Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy




06
mar

KUTNO W KONTEKŚCIE ZA CZASÓW PAŁACU SASKIEGO

UTW
Zgodnie z przyjętym na II semestr roku akademickiego 2016/17 planem wykładów, członkowie kutnowskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku gościli dnia 28 lutego 2017r. w auli Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej znanego już z poprzednich kontaktów dr Piotra Stasiaka, historyka, kustosza oraz autora wielu publikacji o historii naszego regionu, sprawującego w Muzeum Regionalnym w Kutnie funkcję z-cy Dyrektora ds. merytorycznych.

Tematyka spotkania dotyczyła spraw związanych z historią, stanem obecnym i przyszłością najważniejszego zabytku , jaki posiada nasze miasto – podróżnego królewskiego pałacu pocztowego z XVIII wieku.
Prelegent przedstawił historyczne tło podjęcia w 1749 roku decyzji o wybudowaniu właśnie w Kutnie pałacu pocztowego jako miejsca noclegu i wypoczynku dla króla Augusta III i jego świty odbywającego podróże wytyczonym nowym traktem królewskim pomiędzy Dreznem a Warszawą.

Na podstawie dokumentów uzyskanych z Archiwum w Dreźnie oraz prac badawczych udało się również odtworzyć szczegóły dotyczące nie tylko budowy, wyposażenia oraz funkcjonowania pałacu ale i zwyczajów króla i osób z jego Dworu podczas pobytu w Kutnie. Należy podkreślić ogromne znaczenie i wpływ tej inwestycji nie tylko na wygląd Kutna ale i na jego rozwój.

Po wygaśnięciu funkcji reprezentacyjnych z czasem pałac niszczał i tracił swój pierwotny wygląd. Władze samorządowe i społeczeństwo Kutna od lat dążyły do przywrócenia świetności temu jednemu z nielicznych zabytków, jakie posiada miasto. Już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku rozpoczęto badania archeologiczne oraz podjęto działania zabezpieczające ówczesny stan budowli. Przygotowywano również plany renowacji zabytku ale pożar, jaki wybuchł w 2003 roku pogłębił zniszczenia i zahamował prace.

Aktualny projekt odbudowy Królewskiego Pałacu Pocztowego, oparty o przeprowadzone w latach 2014 – 2016 badania archeologiczne oraz wypracowane dokumenty, ekspertyzy i koncepcje funkcjonalno-użytkowe będzie stanowił podstawę do odbudowy i zaadoptowania obiektu z poszanowaniem wartości zabytkowych i historycznych na muzealno-kulturalne cele użytkowe.
Serdecznie dziękujemy !!!

Tekst : D. Kawka
Zdjęcia : S. Szadkowska
obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony