Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 534 085 405
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy
15
sty

Zadbajmy o formę umysłu -spotkanie z doktorantem Jackiem Łapińskim

UTW

8-go stycznia 2019 r. odbył się pierwszy wykład w 2019 roku. Spotkaliśmy się w WSGH z doktorantem Jackiem Łapińskim. Temat wykładu :„Jak zadbać o formę umysłu – neurobik, pamięć i kreatywność”.

Wykład rozpoczął się od konsternacji i zdziwienia, gdy prowadzący zadał pytanie „Dlaczego jestem głupi?”.
W ciszy która wtedy zapadła można było usłyszeć trzepot skrzydeł motyla. Zaskoczeni słuchacze próbowali zrozumieć o co chodzi prowadzącemu...

Rozwój osobisty to temat rzeka, niby każdemu wydaje się, że dużo wie, jednak gdy zaczyna mówić prawdziwy specjalista i znawca tematu, okazuje się jak wiele prawd, na pozór oczywistych nam umyka. Proste wskazówki rozjaśniają umysł i poszerzają światopogląd. Żyć w zgodzie ze sobą i z innymi. Mieć zdrowie, być zakochanym. Skupić się na rodzinie i kilkorgu przyjaciołach. Tak naprawdę niewiele nam trzeba aby być szczęśliwym i by cieszyć się wolnością. Jednak nic z tych rzeczy nie jest nam dane na talerzu, trzeba włożyć dużo pracy aby nam się w życiu wiodło.

Niektóre rzeczy trzeba odpuścić, by prawidłowo zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne w późniejszych latach życia. Dlatego mamy dużo czytać, bo czytanie jest pokarmem dla mózgu i duszy. Warto chodzić na długie spacery by przewietrzyć głowę i dotlenić organizm. Dać czas by spokojne myśli płynęły bez zmartwień i pośpiechu. Spotykać z przyjaciółmi. Nawiązywać nowe znajomości. Dobrze się wysypiać i unikać stresów, gdyż nadmierny stres dołuje i niszczy psychikę, prowadzi do chorób i depresji. Po co zamartwiać się na zapas, myśleć że świat się zawali jeśli nie mamy na to wpływu. Lepiej w tym czasie rozwijać nowe pasje. Gdy byliśmy młodzi, mieliśmy inne obowiązki i co innego nas interesowało.Teraz mamy czas na wypróbowanie czegoś nowego, co da nam bodziec do dalszego rozwoju i zmotywuje nas do lepszego działania. Korzystajmy z naszej inteligencji, uczymy się języków obcych, w ten sposób ćwiczymy pamięć, poszerzamy horyzonty, oraz zmieniamy postrzeganie otaczającego nas świata.

Myślenie kreatywne motywuje nas do lepszego działania, możemy zadawać sobie pytania: Co? Jak? Dlaczego? Umysł może być jak woda, czysta lub zamulona i my mamy na to wpływ. Tak samo ważne jest by najpierw myśleć a potem mówić, nigdy na odwrót. Szkoda, że nie zawsze nam się to udaje, zwłaszcza gdy targają nami silne emocje. Warto się wyciszać, uspokajać, relaksować. Znajdźmy chwilę spokoju dla siebie, np. gdy się obudzimy, podejdźmy do okna i cieszmy się że słoneczko pięknie świeci, pomyślmy że właśnie dziś spotka nas coś dobrego, że jeszcze żyjemy i bądźmy optymistami a wtedy z dnia na dzień będziemy szczęśliwsi.

Jacek Łapiński wydał książkę zatytułowaną „Jak być lepszym’’, która zawiera mnóstwo wskazówek
i inspiracji z których możemy skorzystać, by poprawić jakość swojego życia.

Opracowanie: H. Wastowska
Zdjęcia: S. Szadkowska

obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony