Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategorie:

Szybki kontakt:


Stowarzyszenie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Narutowicza 20, 99-300 Kutno
Dworek Modrzewiowy
tel. 570009655, email: sutw@utwkutno.pl

Przyjazne linki:

Polecamy
Polecamy




01
gru

"Nie bójmy się starości". Spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych z woj. łódzkiego

UTW
Na zaproszenie Prezesa TPZK Bożeny Gajewskiej, w dn. 24-25.XI.2014 r. Członkowie Zarządu UTW i Rady Słuchaczy UTW w Kutnie spotkali się w ramach projektu NGO „Razem aktywnie i twórczo” z 20-sto osobową grupą przedstawicieli organizacji pozarządowych woj. łódzkiego. Byli wśród nich delegaci UTW z Tomaszowa Mazowieckiego i Łasku, Związku Emerytów i Rencistów z Ozorkowa, Koła Gospodyń Wiejskich z Siecisk i Zadzimia oraz Ligi Polskich Kobiet z Łodzi.

Pierwszego dnia rozważaliśmy zagadnienia zawarte w nieco ogólnikowym haśle „Nie bójmy się starości”. Zajęcia prowadziła przewodnicząca UTW w Kutnie Maria Wierzbicka. Po przedstawieniu różnych sposobów i form godnego życia zapoznała naszych gości z najistotniejszymi kwestiami funkcjonowania uniwersytetów w mniejszych i większych miejscowościach, podkreślając konieczność aktywizacji intelektualnej, kulturalnej i ruchowej osób pozostających poza aktywnością zawodową. Zwróciła uwagę na konieczność życia w harmonii, spokoju i zgodzie z ustalonymi priorytetami, bo starość to kolejny etap rozwoju, nie zaś stan wyjątkowy. Na podstawie naszego UTW Majka przedstawiła dobre funkcjonowanie UTW w mieście do 50 tyś. mieszkańców. Podkreśliła, że jest to zasługą ludzi, którzy aktywnie włączyli się w życie społeczności lokalnej i tworzą wokół siebie liczne grono przyjaciół z instytucji publicznych, placówek oświaty i kultury, urzędników i władz samorządowych. Podczas warsztatów natomiast dyskutowano o konieczności pogłębiania więzi międzypokoleniowych i współdziałaniu z innymi organizacjami pozarządowymi.

Podsumowując pierwszy dzień spotkania, zwrócono uwagę na istotne dla seniorów kwestie:
- godne życie, rozumiane jako poszukiwanie satysfakcji, zadowolenia, realizację marzeń
i postawionych sobie celów, robienie tego co nas uskrzydla,
- edukację międzypokoleniową,
- realizację hasła „człowiek człowiekowi człowiekiem”, bez względu na wiek czy pozycję społeczną.

Po dniu wymiany cennych doświadczeń, spędziliśmy miły wieczór w „Stacji Kutno”. Na uroczystą kolację zaprosili nas Goście.

Drugiego dnia wizyty zajęcia prowadziła koordynatorka projektu – przewodnicząca Rady Organizacji Pozarządowych w Łodzi pani Krystyna Fuerst. Pracując w grupach, zastanawialiśmy się nad formami wspierania i wspomagania seniorów.

Najciekawsze propozycje wyartykułowane przez nas to:
- utworzenie grup wsparcia np. grupy pomocy medycznej, utworzenie zespołów specjalistyczno-technicznych, nauczycielskich, krawieckich itp.,
- pomoc ludziom niepełnosprawnym poprzez kontakty bezpośrednie, spotkania, robienie zakupów itp.,
- pomoc sąsiedzka i organizowanie wsparcia, aby w razie potrzeby odciążyć
ludzi starszych, opiekujących się wnukami,
- organizowanie pokazów metamorfozy ciała i ducha,
- noszenia identyfikatora z najważniejszymi danymi (grupa krwi, brane leki, nr telefonu do bliskiej osoby),
- tworzenie placów ćwiczeń dla seniorów.

Ostatnim punktem wizyty studyjnej w Kutnie było zwiedzanie najciekawszych miejsc w „mieście róż”, m.in. Kutnowskiego Domu Kultury i Centrum Teatru Muzyki i Tańca.

Dzięki temu spotkaniu wymieniliśmy się dobrymi praktykami, pomysłami, wypracowaliśmy kolejne formy działań na rzecz godnego życia oraz odnaleźliśmy zasady ułatwiające funkcjonowanie seniorów w obecnej rzeczywistości. Z radością stwierdzamy, że nasi Goście zauważyli, że sukces kutnowskiego UTW bierze się ze świadomości liderów, jasno określonego celu, zaufania i pasji, którą „zarażeni” są nasi społecznicy.

Tekst: M. Wierzbicka
Zdjęcia: S. Szadkowska
obrazek prawa
   
© Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
wykorzystywanie materiałów ze strony bez zgody autora - zabronione!
Logowanie administratora stronyMapa strony