Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 534 085 405
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy
26
kwi

Stanisław Moniuszko - Muzyczna walka o niepodległość ojczyzny

UTW

Stanisław Moniuszko urodził się 05 maja 1819 r. w miejscowości Ubiel na Białorusi
i w tym roku będziemy obchodzić dwusetną rocznicę jego urodzin.
Z tej to okazji Pani mgr Joanna Domagała, nauczycielka z Kutnowskiej Szkoły Muzycznej, dyrygent zespołu wokalnego CANTEBILE, została zaproszona
do przeprowadzenia wykładu dnia 16.04.2019 r., przybliżając słuchaczom
SUTW w Kutnie postać tego nadzwyczajnego kompozytora.
Jego zasługi i dorobek są tak wielkie, że bywa zwany ojcem Polskiej Opery Narodowej.

Stanisław Moniuszko był jedynakiem, oczkiem w głowie rodziców, którzy postanowili zadbać o solidne wykształcenie syna. Nauka się opłaciła, gdyż ich syn wydał 15 śpiewników zawierających ponad 268 pieśni,
a także ponad 20 oper, operetek, baletów. Tworzył również muzykę kościelną. W jego twórczości pojawia się muzyka słowiańska (mazurki, kujawiaki, oberki), oraz melodie i tańce ludowe. W swej twórczości wykorzystywał dzieła polskich poetów, m.in. Kochanowskiego i Mickiewicza.

W jego twórczości bardzo wyraźnie przewijają się wątki patriotyczne, chociaż w Polsce początkowo trudno mu było zdobyć sławę i uznanie. Krytykę swoich dzieł przyjmował bardzo emocjonalnie, co ciężko odbijało się na jego zdrowiu. Mimo to w końcu zdobył sławę i uznanie. Najbardziej znane opery to „Halka”, „Straszny Dwór”, „Flis”
i „Hrabina”. Z baletów warto wymienić „Monte Christo”, „Na Kwaterunku” czy też „Figle Szatana”. Ponadto stworzył operetki, kantaty, msze i pieśni. Skomponował również muzykę do „Dziadów’’ Mickiewicza.

W życiu prywatnym był czuły i rodzinny. Bardzo kochał swą żonę Aleksandrę a rozstania z nią (nawet krótkie) przeżywał bardzo głęboko, co zaowocowało pełnymi miłości i oddania listami. Państwo Moniuszko mieli dziesięcioro dzieci, a ich potomkowie żyją do dziś. Śmierć Wielkiego Kompozytora przyszła nieoczekiwanie. Stanisław Moniuszko zmarł na atak serca w wieku 53 lat. Jego pogrzeb stał się okazją do zamanifestowania patriotycznych postaw społeczeństwa. Na pogrzeb przyszło ponad 100 tys. osób. Ciało złożono na „Powązkach”
w Warszawie.

Pamięć po słynnym kompozytorze żyje w jego dziełach, jednak nie tylko. Jego imieniem nazwano dworzec centralny w Warszawie. W wielu miastach możemy spotkać ulice Moniuszki, był twarzą banknotu 100 tys. złotych
z lat 1990-1996 r., a w fasadzie Węgierskiej Opery Narodowej znajduje się rzeźba Stanisława Moniuszki. Ponadto Poczta Polska kilkakrotnie wydawała znaczki upamiętniające tą wybitną postać.

W związku z 200 urodzinami kompozytora, rok 2019 został ustanowiony rokiem Stanisława Moniuszki.

Wykład, w którym Joanna Domagała opowiadała o kompozytorze nie mógł się obyć bez zaprezentowania skomponowanej przez niego muzyki.
Utwory z zaangażowaniem i pasją grał na pianinie Maciej Domagała dziesięcioletni uczeń Szkoły Muzycznej
w Gąbinie, syn prowadzącej wykład Pani Joanny Domagały, a słuchacze SUTW wraz z prowadzącą odśpiewali utwory: „Prząśniczkę”, „Piękną Pieśń Wieczorną” oraz „Dziada i Babę”.
Dziękujemy pani Joasi i Maciusiowi za profesjonalne przygotowanie nas do obchodów 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

Opracowanie : H. Wastowska
Zdjęcia : S. Szadkowska

obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony