Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy




31
paź

Wietrzychowickie megality - wycieczka turystyczno krajoznawcza do rezerwatu archeologicznego

UTW
Dnia 19 października 2016r. słuchacze SUTW- większość osób z sekcji Nordic Walking, wzięli udział w wycieczce do Parku Kulturowego w Wietrzychowicach (gmina Izbica Kujawska) gdzie w lesie znajduje się rezerwat archeologiczny – cmentarzysko szkieletowe sprzed około 3 500 lat przed naszą erą.
W okresie od około 4 400 do 3 000 lat p.n.e. na Kujawach rozwijała się neolityczna kultura „pucharów lejkowatych” która wytworzyła styl wyrobu naczyń z gliny, narzędzi krzemiennych i kamiennych. Posiadała również swój świat wierzeń religijnych charakteryzujących się między innymi silną wiarą w życie pozagrobowe, czego przejawem był zwyczaj wznoszenia potężnych grobowców, nasypów kamienno-ziemnych w kształcie wydłużonego trapezu. W partiach czołowych budowli występują przerwy w obstawie kamiennej. Były to zapewne wejścia do drewnianych komór przeznaczanych na odprawianie obrzędów pogrzebowych. Grobowce budowane były jako miejsca wiecznego spoczynku wodzów, lokalnych władców, kapłanów bądź starszyzny plemiennej.
Na terenie Wietrzychowickiego Parku Kulturowego znajduje się 5 grobowców, z których najdłuższy ma ponad 150 metrów długości. Ze względu na wielkość znajdujące się w rezerwacie grobowce określane są też mianem polskich piramid.
Oprowadzający naszą grupę po rezerwacie archeologicznym Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Izbicy Kujawskiej zaprosił wszystkich na Festiwal Archeologiczny „Wehikuł Czasu”, który organizowany jest corocznie w miesiącu wrześniu.
Tekst : D. Kawka
Zdjęcia : J. Ciniarska
obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony