkie zainteresowanie, w tym roku, wśród słuchaczy znalazł pomysł Marleny Kluk i Andrzeja Zielonki „tanecznych spotkań”, które odbywają się w Hotelu „Rondo”.
Celem działania Uniwersytetu jest szeroko pojęta edukacja zdrowotna, kulturalna, społeczna, twórcza propagująca aktywny tryb życia. Oferowane są więc wykłady ogólne, skierowane do wszystkich słuchaczy, które odbywają się w auli WSGK. Prowadzą je osoby związane ze światem nauki, kultury i sztuki.
Słuchacze zdobywają wiedzę dotyczącą zdrowia fizycznego i psychicznego, wiedzę społeczno-prawną, ekonomiczną, przyrodniczą, ekologiczną, historyczną, regionalną i kulturoznawczą. Na uwagę zasługują również wykłady na temat literatury i sztuki. W ciągu pięciu lat wysłuchali 59 prelekcji wygłoszonych przez 40 wykładowców z uczelni wyższych i szkół artystycznych, twórców kultury, lekarzy i fachowców w swoich dziedzinach. Inauguracyjnym, wygłoszonym 18 października 2007 r. przez prof. A. Harasimowicza, był wykład „Polska w Unii Europejskiej – trzy lata członkostwa”.
Wyjątkowym zainteresowaniem słuchaczy cieszy się sekcja turystyczno-krajoznawcza. W pierwszym roku zapisało się do niej 99 osób, a po 5 latach jest ich ok. 250. Oferty, które co roku przygotowuje opiekunka tej sekcji Aleksandra Nawrocka, są wszechstronne i bogate. Na przestrzeni lat słuchacze wyjeżdżali do różnych teatrów na terenie Warszawy, Łodzi, Poznania i Płocka oglądając sztuki komediowe i dramatyczne, opery, operetki i farsy. Wielokrotnie gościli w Teatrze Narodowym, Teatrze Wielkim w Warszawie, w teatrze Rampa na Targówku, Teatrze Capitol, Teatrze Polskim i teatrze „Roma”. W Łodzi oglądali spektakle w Teatrze Wielkim,Teatrze Muzycznym i Teatrze Powszechnym. Byli także w Płocku w Teatrze Dramatycznym. Mieli przyjemność podziwiania na deskach scenicznych wybitnych polskich aktorów, jak chociażby: Annę Seniuk, Janusza Gajosa, Jana Englerta, Piotra Adamczyka, Michała Żebrowskiego, Mieczysława Kalenika, Grażynę Zielińską, Krystynę Sienkiewicz, Małgorzatę Kożuchowską, Annę Cieślak, Ewę Konstancję Bułhak, Andrzeja Seweryna. Niezapomniane ostatnie kreacje Krzysztofa Kolbergera i Janusza Zakrzeńskiego. W ciągu pięciu lat aż 45 razy spotykali się z X Muzą.
Bardzo często wyjazdy do teatru związane były z wycieczkami, które umożliwiały poznanie atrakcji Warszawy, Łodzi, Torunia, Płocka, Kłodawy, Uniejowa oraz Kutna, jego bliższych i dalszych okolic. Zazwyczaj wyjazdy związane były z ważnymi rocznicami, jak np. Rok Chopinowski, Międzynarodowy Rok Astronomii, rocznice śmierci wybitnych polskich malarzy, poetów i aktorów, bądź stanowiły uzupełnienie treści wykładów, szczególnie z zakresu kulturoznawstwa, historii i literatury. W edukacji regionalnej ważną rolę odegrały wyjazdy „śladami dworów szlacheckich i ziemiańskich w powiecie kutnowskim” oraz cykl spacerów po Kutnie i jego instytucjach kultury, które organizowała Aleksandra Nawrocka i Maria Wierzbicka.
Już w pierwszym roku działalności Uniwersytetu, zaproszeni przez posła Ziemi Kutnowskiej uczestnicy wycieczki zwiedzili sejmowe kuluary i przyglądali się obradom. Zwiedzili Muzeum Narodowe, spacerowali po Nowym Świecie, Krakowskim Przedmieściu i po Placu Zamkowym. Zwiedzali Ogród Botaniczny, Park Łazienkowski, Ogród Saski i Krakowskie Przedmieście, a także wiele innych historycznych miejsc stolicy. Poznawali historię Polski i Wielkich Polaków odwiedzając Cmentarz na Powązkach.
Z perspektywy pięciu lat widać, że bardzo dobrym pomysłem była sekcja psychologiczna, nad którą opiekę sprawuje Nina Ślęzak. Prowadząca od pięciu lat zajęcia mgr Anna Olszewska, a od 2009 r. również mgr Urszula Dera, spotykają się systematycznie z grupą ponad 120 osób. Zainteresowanie to świadczy zarówno o potrzebach słuchaczy, jak też profesjonalizmie prowadzących. Słuchacze pogłębiają wiedzę z różnych obszarów psychologii, omawiają problemy psychiki ludzkiej, poznają zasady naukowe relacji międzyludzkich i sprawdzają je w bieżącym życiu. Uczą się asertywności, tolerancji, współdziałania w grupie, optymistycznego patrzenia na świat, a co ważne utwierdzają w poczuciu własnej wartości, godności, przekonują się, że „chcieć to móc”.
Niezbędna również dla słuchaczy okazała się aktywizacja ruchowa. Sekcja licząca ponad 100 słuchaczy uczęszcza na zajęcia z gimnastyki usprawniającej, realizowane w salach gimnastycznych SP 4 i SP 9 i na basenie tej szkoły. Przez pierwsze 3 lata opiekunkami grup były Grażyna Chojnacka i Maria Krystyna Pawlak, obecnie zadanie to przejęła Wanda Rzepnikowska. Zajęcia prowadzone są przez mgr Karolinę Kociurską – Tomczak, mgr Lilianę Woźniak i wcześniej mgr Piotra Chlebnego. Ciekawym dopełnieniem ćwiczeń ruchowych jest szybko rozrastająca się grupa Nordic Walking, działająca przy sekcji turystycznej, prowadzona przez Stanisława Braszczyńskiego.
Słuchacze UTW uczą się także języków obcych. Przez 3 lata, cotygodniowe zajęcia z języka angielskiego (dla trzech grup) prowadziła Urszula Chwiejczak, obecnie spotyka się z czterema grupami Magdalena Golan. Język niemiecki przybliża chętnym w dwóch grupach, od pięciu lat, Mirosława Kowalczyk. Na wniosek słuchaczy od 2 lat wprowadzono język francuski, którego uczy Anna Wdowiak, a od roku – język rosyjski, który prowadzi nasza słuchaczka Janina Strojecka. Naukę języków obcych, często od podstaw, zgłębia ponad 120 osób. Zajęcia odbywają się w I LO, a opiekę z ramienia Zarządu sprawuje Jadwiga Kubiak.
Słuchacze III wieku to także ludzie nadążający za szybko zmieniającą się rzeczywistością. Przez pierwsze dwa lata zajęcia z informatyki odbywały się w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Kutnie. Cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Powstało 5 grup sekcji informatycznej, a Marek Pietraszewski wprowadzał słuchaczy w tajniki posługiwania się komputerem, korzystania z Internetu i programów użytkowych. Teraz edukację komputerową kontynuujemy pod okiem mgr Jerzego Sobola w I LO, natomiast od dwóch lat Barbara Grzelak koordynuje te zajęcia.
Podobno każdy może malować, wystarczy tylko chcieć. Że nie są to puste słowa przekonali się ci, którzy zapisali się do sekcji plastycznej. Początkowo prowadził ją p. Bogumił Gardoliński, a obecnie prowadzi „uczelnianych malarzy” Lidia Marciniak – instruktor z Młodzieżowego Domu Kultury w Kutnie. Opiekunką z ramienia Zarządu jest Maria Barbara Spera. Różnorodna tematyka prac wykonywanych wieloma technikami umożliwia słuchaczom tworzenie własnych malarskich wizji. Od 2 lat obrazy tworzone na zajęciach, trafiają na aukcję, która odbywa się podczas Święta Róży w Kutnie, a dochód jest przeznaczany na Kutnowskie Hospicjum. Pomysłodawcą tej akcji jest Jadwiga Michalak - członkini sekcji plastycznej. Publikacja „Bez tytułu…”, to zbiór działań twórczych słuchaczy UTW w Kutnie uczęszczających na zajęcia sekcji literackiej i plastycznej. Jest to efekt dwuletniej pracy kilkudziesięciu osób wspieranych merytorycznie przez Marię Wierzbicką i Bogumiła Gardolińskiego. Prezentowana twórczość jest wyrazem uczuć, emocji, refleksji nad życiem, egzystencjalnych niepokojów i radości tworzenia. Prace niektórych malarek UTW, dobierane tematycznie, malowane na płótnie techniką olejną i akwarelami zdobią ściany holu w głównym budynku WSGK.
Nazwa „Maska 2” znana jest nie tylko słuchaczom UTW, ale też mieszkańcom Kutna. Tak nazwała się sekcja teatralna, prowadzona przez doświadczoną instruktorkę teatralną Jadwigę Kubiak. Do występów z okazji różnych uroczystości zapraszają starszych i młodzież, np. chór Speranza, Kameralny Zespół Wokalny przy TPZK, zespoły dziecięce z MDK i KDK, a także zaprzyjaźnionych artystów z Gimnazjum nr 2 i uczniów Szkoły Muzycznej w Kutnie. Integrują pokolenia! Dobrze się bawią, bawiąc innych, tj.wszystkich słuchaczy UTW i gości. Najbardziej przemawiające do publiczności są pełne ciepła, utrzymanie w świątecznej, rodzinnej atmosferze spotkania wigilijne oraz pełne humoru zakończenia roku akademickiego.Członkowie tej sekcji wystąpili także gościnnie ze swoim programem z okazji Święta Kobiet w Stowarzyszeniu „Złoty Wiek”.
Od pięciu lat działa również sekcja literacka. Jej opiekunką i prowadzącą zajęcia ( z roczną przerwą, kiedy to zastępowała ją Maria Runińska)jest Maria Wierzbicka. Uczestnicy sekcji zajmowali się przez te lata poezją, prozą i dramatem. Poznawali różnych twórców literatury, para-literaturę oraz różne formy wypowiedzi literackiej. Zajęcia te zachęcają słuchaczy do podejmowania prób literackich. Ich owocem jest wspomniana publikacja pt. „Bez tytułu…?”, w której znalazły się wiersze, wspomnienia, kartki z pamiętnika, fragmenty inscenizacji, bajki, propozycje hymnu UTW w Kutnie. Zajęcia sekcji odbywają się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie, z którą UTW blisko współpracuje. Słuchacze zapraszani są na cykliczne imprezy kulturalne (np. Festiwal Szaloma Asza, „Hausty poetyckie”), spotkania poetyckie czy prelekcje. Sekcja ta zapraszana jest również przez Kutnowski Dom Kultury na wydarzenia kulturalne (np. Festiwal Piosenki Jeremiego Przybory, wystawy malarskie).
Sekcja historyczna powstała w 2009 roku. Kilkanaście osób 70-letnich i starszych, które żyły w Kutnie i okolicach w czasie II wojny światowej i zachowały własne, dziecięce wspomnienia z tamtych lat, postanowiło je utrwalić. Inicjatorką i pomysłodawczynią tej sekcji była Maria Spera. Na cotygodniowych spotkaniach nagrywała, spisywała i zbierała rękopisy od członków sekcji. Te „obrazki”opracowała, włączając do współpracy koleżanki i dzieci z przedszkola, które namalowały ilustracje.Powstała bardzo ciekawa książka „Gdy dziadkowie byli dziećmi”, skierowana zarówno do dorosłych jak i dzieci. Jest to kolejna inicjatywa spotkań międzypokoleniowych. Sekcja ta, współpracując z działem zbiorów regionalnych Biblioteki Miejskiej, obecnie nagrywa wspomnienia najstarszych słuchaczy UTW z okresu po II wojnie światowej. Od tego roku zajęcia w tej sekcji prowadzi mgr Jan Zawadzki, przybliżając słuchaczom tajemnicze dzieje Europy i Polski. Zajęcia odbywają się również w gościnnych progach Biblioteki.
Jako nowość, na wniosek słuchaczy, powstała sekcja – rozrywki umysłowe i gry komputerowe. Jej opiekunką jest Maria Spera.
Słuchacze Uniwersytetu, ze swoją aktywnością społeczną, coraz częściej wychodzą poza uczelnię. „Wrastają w miasto” i stają się jego aktywną grupą kulturotwórczą. Rozpoczynali małymi kroczkami, nawiązując współpracę z samorządami lokalnymi, dyrektorami placówek oświatowych i kulturalnych, organizacjami pozarządowymi i mediami, doświadczając ich dużej życzliwości. Dowodem, że Uniwersytet jest zauważany w mieście i cieszy się popularnością jest fakt wyróżnienia w plebiscycie „Kutnianin Roku” 2008 oraz wyróżnienie w konkursie „Kutnowskie Hity” 2009. Obecność na listach tych konkursów daje powód do dumy i radości.
UTW cieszy się również uznaniem mieszkańców miasta, szacunkiem instytucji, życzliwością władz, zainteresowaniem prasy. Jest to w dużej mierze ciężka, społeczna praca Komitetu Organizacyjnego i Zarządu UTW, Rady Słuchaczy i Starostów.
Wiele ciepłych słów padało podczas wystąpień poprzedniego prezesa TPZK Andrzeja Urbaniaka i obecnego - Marka Wójkowskiego, który powiedział min.: „Cały dotychczasowy dorobek zjednał Uniwersytetowi szacunek i sympatię w środowisku oraz pozwolił skupić grono oddanych społeczników”. A rektor WSGK Sławomira Białobłocka skomentowała naszą prośbę o pomoc merytoryczną i logistyczną następująco:„Kiedy na naszej uczelni pojawiła się grupa osób, która z pasją przedstawiła swoją inicjatywę społeczną, z ogromną radością przyjęliśmy fakt, że w Kutnie właśnie tworzy się coś niezwykle ważnego – ośrodek kształcenia z ofertą dla osób dojrzałych…”
Doceniający działalność UTW w Kutnie prezydent Zbigniew Wdowiak, w swoim adresie napisał: „Działalność Uniwersytetu każdego dnia udowadnia skuteczność integracyjną ludzi, pozwala słuchaczom nadążać za młodym pokoleniem, aktywnie uczestniczyć w rozwoju intelektualnym, kulturalnym i fizycznym, uczestniczyć w życiu naszego miasta”.
A kim są słuchacze UTW? Z przeprowadzonej wśród słuchaczy ankiety wyłania się „statystyczny starszy student, a właściwie studentka”, ponieważ około 90% stanowią kobiety w wieku 56 – 70 lat (ok. 80%), z wykształceniem wyższym lub średnim (ok. 90%), posługujące się komputerem (ok. 70%), mieszkające samotnie (ok. 40%) lub z małżonkiem (ok. 60%), wcześniej wykonujące pracę nauczycielki, urzędniczki, ekonomistki i innych „żeńskich zawodów”.
Nic więc dziwnego, że słuchacze kutnowskiego UTW zadowoleni ze zdobywanej wiedzy i umiejętności, które pozwalają im na realizację marzeń i ambicji, śpiewają w swoim hymnie:
Wiedza radość w nas wyzwala,
Łączy ludzi z bliska, z dala,
Na samotność nie pozwala,
Wśród przyjaciół chce się żyć !
Serdecznie dziękuję wszystkim Słuchaczom, którzy nam zaufali, uwierzyli, że UTW może być dla nich propozycją na „piękne życie”, przyszli do nas i mam nadzieję „pięknie żyją”. |
 |