Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 534 085 405
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy
09
mar

Jak czerpać radość z życia w późnej dorosłości

UTW

6 marca 2018 roku w auli WSGK ze słuchaczami SUTW w Kutnie spotkała się pani
Monika Mularska-Kucharek ,dr socjologii, terapeutka, trenerka z osobami 50+, współautorka książki pt. „Jesień życia? Wiosna możliwości”.
Z pełnym optymizmem, radością i malującym się na twarzy uśmiechem weszła w temat mijającego nieubłaganie nas wszystkich czasu, na którego nie mamy wpływu. I tak oto wchodzimy w kolejny etap życia w tak zwany wiek późnej dorosłości. Podsumowujemy nasze dotychczasowe życie i zadajemy sobie pytanie: ”Co jeszcze dobrego może nas spotkać?”.
Życie, to nie tylko zmartwienia i troski.
Często pamiętamy przeszłość , zapominając jednocześnie , że istnieje teraźniejszość i przyszłość.
Z przeszłości powinniśmy czerpać wnioski, żyć teraźniejszością i przyszłością.
Niepotrzebnie pielęgnujemy z przeszłości same tylko złe zdarzenia, jakby zapominając, że też zapewne przeżyliśmy dobre chwile, które kiedyś nam się zdarzyły i z radością je wspominamy. Dlatego tę radość powinniśmy realizować w każdym wieku. Daje ona nam niesamowitą siłę do życia. Sprawia, że znacznie lepiej radzimy sobie z trudnościami i problemami.
Bardziej pozytywnie widzimy to, co nas otacza. Mamy chęć do działania. Odczuwamy większe zadowolenie i satysfakcję. Radość wpływa na nasze nastawienie do siebie i do innych osób. Pani doktor proponuje, by zamiast pytać kogoś „Co słychać?”, zapytać „Co dobrego słychać?”. Prawda, że brzmi podobnie, ale jaką przywołuje w nas inną odpowiedź, przypominającą o dobrych wydarzeniach.
By jesień życia uczynić wiosną możliwości, więcej się uśmiechajmy, mniej narzekajmy, realizujmy swoje marzenia, hobby. Spotykajmy się ze znajomymi. Koncentrujmy się nie tylko na problemach, a na ich rozwiązaniach. Starajmy się dostrzegać w swoim życiu to co dobre i pozytywne. Szukajmy wsparcia u najbliższych przyjaciół, a jak trzeba to także u specjalistów, być może u psychologa, psychoterapeuty.
Niezwykle ważna w życiu jest samoocena, a także poczucie własnej wartości. Mamy prawo do myślenia o sobie dobrze. Nie pozwólmy, aby na przeszkodzie stanął nam krytyk wewnętrzny. Ze swoimi myślami jesteśmy 24 godziny na dobę. Bardzo ważna jest także motywacja.
Pani doktor w swoim wykładzie przytoczyła także mnóstwo interesujących przykładów z życia i praktyki terapeutycznej. Okazało się , że jest poetką. Zapewne w kwietniu spotkamy się na wieczorze autorskim w Dworku Modrzewiowym. Wykład zakończyła recytacją swojego wiersza pt. „Od jesieni do wiosny”.

Starość: jesień życia czy wiosna możliwości?
Oto jest pytanie! Jednak czyż nie od Ciebie odpowiedź zależy?
To fakt, że czasem to i owo boli i często złości,
Jednak przyznać trzeba , że jakość życia inną miarą się mierzy!

Najważniejsze by chęć do życia mieć i czegoś jeszcze chcieć.
To co dobre dostrzec i docenić, a to co nie dobre zmienić!
Bez względu na porę życia szczęście można mieć,
Trzeba tylko z jesieni życia wiosnę uczynić!

Nie czekać i nie narzekać...
Wstać rano, oddech złapać,
Uśmiechnąć się , dzień zaplanować
Najlepiej już dziś- nie ma co czekać!

Warto działać!
Jesień szybko przeżyć
Sobie nie przeszkadzać!
W sercu wiosnę wskrzesić !

Starość jak powiedział Seneka, może być piękna i pełna uroku, jeśli człowiek potrafi z niej korzystać. Wtedy z pewnością może stać się wiosną możliwości.

Opracowanie : E. Żółtowska
Zdjęcia : S. Szadkowska

obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony