Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy




18
gru

Opery polskie XVIII wieku

UTW

W ramach współpracy naszego SUTW z Regionalnym Muzeum w Kutnie dnia 05.12.2017r. odbył się wykład „Opery polskie XVIII wieku – opery, których nie ma” poprowadzony przez dr Wojciecha Krala.
Są to opery stare mające prawie 400 lat, które były wystawiane lecz już zapomniane. Są jednak odkrywane na nowo i nagrywane na płyty.
Pierwsza opera powstała we Florencji w 1600r. , kiedy to grupa muzyków i uczonych florenckich zadecydowała, aby na wzór teatru greckiego – melodeklamowanego odnowić tradycję ale ze śpiewem i chórem w tle. Powstawały one szczególnie we Włoszech (najpiękniejsze) i Francji.
Pierwszą zachowaną operę polską anonimową , odkrytą przez Adolfa Chybińskiego jest „Heca, czyli polowanie na zająca” określona jako „krotochwila myśliwska”, której fragmenty mieliśmy możliwość posłuchać. Prelegent zwrócił naszą uwagę na rodzaje instrumentów szczególnie wyróżniających się ,takie jak waltornia czy róg myśliwski.
Pierwszą nieanonimową operę ( śpiewogrę – czyli operę śpiewaną i mówioną) skomponował w XVIII wieku Maciej Kamiński p.t. „Nędza uszczęśliwiona”, do tekstu Wojciecha Bogusławskiego. Natomiast Jan Stefani, kompozytor polski z pochodzenia Czech napisał muzykę do znanej nam śpiewogry p.t. „Cud mniemany, czyli Krakowiacy 
i Górale”. W tym czasie również powstało najsłynniejsze dzieło p.t. „Agatka, czyli przyjazd Pana” napisana
na uświetnienie przyjazdu do Nieświeża Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
W XVIII wieku w Warszawie przedstawiano opery w wybudowanej w Ogrodzie Saskim Operalni, czyli pierwszym publicznym teatrze operowym w Polsce. Przez 24 lata wystawiano tam opery włoskie, francuskie , niemieckie
i polskie. Po rozebraniu Operalni przedstawienia odbywały się w Pałacu Radziwiłłów przy Krakowskim Przedmieściu.
Dziękujemy panu dr Wojciechowi Kralowi za przekazanie nam tylu znaczących i ciekawych informacji na temat opery i jej genezy.

Opracowanie i zdjęcia : S. Szadkowska

obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony